Neviditelný pes

RECENZE: Magazín Fantasy&ScienceFiction 3/2007

15.11.2007 0:05

  • Fantasy and Science Fiction 3/2007TOPlistEugene Mirabelli, Žena ze Schrödingerových vlnových rovnic
  • Gardner Dozois, Alternativa
  • Robert Reed, Královnina řeka
  • Christopher Rowe, Mapa a víra jedno jsou
  • Carolyn Ives Gilmanová, Městečko Okanoggan Falls
  • Mary Rickertová, Cesta do království

Tato porce lahůdek z MF&SF opět přináší - jak jinak - dobrý a ještě lepší čtenářský prožitek. Už první povídka je navýsost zajímavá - třeba tím, že když si ji přečtete, začnete přemýšlet o tom, co v ní vlastně bylo za fantastický prvek, že po ní sáhli vydavatelé Magazínu a že z jejich téměř nepřeberného skladiště ji pro nás Martin Šust vylovil. Světe div se, on tam vlastně je. Je to totiž paralelní příběh Erwina Schrödingera a Johna Artopulose. Oba dva byli fyzici, byť poněkud jiné váhové kategorie, ale v životě obou se odehrálo cosi, co zavánělo zvláštní formou paralelismu. Jemná poetika této povídky, nádech tajemství, zajímavá pointa - to jsou její klady, které ji řadí ke klenotům tohoto svazečku.

Někam do té samé úrovně řadím Roweho Mapa a víra jedno jsou. Zdánlivě hříčka - a přesto, pokud chcete, v ní můžete najít kus filozofie. A možná také kurz filozofie. Protože v tomto poněkud postkatastrofickém světě se Biblí, určující chod světa i lidí, staly mapy. Pokud kopec, jezero nebo řeka byly jinde, než na mapě, vše muselo být uvedeno do souladu s písmem svatým, reprezentovaným potištěným kusem papíru. Připomněl jsem si příhodu jen pár týdnů starou - jak jsme šli podle mapy a bloudili, a až večer jsme našli kdesi úplně dole poznámku psanou petitem (ne sice takovým, jako dodatky k Listerově smlouvě v Červeném trpaslikovi, ale i tak dost petitoidním) There are sample errors for copyright purposes. Konfrontace takové zkušenosti (a určitě jste i vy sami někdy na něco podobného narazili, pokud jste šli na výlet podle mapy) s analogií Písma svatého je bezpochyby silně inspirativní a dává povídce velmi intenzivní náboj.

V závěsu za těmito favority nevyhlášeného dostihu vnímám dvě povídky - Alternativu Gardnera Dozoise a Městečko Okanoggan Falls Carolyn Ives Gilmanové. Gardner Dozois rozehrává příběh v alternativním světě USA po poněkud jinak zakončené válce Severu proti Jihu, Okanoggan Falls naproti tomu popisují okupaci Země mimozemšťany. Obě propracované, obě pracují s možnostmi a dohady, obě zaujmou. Zbývající dva příběhy už mi tak dobré nepřipadaly. Reedova Královnina řeka mne ještě dokázala zaujmout, ale Rickertové Cestu do království jsem si při psaní recenze musel připomenout nahlédnutím. Inu, každý máme nějaký vkus a tahle povídka mi prostě nesedla.

Publicistika se točí především okolo letošní literární bomby - tedy letošní na našem trhu, Jonathana Strange a pana Norrella. Přestože František Novotný i Jiří Popiolek k tématu přistupují každý po svém, oba se v charakterizaci této knihy setkávají dost často. Příběh Susanny Clarkové si tuto zvýšenou pozornost zaslouží, o tom nepochybuji. Petr Kotrle se věnuje třem povídkovým sbírkám a Jirka Popiolek ve svém dalším příspěvku rozebírá dvojici románů - neoAddix Jona Courtenaye Grimwooda a Hranici Řádu Neala Ashera.

Magazín Fantasy&ScienceFiction 3/2007
editor: Martin Šust
obálka: Mark Evans
Triton se souhlasem Spilogale, Inc.,  2007
159 stran, 125 Kč (členové klubu Trifid 100 Kč), brožované
ISBN 80-7254-981-8

pagi


zpět na článek