Neviditelný Pes

REPORTÁŽ: Festival fantazie Speciál 2007

2.11.2007 0:05

Festival fantazie Speciál 2007TOPlist Festival fantazie speciál v Chotěboři byl vždy koncipován jako takové zrcadlení svého většího bratříčka, který si pro sebe ukořistil lukrativní termín začínajícího léta. Dva cony na jednom místě pod hlavičkou stejného pořádajícího klubu jsou jistě unikátem a tento rok se potvrdila tendence, kterou jsme mohli na soužití velkého Festivalu fantazie a jeho souputníka Speciála pozorovat již v minulých letech. A to - že se ze Speciálu stává více než cokoliv jiného zcela samostatný con, který sice stále má návaznost na velký FF, ale poskytuje celou řadu originálního programu, jenž je natolik bohatý a pestrý, že už nemůžeme hovořit jen o určité osekané repríze z léta.

FFS paní PravdováTím vzniká zajímavý precedens, kdy si Vašek Pravda s pořádajícím SFK Avalon začínají konkurovat sami sobě. Návštěvnost stoupá takřka geometrickou řadou - letos se nás v Chotěboři na FFs sešlo určitě přes půl tisíce hlav. Předpokládám, že pro řadu fanů je to ideální přiležitost připomenout si atmosféru Festivalu fantazie a pro řadu dalších vítaná možnost, jak si vynahradit absenci z léta, kdy v termínu velkého FF byli zaneprázdněni prací či rodinou. Pokud ale bude současný trend pokračovat, možná se dočkáme stavu, kdy Speciál doroste do tak mužné síly, že původnímu FF nezůstane nic dlužen. Nakolik to případně změní vnímání akce - to už je otázka pro někoho jiného a hlavně do jiného článku. Tohle je o letošním FFs a tak se pojďme věnovat letošnímu FFs.

FFS Petr ČáslavaNa con jsem dorazil v pátek odpoledne, takže bohužel nomohu poreferovat o čtvrtečním zahajovacím dni, ale obecně se zdá, že se stále daří udržet uvolněnou atmosféru a přátelské naladění celé akce. Chvíli po příjezdu jsem si stihl dát jen jedno pivko na baru a už jsem běžel na přednášku - byla moje, takže jsem považoval za nezbytné, se na ni dostavit. Překvapilo mne, že na mé povídání o cestování Čínou přišlo tolik lidí a do osobního deníčku jsem si pak poznamenal něco o tom, že fany začínají čím dál tím více táhnout žánrově nevyhraněné přednášky.

Tuto teorii mi potvrdil i programový blok hnutí MaelströM, který skýtal celou řadu veskrze nescifistických přednášek, které se ale shledali s příznivým ohlasem od publika. Hold - nejen sci-fi živ je člověk. Sám jsem si z programu MaelströMu zašel na přednášku Šarlatové děvky o vztahu perverze k umění. Byl jsem poměrně překvapen a přestože si myslím, že občas hledala dvojsmysly tam, kde je ani autor nezamýšlel - ukázala celou řadu zajímavých psychologických teorií. Páteční program byl našlapaný nejednou zajímavou přednáškou či promítáním (skladbu filmů považuji za obzvláště kvalitně připravenou). Nechyběli nejrůznější taškařice, jako je zpívání karaoke či hopsání na DDR. Nakoukl jsem i do počítačové herny a velmi se mi líbilo, že byli přítomny takové stroje, jako je XBox 360 či Nintendo Wii. Zejména druhý jmenovaný je podle mne na cony jako stvořený a věřím, že celá řada návštěvníku FFs si v herně užila spoustu legrace.

FFS mráz v tělocvičněVečerní posezení s přáteli - pro mnohé nejdůležitější část conu - a pak hupky dupky na Hotel Vysočina. Sobota se u mne pak nesla hlavně v pracovním duchu, protože mě čekali ještě dvě mé přednáškové exhibice a samozřejmě i natáčení FanTV - zatím stále jediné a tudíž nejlepší fanouškovské televize v ČR :-) Stihl jsem ale i posedět v příjemné čajovně, zajít se podívat na pár přednášek. Pořadatele občas pozlobila technika, ale jinak musím říct, že program běžel po celý čas conu bez znatelných výpadků a kolapsů. Úspěch zaznamenali zejména ostřílení přednášející.

Když už jsme u programu... Ještě jednou musím zmínit kvalitně připravené promítaní pokrývající klasiky jako Dawn of the Dead či Tetsuo: The Iron Man po nejnovější trháky typu Transformers či Faunův labyrint.

FFS Vlado RíšaZ organizačního hlediska bylo jasně patrné uvolnění a vstřícné naladění zainteresovaných lidí. Sám jsem měl menší problém s technikou na hlavním sále, ale odpovědný technik ji začal ochotně řešit. Také když jsem si potřeboval vytisknout nějaké doprovodné materiály, nebyl to vůbec žádný problém. Obdivuji zejména personál na baru, který i v pozdní ranní hodinu neztratil elán. To vše se promítlo do velmi příjemné atmosféry, která byla o poznání někde jinde, než u (a to si přiznejme) poněkud hektického FF. Možná to je ten důvod, proč mam Speciál raději a domnívám se, že pro mnohé lidi je dokonce lepší variantou než letní FF.

FFS Františka VrbenskáSobotní večer jsem zakončil netradičně diskotékou na hlavním sále, kde jsem s němým úžasem pozoroval smělé taneční kreace některých fanů a nadával si, že jsem v tanečních nedával dostatečný pozor. Někdy k ránu se pak posouval čas o hodinu nazpět, což mnozí využili k přemlouvání barmanů, aby jim ještě nalili. Ale když už hrozilo svítaní, byl opravdu čas odebrat se na kutě.

Neděle je u každého conu taková dojezdová. Moc se na tom nedá změnit a přestože Speciál poskytoval poměrně bohatý program i v poslední den své letošní inkarnace - nic to nezměnilo na tom, že všude chodili fanové s batohama na zádech a všem bylo jasné, že další skvělý con je u konce. Naštěstí už za dveřmi netrpělivě nakračuje Koprcon, který nás uvítá 16. - 18. 11. v Kopřivnici. Tak doufám, že se tam uvidíme. :-)

Petr Čáslava


zpět na článek