Neviditelný pes

LITERATURA: Pevnost 5/2007 - Jonathan Strange a pan Norrell

8.5.2007

Pevnost 5/2007TOPlistMájová Pevnost svou obálkou vybízí k tomu, abychom předpokládali, že bude celá o Spider-Manovi 3, ale chyba lávky, více prostoru zabrala událost roku v podobě vydání knihy Jonathan Strange a pan Norrell, tématem se pak stal dlouhý článek o ryze české sérii, tedy o Procházkově a Žambochově hrdinovi Johnu Francisu Kovářovi aka agentu JFK. Navíc se Pevnost potřetí stala "akademickým" časopisem roku. Tom Němec tak přebral zaslouženou štafetu po Davidu Hartmannovi, ačkoliv je konkurence veliká, tak cena Akademie SFFH padla do rukou nejzaslouženějších - hlavní však je neusnout na vavřínech.

V úvodníku se můžeme nechat navnadit na pevnostní speciál o Pirátech z Karibiku, ke kterému by mělo být k dispozici DVD s celým filmem, ale jakým, toť otázka. Pirátský Speciál nahradí ten kdysi slíbený, bohužel nevydaný, o Supermanovi. Myslím, že se máme na co těšit - na konec května.

Pevnost 5/2007 Šest diamantů 1Rubrika Co se děje... zaujme všechny sorty čtenářů. Psavci mohou dopisovat své romány pro čtvrtý ročník Trifida. Filmoví fajnšmekři i obyčejní milovníci animáků se mohou těšit na český Kozí příběh. Čtenáři se nejspíš budou bát zvukového vydání trilogie Pána prstenů, což snad vynahradí brzké vydání antologie urban fantasy Pod kočičími hlavami.
Pokud vás zajímá, jakým komiksovým záporákem by nejraději byl Filip Gotfrid, Štěpán Kopřiva a Jiří Pavlovský, pak stačí dočíst stranu pět.

O cyklu agent JFK, který v současnosti čítá deset volných pokračování, se rozepsal Jiří Popiolek. Ve svém zastaveníčku zmapoval nejenom obsahy jednotlivých děl, ale ptal se také samotných autorů a poodhalil roušku toho, kam John Kovář kráčí. Pokud jste se touto českou verzí nekonečných cyklů jako Mark Stone nezabývali, pak tak určitě učiníte po přečtení článku.

O perličkách, jež se udály na dubnových conech (S-con, Vítězný únor, Eroticon) a ještě několika ověřenými klepy se zabývala Darth Zira se svým houfem investigativních novinářů v pravidelném Alfa Ralfa bulváru. Po tomto intermezzu se konečně dočkají milovníci velké literatury, kteří s napětím očekávali vydání debutu Susanny Clarkové, tedy cenami a nominacemi ověnčeném Jonathanu Strangeovi a panu Norrellovi.
Clarková si psaní užívala celých deset let a překladatel Viktor Janiš na něm pracoval bezmála celý rok, ale věřte tomu, že se čekání na tento světový bestseller vyplatilo. Ostatně recenze se určitě brzy dočkáte nejenom v Pevnosti. Perfekcionista Martin Šust neponechal nic náhodě a kromě povídání o románu, životopisného medailónku autorky připravil také rozhovor s Viktorem Janišem, který na oplátku přesvědčil autorku, aby rozhovor poskytla jemu.

V literárních novinkách pak Martin Šust rozebral situaci kolem obálek a stejně jako já konstatoval, že se po boomu devadesátých let, kdy se začalo objevovat přehršel dobrých románů s nevkusnými přebaly, značně zlepšila a mnoho vydavatelů už chápe, že krásná obálka je to první, co čtenáře na knize zaujme, přesto se nemálo nakladatelů má co učit od svých západních kolegů.
Další informace se týkají chystaných překladů knih zahraničních velikánů, ale ani domácí scéna nepřijde v niveč. Ohledně vyhlášených a udělených cen se pak stačí projít po starších článcích Sardenu. Za zmínku stojí například chystané vydání románu Simona R. Greena Popíjení půlnočního vína, ve kterém se prolíná skutečný a magický svět (tak trochu zábavnější, ale minimálně stejně nápaditý svět, jakým nás kdysi šokoval Neil Gaiman v Amerických bozích - zároveň však úplně jiný a čtivější).

Perlou z moře fantastiky se stala nesmrtelná Gateway Freda Pohla, která naposledy vyšla v roce 2004 v nakl. Laser-books. Vzpomeňte si na neskutečně reálný vesmír, který před námi dobyla tajemná rasa HeeChee. Knihou měsíce se pak staly Plameny hvězd, kde se spojila kvalitní hard SF a nová space opera s pečlivou redakční prací Martina Šusta.

