Neviditelný pes

ÚVAHA: Všemocné bytosti v SFFH

31.5.2009 0:05

TOPlistVšemocné bytosti v SF / F / SH

Jest regulérním prostředkem autorů SF / F / SH obdařovat své fiktivní hrdiny – kladné i záporné – mimořádnými, ano nadlidskými, vlastnostmi. Rychlostí pádícího buldoka, silou a obratností útočícího nosorožce, přilnavostí pavouka, intelektem ... no prostě nadlidským. Čtenáři se to líbí, čtenář si to žádá. Avšak někdy autorovi "ujede ruka", nasype do díže mimořádných talentů více než přiměřeně a směsice pak nakyne do podoby, která hrozí ucpat kanály, kterými děj dosud hladce plynul. Autor i čtenář pak s překvapením zjišťují, že všeho moc opravdu škodí.

Co dělat ? U jednorázových příběhů je to prosté: příběh i jeho super-hrdina se nechá rozplynout v zapomnění, a vzhůru do další práce v naději, že příště se to povede lépe. Ale co počít u seriálů, kde si všichni zúčastnění slibují od hrdiny mnohé požitky na roky dopředu ? Perry Rhodan by mohl vyprávět ... Hrdina tu vlastnost, která jej činí všemocným, prostě jednou má, a těžko vysvětlovat čtenářům, jak to, že pak najednou zase nemá ...

Nu, co tedy dělat ? Největší zkušenosti, soudím, s tímto jevem mají tvůrci komixů. Uvedu některé osvědčené komixové postupy:

Spásná slabost

Takový Superman si to může mastit vesmírem nadsvětelnou rychlostí, prosvěcovat kostýmky žurnalistek či super-hrdinek rentgenovým zrakem a na víkendy létat do chajdy za polárním kruhem, ale stačí, aby mu nějaký vtipálek na dno báglu přibalil cihlu kryptonitu, a je vyřízený. Jako Limonádový Joe po lahvi šampusu. Není-li po ruce kryptonit, i červené slunce postačí. Green Lantern (nemá smysl překládat) je také kabrňák, jenom nesmí osahávat nic žlutého. Asiatky jsou před ním v bezpečí. Bruce Banner se zase nesmí pořádně naštvat (nebo naopak zklidnit, pokud dává přednost tomu být silný, zelený a úplně vygumovaný). Iron Man měl peněz (a zbraní) jako želez, pádnou pěst, ale slabé srdce. Thor (*) ho musel držet v ruce každou minutu (svoje magické kladivo) nebo se stal obyčejným zubařem a Silver Surfer (*) ovládal tajemné síly celého vesmíru, akorát sám byl odsouzený trčet na Zemi a v blízkém okolí.

Kodex aneb Zákoník práce (superhrdiny)

I když si všichni lumpové nacpou kapsy kryptonitem, čtenáři komixů o Supermanovi asi dojde, že náš super-hrdina by se s nepřáteli mohl vypořádat jaksi zdálky. V hodu asteroidem nemá soupeře, a cíl nikdy nemine. Tak mu to tvůrci museli ještě ztížit. Vymysleli kodex (angl. "code") – seznam pravidel, co musí a co naopak za žádných okolností nesmí. Na prvním místě nesmí zabíjet lidi. No to se na to může rovnou vykašlat, že ?

Takový Batman (který gothamským gangsterům musel rovněž připadat jako relativně všemocná bytost) může používat nejrůznější zařízení – automobily (**) s dálkovým ovládáním, všemi mastmi mazané bumerangy (**), detektory všeho možného – a z opasku tahat jedno šikovné miniaturní udělátko za druhým, jenom nikdy nesmí vytáhnout poctivý šestiranný kolťák, natožpak běžný Tom-gun, tedy samopal Thomson. Kdepak ! Jeho kodex říká jasně: žádné palné zbraně !

