Neviditelný pes

FILM: Ghost Rider

16.3.2007

Ghost Rider 1TOPlistŘíká se, že západ byl vybudován na legendách. Povídky, které nám pomáhají rozumět věcem tak velkým anebo tak strašným, že je jim těžko věřit. Tohle je legenda o Ghost Riderovi. Příběh vypráví, že v každé generaci se objeví jeden. Nějaká ztracená duše, prokletá, aby jezdila po světě a sbírala ďáblovi upsané duše. Před mnoha lety byl Ghost Rider poslán do vesnice San Venganza, aby stvrdil dohodu s tisícem duší. Ale ten kontrakt byl tak mocný...

Ghost Rider 9Tak mocný, že vás může přesvědčit o návštěvě tohoto filmu v kině, ale potom netvrďte, že jsem vás nevaroval. Jméno režiséra Marka Stevena Johnsona si můžete matně vybavit v souvislosti s filmovou adaptací komiksového Daredevila, producenti si řekli, že jeho další scénář o "Přízračném jezdci" bude určitě to pravé ořechové a dali relativně mladému rejžovi šanci za 110 miliónů dolarů. Už teď je jasné, jak ďáblova masáž pomocí reklam dokáže masy navnadit a ty se, přes první děsivý trailer, valí do kin po miliónech, však si to naše hříšné duše zaslouží.

Ghost Rider 8Nejprve drsný a příjemně hluboko položený hlas uvádí diváka do příběhu, chloupky na šíji příjemně povstávají, pak přijde menší střih do adolescentního věku Johnny Blazeho (Matt Long), který si maluje spokojený život na útěku se svou láskou Roxannou (půvabná Raquel Alessi), což se Johnnymu nepoštěstí, protože příjde o otce (Brett Cullen) a ještě se upíše ďábelskému Mefistofelovi (charismatický Peter Fonda). Následuje další střih a máme tu mladého čtyřicátníka Nicolase Cagea, jenž hraje někoho, jehož věk mu je na hony vzdálen. Do hry se po letech vrací reportérka Roxanna (prdelka Eva Mendezová), aby se s neutuchající silou opět rozhořel jejich dávný vztah.

Ghost Rider 7Johnny zjistí, že hazardování se životem a snový zážitek s Mefistofelem se vrací na scénu, aby se jednoho krásného večera změnil v Ghost Ridera a trestal věčným zatracením duše hříšníků. Netrpělivý, trochu zmatený a znuděný divák se dočká nástupu démonického nezverného syna pekelníka, ano, na scénu přichází bledý fešák Blackheart (Wes Bentley; znáte ho jako psychoušského mladíka z Americké krásy) a svolává tým svých démonků s elementálními schopnostmi, aby získali ztracenou smlouvu ze San Venganzi a ovládli svět. Tomu musí zabránit Johnny Blaze (respektive jeho alter ego Ghost Rider). Pomoci mu v tom musí hlídač smlouvy Sam Elliott. Cage, vydatně odhodlaný a přemýšlivý, povstane proti démonům, stihne naštvat samotného, bezmocného, a tak trochu trapného, Mefistofela (říkat ďábel někomu povážlivě neschopnému, by se neslušelo). O kýčovitém happyendu netřeba se rozšiřovat.

Ghost Rider 4Johnson nám nepředvedl nic světoborného, stihl si postěžovat, že kdyby měl rozpočet jako Spiderman, tak byl film jiná jízda (pravda, efekty někdy působí velice směšně a nedotaženě), ale chybu bych hledal už u scénáře. Když se člověk trochu zajímá o kreslenou předlohu, zjistí, že to mohl být velice dobrý temný komiks, jenže filmová adaptace se spíše soustředila na romanticko-komediální (ač třeba nechtěně) ladění.

Ghost Rider 3Tomu napomáhají výkony hlavních představitelů. Nicolas Cage se na hony vzdálil svým někdejším hereckým výkonům. Nejuvěřitelnější je, když s otevřenou pusou mlčí a mlčí i tehdy, když poprvé spatří Roxanu, vlastně hraje celkem fajn, ale to má tvář zbavenou všeho biologického balastu a hoří mu lebka. Eva Mendezová se svým předkusem (pardon, bojovně vytrčenou bradou) nebyla příliš dobrá ani v Hitchovi (o této krásce s hispánskými rysy se zajisté budou hádat dvě vyvážené poloviny všeho chlapstva). Fonda se tváří tajemně a jeho závěrečný rozlobený výraz patří k tomu lepšímu. Hlídač má reálnou šanci stát se novým Marlboro kovbojem. Když už jsme u toho, tak výběr hlavního záporáka také nepatří k těm nejlepším. Hezká tvář Wese Bentleyho, ač výrazně přepudrovaná, trpí absencí výraznějších děsivých rysů, v konečném důsledku vyvolává cukání koutků.

Ghost Rider 2Filmu chybí zejména větší akční masáž a nevěřím tomu, že by diváka uspokojila hořící motorka ("to není motorka, zlato, to je čopr") a spousta dalších hořících nehořlavých věcí. Střih a dynamika filmu je v pořádku, jenže chybí veškeré přednosti, jenž vám nedají spát a naplní vás pocitem dobře utracených peněz. Více plánovaného vtipu a odlehčení, stejně tak větší hloubka a drsná strohost, méně sentimentu, by filmu dozajista prospělo.

A tak přemýšlím, co napsat o bijáku, k němuž se jeden divák výmluvně vyjádřil: "Lepší než si kritici myslí". Nejlepším závěrem se mi zdá konstatování: Daleko horší, než diváci čekali.

Jan Pechanec


zpět na článek