Neviditelný pes

RECENZE: Scott Lynch, Lži Lockeho Lamory

20.9.2009 0:05

Lži Lockeho Lamory Scott LynchTOPlistŠkola Laser-books, zabývající se výukou zahraniční fantastiky, představuje nový předmět, jenž nese název Moderní díla fantasy. Jeho úkol je jasný: ukázat českým čtenářům, jak se dnes píše za velkou louží. A je nutné říct, že časy se od dob mistra Tolkiena velmi změnily. Záleží jen na vás – studentech, zda to překousnete nebo ne.

Nyní se pohodlně usaďte do svých lavic, mílí žáci. První hodina pod dohledem amerického profesora Lynche právě začíná…

Hlava vám padá na lavici nudou a každou chvíli si zakrýváte ústa kvůli zívání. Ano, přiznejme si to hned na začátku: Pan Lynch nás zahrnuje hromadou informací prakticky od prvních okamžiků vyučování. Představuje hrdiny a prostředí, v němž se má příběh odehrávat. To se ale po chvíli změní, když od boku vypálí jednu důležitou poznámku:

„Víte, vykašlal jsem se totiž na zaběhnutá klišé – jako je pseudostředověké prostředí, záchrana světa, souboj dobra se zlem, elfové, trpaslíci a další magické bytosti, s nimiž jste se potkali už někdy dřív,“ sděluje nám profesor o něco později a pokračuje dál:

"Svou prvotinu jsem zasadil do města Camorr. Pokud bych ho měl připodobnit k nějakému městu tady na Zemi, pak by to byly Benátky v období renesance."

Camorr kromě smetánky, obývají i zloději a další zločinecké existence, na něž jsem zaměřil především svou pozornost. Hlavními hrdiny příběhu jsem pak udělal Pány parchanty – gang garisty Lockeho Lamory.

„Co jsou to garisti?“ ozve se pohotově jeden z žáků ve třídě.

„To je dobrá otázka,“ usměje se profesor Lynch, „a existuje na ní velice jednoduchá odpověď…

Všechny gangy včetně Pánů parchantů podléhají králi zlodějů – capovi Barsavimu, jemuž musí platit daně a řídit se přísnými pravidly. Díky nim se udržuje tajný mír mezi zloději a představiteli zákona.. Jedno z těchto pravidel – tj. neokrádat šlechtu, však Páni parchanti rádi porušují. V přestrojení se vkrádají do vysoké společnosti a obírají její členy o peníze za pomocí lží a lsti. Nejvíce v tom vyniká samotný Locke.

Ten spíš než zloděje, připomíná skvělého herce, který k brilantním podvodům využívá svého geniálního mozku a hlouposti lidí, jenž se snadno nechají napálit.

Snažil jsem se, aby byl Lamora zcela nevídaný typ hrdiny. Spíše než mečem se mnohem lépe ohání jazykem, s jehož pomocí se snaží z problémů vylhat a vymluvit. Ženy mu nepadají k nohám a během svého prvního dobrodružství si několikrát pořádně natluče. Dalšího hrdinu Conanova typu tedy rozhodně nečekejte.

Co se týká druhé dějové linky – ta se odehrává v minulosti a poznáte v ní výcvik Lockeho a ostatních Pánů panchartů pod vedením starého vůdce Okova. První kniha, kterou jsem v životě tvořil, se tak může po několika kapitolách jevit jako obyčejná zlodějská fantasy, ale s prvními zmínkami o postavě tajemného Šedého krále je jasné, že se jedná o klam.

Na scénu totiž postupně uvádím intriky a hlavně tajemnou minulost, jenž má navždy poznamenat osudy všech camorrských gangů.

Abych nezapomněl, nevypsal jsem se na povídkách, jak je dobrým zvykem u začínajícího autora, ale skočil jsem rovnou na romány. Snad vám to nebude vadit.

Snažil jsem se, aby byly moje postavy propracované, uvěřitelné a rozdílné. Prostředí zajímavé, mluva vytříbená, přesně tak, jak se u zlodějů sluší a patří. Story do velké míry nevšední a originální. Jsem tedy zvědavý, co na to budete říkat.

Čtenářům, kteří jsou zběhlí i v klasické literatuře, při četbě jistě vytanou vzpomínky na Dickensova Olivera Twista kvůli dětským zlodějům či Puzova Kmotra kvůli moci organizovaného zločinu. Příběh je však čistě můj a malé připodobnění ke slavným světovým dílům snad nic nezmění na jeho skvělosti, kterou mu již stačili přisoudit mnozí recenzenti.

I přes všechny servírované superlativy mi však vyčítají jednu věc. Locke si totiž několikrát vzpomene na svou lásku jménem Sabeta, o jejímž osudu jsem nic neprozradil, ani se v románu nevyskytne. Určitě jí představím v některém z připravovaných šesti dílů.

Konec první hodiny

Pokud vás unavují dlouhé řady nástupců Pána prstenů se svými typickými proprietami a máte rádi nový přístup k žánru nebo milujete mafiánské filmy, jsou Lži Lockeho Lamory určeny právě vám. Nezbývá než doufat, aby byla tato edice stejně úspěšná jako ty, které již Laser-books rozjel. Já osobně se už teď těším na další lekci tohoto nového předmětu…

Hodnocení: 80 %.

Lži Lockeho Lamory (Lamentina recenze, Majklova recenze)
/The Lies of Locke Lamora/
Lynch, Scott

Nakladatel: Laser-books
Překladatel: Roman Tilcer
Obálka: Benjamin Carré
Redakce: Tomáš Jirkovský, Helena Šebestová
Rok vydání: 2009
Počet stran: 488
Rozměr: 130 x 200
Provedení: paperback
Cena: 329 Kč

Martin Stručovský


zpět na článek