Neviditelný pes

RECENZE: Roderick Gordon & Brian Williams, Ztracený svět v podzemí

23.4.2008 0:05

Ztracený svět v Podzemí Roderick Gordon Brian WilliamsTOPlistČtrnáctiletý Will Burrows to ve škole nemá lehké, už jeho světlá kůže je signál, že může být okopáván ze všech stran. Chester pro změnu trpí nepříjemným ekzémem, a tak patří do stejné kategorie jako Will. Není divu, že ti dva se dají dohromady, aby se mohli společně bránit šikaně. Mimo školu zůstávají spolu - a Will Chestera bere tam, kde mu je dobře, a kde se vyzná, totiž do londýnského podzemí. Willův otec je zaměstnanec muzea a po pracovní době amatérský archeolog, který svého syna naučil, jak v podzemí hledat artefakty z minulosti. Svět této knihy totiž je poněkud posunutý vůči našemu, je to jakýsi postkatastrofický svět bez katastrofy.

Willův otec záhadně zmizí, a určitě to souvisí s podivnými lidmi, kteří ho v poslední době sledovali - a také to určitě s jeho výzkumy a vykopávkami. Will s Chesterem se vypraví po jeho stopách, a skončí... skončí v  hlubokém podzemí, ve skrytém světě, jehož obyvatelé nenávidí povrcháky a žijí v něčem, co totalitu nejenom připomíná. O pořádek a správné myšlení v něm se starají Styxové, kteří vládnou v podstatě neomezenou mocí zatýkat, vyslýchat, soudit a odsuzovat. Will se tu dozví, že jeho světlá kůže vůbec není náhoda, a že on sám do tohoto světa jakýmsi podivným způsobem patří. Ale vůbec se mu tam nelíbí. A ještě víc se mu nelíbí, že jeho otce unesli a poslali do vyhnanství do ještě hlubších vrstev podzemního labyrintu, a že Chestera čeká stejný osud. Pouští se do téměř ztraceného boje, najde tu však překvapivé přátele a spolubojovníky.

Oba autoři sice píší od svého dětství, ale na knihkupeckých pultech jsou nováčky. Poprvé tuto knihu vydali vlastním nákladem a pod názvem The Highfield Mole počátkem roku 2005. Všimli si jí literární agenti, výsledkem bylo její nové vydání pod tržně přitažlivějším názvem Tunnels u Chicken House v loňském roce a smlouva na další díl, který by měl vyjít letos. Marketing této knihy je postaven na takových obratech jako „nový Harry Potter“ a tak podobně - jak to tedy je? Či spíše - jak to vidím já?

Této knize především chybí humor a odlehčení. Je psána téměř smrtelně vážně, a celkově ponuré ladění má i vlastní zápletka a příběh. Napětí obstarává nepříliš komplikovaný bipolární konflikt mezi Willem a Styxy, ale nečekejte tu tak vyhraněný souboj Dobra a Zla, jako v marketingem připomínaném HP. To Dobro mi tu hodně scházelo, zato Zlo se rozmáhalo velmi vehementně. Tak vehementně, že první díl končí téměř u dna, jedinou pozitivní zprávou je, že Will a Chester přežívají, aby bylo o kom psát pokračování. Zajímavostí knihy je její popisnost. Autoři nešetřili slovy, a podle jejich návodů by mohl ilustrace metodou step-by-step vyrábět i obyčejný řemeslník štětce.

Ztracený svět v podzemí je knihou, která je určena pro čtenáře zhruba stejného (nebo nižšího) věku, než jsou její dva hlavní hrdinové. Ponuré ladění, málo vyhraněný konflikt Dobra a Zla a nedostatek humoru pak tento příběh srážejí pod průměr. Cena je stavěna na úroveň harrypotterovských bestselerů, a ve vztahu k rozsahu a kvalitě knihy ji vnímám jako vysokou. 

Hodnocení: 35%.

Roderick Gordon & Brian Williams: Ztracený svět v podzemí (Tunnels)
překlad: Zdík Dušek
obálka: David Watt
Fragment, 2008
344 stran, 399 Kč, vázané
ISBN: 80-253-0640-6

pagi


zpět na článek