Neviditelný pes

INTERVIEW: Rozhovor s Patrickem Zandlem, autorem knihy Flotila Země

26.11.2007 0:05

Patrick Zandl 2TOPlistPatrick Zandl (* 26. srpen 1974 Mnichov, Německo

Známá ikona českého internetu. V listopadu 1998 stál spolu s Ondřejem Neffem a Ivem Lukačovičem u zrodu protestní akce Internet proti monopolu (známé též jako Bojkot) proti zdražení vytáčeného přístupu k Internetu následně ze strany tehdejšího SPT Telecomu. Zakladatel serveru Mobil.cz a Stream.cz

V současnosti se věnuje převážně bezdrátovým sítím (WiFi a jiné) a telekomunikacím vůbec – do konce roku 2005 provozoval oborový weblog Marigold, založil také dvě další internetové firmy: Cinetik, zabývající se půjčováním DVD po Internetu, a Pipeline (poskytuje transport SMS zpráv mezi Internetem a sítěmi mobilních telefonů).

Na Internetu na pokračování zveřejňoval svou sci-fi povídku Flotila Země; ta později vyšla v knižní podobě (nejprve jako příloha časopisu Pevnost).

Je podruhé ženatý, jeho manželkou je novinářka Dita Eckhardtová, s níž má jednoho potomka. Z předchozího manželství s Pavlou Němcovou má dvě dcery.

V diskusích používá přezdívku Tangero.

(zdroj: wikipedie.cz)

Patrick Zandl Flotila Země1. Tvoje první a zatím jediná kniha je Flotila Země. Jak tě vůbec napadlo pustit se do psaní?

To je malý a běžný omyl :) Knih mám za sebou více, ale většinou na technická témata, z oblasti beletrie je tohle skutečně první vyšlá tiskem. Jak mne to napadlo? Nu, úplně na počátku to byla taková malá vsázka s kamarádem. Přemýšleli jsme o tom, proč hrdinské eposy o amerických vojácích znějí přeci jen trochu věrohodně nebo přinejmenším koukatelně, zatímco u naší armády si to neumíme představit. Copak by mohl nějaký film začínat tím, jak se nad rozžhavenou pouští třepotá tříbarevná klínovitá vlajka, do prachu sedá trojice Mi-18, z nich vyskakují vojáci se lvíčkem na rukávu a vzájemně se kryjíc vyrážejí do akce?

A tak jsem řekl, že by takhle jistě něco začínat mohlo. Jen by to muselo být napsáno trochu jinak. A to byl impuls pro napsání Flotily.

2. Tvůj příběh původně vznikal jako online psaná povídka. Proč tak?

Původně jsem si myslel, že to bude krátká povídka, na pár stránek. Pak, když to rozsahem začínalo přerůstat původní představy, mi přišlo, že bych se nedonutil k tomu to dopsat celé. A tak mne povzbuzovali čtenáři. Když jsem dlouho nepsal, vynadali mi :) A když se jim něco nelíbilo, hned mi to řekli.

3. Jak se ti vůbec psala?

Dobře. Zdá se mi, že člověk nad sebou určitou metlu při psaní potřebuje a psaní dlouhého textu v řádu stotisíců znaků dává člověku zabrat. Píšete řadu hodin a přitom se ani nepřiblížíte k cíli. řada lidí takhle knížku začne a nikdy nedokončí.

Zveřejňovat to po dopsání určité části má něco do sebe. Za prvé se musíte donutit to dopsat. Za druhé se musíte donutit uzavřít část v nějaký logický celek. Za třetí za sebou vidíte dílo a cítíte odezvu.

Patrick Zandl 34. Doporučil bys ostatním psát jako ty, ON-Line?

Určitě. Bloguje.cz je na tohle skvělá komunita a řada autorů ji takhle zjevně využívá ...

5. Jaký jsi měl pocit, když jsi držel v ruce tištěnou Flotilu Země?

Každé dílo, když je dokončené, dává prima pocit. A tištěná kniha stále je završením literárního díla, ať se na to člověk v době elektronických formátů dívá, jak chce. Takže ano, jistě to potěší a byl to bombonek na tu možnost psát knihu se čtenáři najednou ...

6. V tvé knize se vyskytuje mnoho odborných údajů a slov. Neměl jsi s nimi problémy?

Odbornost je problém většiny scifi. Mnoho děl stojí na úžasné technice, časoprostorových paradoxech a v tomhle oboru je těžké něčím překvapit a šokovat, zejména v době, kdy řada fyzikálních prací balancuje spíše na hraně, kde jsme právě zvykli dříve vídávat scifi ...

Flotila na to jde jinak. Odborné termíny se zde používají hustě, ale jsou brány jako samozřejmost. Jako běžná součást. Ovšem v té míře, kde jim čtenář může rozumět. Když se hovoří o medikitu, asi každému je jasné, že to bude nějaký úžasný lékařský instrument a je přeci jedno, jak funguje. Ve skutečnosti je ponecháno na fantazii čtenáře, jak konkrétně taková věc funguje. Důležité je vysvětlit mu pozadí kolem toho. Připomenout, že Flotila považuje rozvoj medicíny za velmi důležitý a tak masivně investuje do medicínských společností, že se spolupodílí na vývoji. Źe není jen nákupčím, ale i investorem, hybatelem, celospolečenskou silou.