Cenu O nejlepší fantasy 2006 získala Lívia Hlavačková s novelou Drozd. Nápaditý fantasy western s realisticky smýšlejícími postavami, několika dějovými linkami a detektivní zápletkou dokáže zaujmout i všechny zaryté odpůrce tohoto žánru a není se čemu divit, protože příběh perfektně šlape a končí ve své polovině, za což budete měsíc nenávidět redakci Pevnosti, která novelu rozdělila na dvě části tak šikovně, že je to k neuvěření. Takže, kam zmizel magický khusian, jak to je s otrokářstvím lidí vůči elfům a proč musela zemřít ústřední postava, se dozvíme v červnovém čísle.

Stejnou cenu, ale o tři roky dříve obdržela povídka šéfredaktora Tomáše Němce. Příběh Poslední z vymírajícího národa měl původně být příběhem nájemného bijce Sebasttyeana, zároveň se však kvůli nezájmu autora stal hrdinovým mementem, což je škoda, protože netradiční akční fantasy s rychle uplývajícím dějem, uvěřitelným světem a logicky jednajícími hrdiny zase tolik v české fantastice nenajdeme. Proč mám takový divný pocit, že elfy nemá nikdo rád?

Čtyři stránky zabral výběr těch nejlepších fantastických titulů u nás přeložených. Pevnostní top 50 připravil Martin Šust a umožňuje tak mladým čtenářům jít na jistotu, pokud z přehršle vydávaných knih nevědí, pro kterou sáhnout. Samozřejmě se nedostalo na úplně všechny, ale na druhou stranu asi ne každý bude moci říci, že přečetl všechny ze zmíněných zlatých kousků fantastiky. Moje maličkost se zatím dostala k číslu 27 z celkových 50 uvedených děl.

Pohled z druhé strany aneb rukopisem to nekončí - část druhá uzavíra povídání o strastech a slastech redaktorů, kteří jednají se začínajícími autory. Po opakujících se radách spisovatelů se tak autoři mohou zamyslet a naučit mnohé z toho, co jim může otevřít cestu za slávou, protože správné navnazení redaktora zvyšuje vaši šanci na přečtení a možné následné vydání vaší práce.

Pavel Prachař se v Dechu draka rozpovídal o dlouhé historii deskových her a já tak mohu přelétnout až k recenzím deskovek z pera Davida Bimky. Tentokrát nám představil hru určenou pro dva hráče, která jako jedna z mála funguje a vítězství se nerozhodne během několika prvních hodů kostkami. Roma vás určitě může zaujmout, pokud neupřednostníte tradici v podobě šachu. Pro více hráčů, nejlépe pro celou rodinu, je pak určeno pohodové a na pochopení jednoduché Metro.

Kdo odebírá magazín s knihou a stihl přečíst Hetešových Šest diamantů (knižní příloha Pevnosti), ten se jistě nemůže dočkat pokračování této detektivky z blízké budoucnosti. Román ocení zejména milovníci suchých a vtipných dialogů, hláškujících a cynických hrdinů, stejně jako rychle ubíhající akce. Další ukázka navnadí všechny, kteří podlehli kouzlu předchozího prvního dílu.

Informace o Spider-manovi 3, který právě absolutně láme rekordy návštěvnosti po celém světě (v USA se za prodloužený víkend dostaly tržby na neuvěřitelných 148 miliónů dolarů) nejspíš navnadí všechny ty, kteří se na premiéru ještě nedostali. Osobně musím uznat, že film má sílu, přesto patří z celé trilogie k nejslabšímu článku, za což možná může trochu více přeslazenosti a přeplácanosti - na druhou stranu si však užijete daleko více záporáků a vývoje vztahů mezi hrdiny.

Boylovo Sunshine dělí diváky na dva tábory, které se nedokáží shodnout, nakolik se toto scifíčko stalo zapamatováníhodným a nakolik vykradlo jiné klasické filmy kinematografie. Střízlivý pohled vám poskytne Daniel Storch. Z dalších filmů běžících v kině, varujme před Krvavou sklizní a doporučme výborné a fungující Želvy ninja.

Ďuro Červenák úvodníkem připomněl, že letní filmové hody byly odstartovány a připomene nejžhavější novinky, o kterých se mluví v zákulisí filmových studií. Saša Pavelková pro změnu zmíní oblíbenou odnož anime, v květnu se dozvíme o neumírajících a oblíbených hrdinkách těchto japonských animáků.

V rubrice výmluvně nazvané LARP dostanete na stříbrném podnosu návod na výrobu bezpečného palcátu - bezpečného proto, že bude vyroben pro účely nekrvavých bitev. V Magii se stylově dozvíme o magii provozované k získání lásky a upoutání milého ke své osobě, kdo by v květnu tomuto tématu odolal? Petra Neomillnerová určitě ne. Františka Vrbenská završuje číslo dalším skvělým povídáním o ženách, které začarovaly dějiny. Libuše zvaná Kuráž se letmo dotkla také dějin našeho státu.

Vysoký standard Pevnosti byl dodržen, což je dobře, toto číslo pak daleko více nabuzuje na to nadcházející, takže se těšme na Piráty z Karibiku, stejně jako dokončení novely a pokračování Šesti diamantů, snad to ten měsíc nějak přežijeme.

Jan Pechanec


zpět na článek