Firma Marvel (v době mého mládí komixová jednička) vytvořila a občas ve svých komixech použila z hlediska kodexu půvabnou všemocnou bytost. Watcher neboli Pozorovatel. Příklad: parta pirátů si vybere sympatickou obydlenou planetu. Na jejím měsíci nainstalují Zbraň, pomocí které budou mírumilovné obyvatele planety vydírat, a na výpalném se nakapsují. Tak ti piráti na měsíci instalují a instalují (tu zbraň) a mladším z nich je něco divné. Co je to za divného maníka, co se tady pořád potlouká kolem ? ptají se. A zkušený starý pirát vysvětluje: To je Watcher, taková úplně neškodná všemocná bytost. A fakt nás nemůže ohrozit, když je všemocný ? ptají se zase ti naivní mladí. Kdepak ! Jeho kodex mu nedovoluje zasahovat do cizích záležitostí. Může nás jenom pozorovat, uklidňuje je ten zkušený. Ale příběh končí jinak, než si piráti představovali. Když je zbraň konečně připravena k použití, nasupený Watcher ji zničí a pirátům připraví osud horší než smrt. A předtím jim ještě vysvětlí, jak je to s tím jeho kodexem: Nesmí, pravda, zasahovat do cizích záležitostí. Ale ta planeta dole je napotvoru jeho domovská planeta.

Což pro jednou bylo docela vtipné a Watcherovi zvedlo rating. Ale uznejte, že kdyby se takhle agresivně projevoval a piráty likvidoval častěji než jednou do roka, hrozila by nuda, nuda, nuda. Už proto, že Watcher byl bytost zřetelně asexuální a vesmírní piráti všichni do jednoho byli chlapi.

Dualita nezaškodí

Třetí postup známe z proslulého díla hentai anime – Urotsukidoji: Přerůstá-li tvůrci superbytost přes hlavu, vymyslí se k ní superbytost druhá, přibližně (nebo ještě lépe přesně) stejně mocná, ale s opačnými záměry. (Zde konkrétně se objevuje neméně mocná Kyo-O jako protiváha k mocnému osudovému sjednotiteli světů Chojinovi.) Hogo Fogo proti Joeovi. Kutuzov proti Napoleonovi. Sepulkra proti Misterii. Antičástice proti částici. A interakcí obou teprve vzniká ten pravý ohňostroj příběhů.

Dobrovolné upozadění

Nenapadá-li tvůrce nic jiného, nezbývá, než použít tuto fintu. Nevhodně (z hlediska příběhu) mocná bytost se "tak nějak" z vlastní vůle drží zpátky a věnuje se třeba svádění archeoložek nebo škádlení kapitánů a kapitánek vesmírných lodí (což roztomile předvádí John DeLancie v roli "Q" na DS9 a v literární formě mistrně rozvinul P. Říhánek v povídce "Jednou kapitán, vždycky kapitán"). Své okolí sice maximálně štve a provokuje, ale bezprostředně neohrožuje. Tvrdím: čím více se všemocná bytost dokáže takto ukáznit, tím lepší je příběh. A naopak: čím méně, tím horší. Viz pilotní film ST-TNG "Setkání na Farpointu", dosud nejhorší film z řady ST.

Slovo do pranice

A nyní extrapolace a závěrečná hypotéza: Vyskytuje-li se v příběhu všemocná bytost, a není-li dostatečně spoutána výše naznačenými mechanismy (slabost, kodex, anti-bytost, dobrovolná abstinence), je narušena a zpochybněna sama hlavní kvalita příběhu, a to jeho příslušnost k žánru sci-fi. Jako se naposledy stalo Peterovi Davidovi v knize Q squared.

Tak, a teď se do mne, trekkies, pusťte. (Babyloňané, vy si hleďte svého !)

--- --- ---

Pozn. (*): Jde o (možná dočasné) úpravy ve Stříbrném věku. Některé z nich už dnes nemusí platit.

Pozn. (**): Zbožíznalecké názvy: batmobile, batarang

E. Kocourek, Schloss Concordia 2001-06-29, psáno pro SARDEN

Na Sardenu vyšlo 9. července 2001.

E. Kocourek


zpět na článek