Stejné je to s laserovými a fázovými děly. Už jen ta slova nám říkají, že jde o zbraně, s tím nemáme problém. Na odstaveček popisující nedávný pokrok ve vývoji těchto zbraní jsem musel podstoupit školení ve fyzice, které se mi uvolil dát kamarád - fyzik. Protože hodně věcí si nějak představujeme a nějak jinak jsou ve skutečnosti. Například na Zemi jsou bitvy plné zvuků, zatímco ve vesmírném vakuu se zvuk nešíří. A tak mne napadlo, že by si vojáci mohli všechnu tu tichou střelbu převést na zvuky uměle, protože jim to zlepší možnost orientovat se v bitvě. Bude to tak? Já nevím. Ale takových maličkostí, které se snaží příběh zvěrohodnit, je kniha plná.

7. Tvůj příběh přeskakuje z jedné osoby na druhou a tak není jeden hlavní hrdina. I když nejhlavnější je asi nadporučík Wonda Stěpanask. Proč jsi si nezvolil jen jednoho, hlavního hrdinu?

Flotila má záměrně zcela banální a předvídatelnou zápletku. Je to bitva. Monstrózní bitva obludných rozměrů, v níž se utkají desítky tisíc lodí. Mimozemštani se valí zničit Zemi a Flotila se jim postaví. Strašně banální. Na první pohled.

Záměrem bylo vylíčit takovou bitvu ne jako přehlídku ojedinělého hrdinství, ale jako to, co ve skutečnosti takové bitvy bývají: celá škála malých příběhů, která je ihned zapomenuta spolu s jejich nositeli. Řada lidských tragédií, osudů. Takovou bitvu nevyhrává jednotlivec, ale úsilí řady lidí. a máme tendenci na to zapomínat. I proto je kniha tak lakonická, když nás seznámí s jednotlivci, přestaví nám jejich minulost a přítomnost a o jejich budoucnosti jen suše konstatuje, že za osmačtyřicet minut budou mrtvi.

Hrdinové krystalizují z příběhu. Jde o bitvu a lidi v ní. Lidi, kteří se najednou musí ukázat a obstát. Přežít, to nemusí. Tentokráte ne.

Patrick Zandl 48. Šíří se zvěsti že připravuješ Flotilu země 2. Je to pravda? Anebo chystáš něco úplně jiného?

Pravda je, že v hlavě už mám celé pokračování hotové. Teď ho jen digitalizovat ... Lidé mi říkali, že závěrečnou kapitolou, kterou jsem rekapituloval, co se po bitvě stalo se Zemí z hlediska ekonomického, politického a sociálního, jsem si zavřel dveře k druhému dílu. Není to pravda. Druhý díl jen nebude o jedné banální bitvě... ale uvidíme, jestli na to zbude čas. Mám teď rozepsaný historickou knihu, která mi zabírá většinu času a s tou si do poloviny příštího roku vystačím ... :)

9. Tvá kniha vyšla v edici Pevnost. Proč právě v ní?

S Jirkou Vlčkem se znám, Flotilu si četl už v online verzi a líbila se mu. Mně je zase sympatický způsob vydávání knih v edici Pevnost, takže jsme se dohodli snadno a rychle.

10. Flotila byla nominována a nedávno umístěna na osmé místo v čtenářské ceně Einsteinův mozek. Jaký jsi měl pocit z umístění?

Když se čtenářům líbila, tak mne to těší.

11. Psal jsi již před Flotilou země? Napsal jsi ještě něco jiného v žánru fantastiky, nevydaného?

Ze sf-f vlastně nic, co by bylo dokončeného a stálo by za zmínku, ačkoliv rozepsaných věcí, jako každý autor, mám asi v šuplíku zásobu :)

12. Někteří autoři potřebují ke psaní prostředí, určitý nápoj, nebo kuřivo. Co ty potřebuješ k tomu abys mohl psát?

Já jsem tradicionalista. Jak se psalo před tisíciletími, tak píšu i já. Sklenička dobrého rumunského červeného vína, MacBook a dobrá hudba do sluchátek, to je něco, s čím napíšete i Illiadu ...

13. Sleduješ českou fantastiku?

Ne, prakticky ne. Ale za polskou fantastiku bych dal ruku do ohně...

14. Jaké jsou tvé oblíbené knihy a filmy?

Z oblíbených filmů nemohu nevzpomenout Vrtěti psem a hlášky typu "Já nevolím, jen ceny akademie...". Z knih je těžké říct jich pár. Ale rozhodně Szapkowski, Frank Herbert a jeho Duna, Třeštík a jeho Počátky českého státu ...

15. Jaká byla tvá poslední kniha kterou jsi přečetl?

Daniel Gilbert - Škobrtnout o štěstí, skvělá kniha o tom, jak lidský mozek ovlivńuje naše chápání štěstí...

16. Jakou posloucháš hudbu?

směsici všeho možného, k psaní nejraději sound-tracky. Flotila celá je napsaná na motivy Klause Badelta a jeho soundtracku k Pirátům z Karibiku. Pus'tte si ho do sluchátek, začtěte se do ní a uvidíte :)

Děkuji za rozhovor a snad někdy příště.

Marek Opluštil


zpět na článek