Neviditelný pes

RECENZE: Michael Asher, Oko boha Rea

11.2.2008 0:05

Oko boha Rhea Michael AsherTOPlist Román Oko boha Rea předcházela pověst "něco jako Brány Anubisovy" a protože právě přirovnávaný román Tima Powerse patří k mým srdcovým záležitostem, nemohl jsem nejnovějšímu příběhu z egyptského prostředí odolat. Dříve ale, než se vám pokusím zprostředkovat své pocity, musím vás varovat: v žádném případě to "něco jako Brány Anubisovy" není. Za tím si stojím a trvám na tom. Takže když už jsme to smetli ze stolu, můžeme se na román Michaela Ashera podívat v jeho skvostné nahotě nezahalené vlastními předsudky.

Příběh charakterizuje zejména hlavní postava: James Omar Ross je zneuznalý egyptolog, který prožil své dětství v poušti s kočovným kmenem a tak i přes své vysoké vzdělání, které se mu později dostalo v Anglii, stále zůstává pouštní krysou. Autor si s hlavní postavou vyhrál a dál jí mnoho rozměrů. Omar Ross je člověk, který má své životní pohnutky a jeho povaha rozhodně není černobílá. Navzdory okolnímu světu si Omar v sobě nosí "svoji vlastní pravdu", které se nikdy nevzdává a je ochoten za ni bojovat. Už jen proto se s ním čtenář rád ztotožní a nechá se vtáhnout do osidel příběhu.

Vše propukne podivným vyděšeným vzkazem od Juliana Cranwella, jednoho z mála profesních kolegů a hlavně přátel, které Omar Ross má. Vše se začne rapidně zamotávat v okamžiku, kdy se po Cranwellovi slehne zem (respektive písek) a úřady nejeví pražádnou ochotu po něm pátrat. Omar se proto vydá na vlastní pěst do Egypta pevně odhodlán zjistit, zda jeho přítele nepotkalo nějaké neštěstí.

Podivné náhody se ale množí a kolem Omara Rosse se začínají stahovat bouřková mračna problémů. Julian Cranwell je nalezen mrtev u pyramid a Ross je patrně jediný člověk na řece Nilu, který nevěří, že ho postihlo srdeční selhání.

Začátek románu lze charakterizovat jako temny thriller, který ctí pravidla žánru. Hlavní hrdina je osamělý bojovník, proti kterému se obrací celý svět. V tomto případě hlavně místní policie, která se domnívá, že Ross je zapleten do nejednoho zločinu. Na dalších stranách pak autor přimíchává nějaká ta tajná společenství, jež podle legend po staletí tahají za nitky chodu světa.

Fantastika je přítomna spíše v úrovni dohad a představ. Spousta věcí v případu úmrtí profesora Cranwella nehraje a není je možno vysvětlit na základě pragmatického vnímání světa. Autor příběh okořenil i několika takřka hororovými scénami, které řádně zahušťují atmosféru. Přesto dlouho není vůbec jasné, zda knihu Oko boha Rea půjde s klidem na duši řadit do fantastiky. Lze to vytušit, ale to pravé utvrzení přijde až v druhé polovině románu. Nechci to uvádět jako zápor, ale pouze jako vlastnost. To, aby bylo jasno pro lidi, kteří potřebují flotilu mimozemských lodí, vraždící lasery či alespoň obživlé mumie pro to, aby se dokázali bavit. Příběh románu je budován postupně a autor čtenáře často úmyslně zavádí na slepou stopu. Nechává ho pochybovat.

O příběhu se dá bavit poměrně dlouho, ale myslím, že jeho charakteristické vlastnosti jsou zejména: barvitost prostředí, rychlý děj, imaginace... Michael Asher je výjimečný vypravěč, který dokáže předat popisy tak živé, že by vás ani nepřekvapilo, kdyby se z otevřené knížky začal sypat pouštní písek. Co naplat, že za okny úřaduje zima s veškerými plískanicemi - při čtení pocítíte spalující horko egyptského slunce a rty vám popraskají žízní. Tak silné je vypravěčské umění Michaela Ashera a dobře tomu - protože na straně samotného děje naleznete pár nesrovnalostí a děr.

Ve své podstatě už někde v první třetině odhalíte, k čemu bude román směřovat a přestože se autor snaží předhodit vám některá slepá ramena, stejně víte, kam se bude hlavní motiv ubírat - stejně tak jistě, jako se řeka Nil valí vstříc do chladné náruče Středozemního moře. Mne osobně to příliš nevadilo, protože jsem se nechal okouzlit popisy z exotického prostředí a rychlým dějem, kde není nouze o honičky a přestřelky.

Horší je to už s řešením některých krizových situací v příběhu. Autor občas zažene Omara Rosse do situace, ze které prakticky není úniku a hle... Tu se z nebe objeví… Přeháním - já vím. Ale řešení deus ex machina občas z textu nepříjemně čiší a je to škoda, protože to už požitek z knihy skutečně zhoršuje.

Když to shrnu, sečtu, vynásobím, podělím a dvakrát podtrhnu. Oko boha Rea je kniha plná dobrodružství v barvitém a skutečně velmi dobře popsaném prostředí Egypta, kde hlavní hrdina je sympaťák k pohledání. Příběh koření některé temnější scény a všudypřítomná spiknutí tajných společenstev. Nakonec ale dojde i na tu regulérní fantastiku a nebýt některých menších zádrhelů v logice příběhu, měli bychom tady jeden z nejlepších románů roku. Takto musím pár bodíků strhnout, ale přesto se jedná o nadprůměr současné produkce. Pokud máte navíc k Egyptu vztah, či jste si za mlada rádi hráli na pískovišti a teď vám chybí skřípání zrnek mezi zuby... Jednoznačně kupte a čtěte, budete spokojeni.

Oko boha Rea
/The Eye of Ra/
Asher, Michael
Nakladatel: Talpress
Překladatel: Dana Krejčová
Obálka: Milan Dubnický
Redakce: Eva Hartová
Rok vydání: 2007
Počet stran: 392
Rozměr: 135 x 205
Provedení: hardback
Cena: 279.00 Kč

Petr Čáslava


zpět na článek