Neviditelný pes

POLICIE: Proč mají grázlové lepší podmínky než policisté?!

6.3.2019

Když policisté dosáhnou nějakého úspěchu, předhánějí se všichni ministři v tom, aby se s nimi vyfotili. Když mají ale policistům zabezpečit normální pracovní podmínky, většina z nich ztratí paměť. Bohužel, česká realita.

Ročně se vydávají desítky milionů na náborové kampaně pro policisty. Jejich výsledek je často velmi sporný. Mohou za to i podmínky u policie, kde dlouhodobě chybí koncepce nebo zajištění toho základního – jídla pro lidi ve službě, zatímco zadržení mají na stravu nárok. Policista by se měl ve výkonu své práce soustředit na práci, nikoliv na to, kdy a kde si levně sežene oběd s ohledem na výši jeho platu.

Slováci to už začali řešit

Pro srovnání toho, jak je jinde postaráno o policisty, nemusíme chodit příliš daleko. Neutěšenost situace je velmi dobře patrná při srovnání se Slovenskem. Slovenský zákon č. 73/1998 Z. z. o státní službě příslušníků policejního sboru totiž hovoří velmi jasně. Po zaměstnavateli se vyžaduje, aby zajišťoval policistům stravování během jejich služby. § 141 tohoto zákona pak stanovuje podmínky výkonu státní služby.

Dočteme se v něm, že nadřízený je povinný zabezpečit policistům ve všech směnách stravovaní odpovídající zásadám správné výživy přímo na pracovišti nebo v jeho blízkosti. Tato povinnost pro nadřízené neplatí pouze v případě policistů vyslaných na služební cestu a v případech, kdy to vylučují podmínky výkonu služby.

Nadřízený má také podle slovenského zákona konkrétně zabezpečovat poskytnutí jednoho teplého hlavního jídla včetně vhodného nápoje policistovi v průběhu směny. Pro účely stravování se za směnu považuje výkon státní služby delší jak čtyři hodiny. Pokud směna trvá víc než 11 hodin, ale ne víc než 12 hodin, nadřízený může zabezpečit poskytnutí dalšího teplého hlavního jídla. Při směně trvající víc než 12 hodin je však nadřízený povinný zajistit poskytnutí i druhého teplého jídla.

Pokud jde o příspěvky na jídlo, zaměstnavatel má přispívat na stravování částkou ve výši 65 % ceny teplého hlavního jídla, nejvíc však 65 % stravného poskytovaného při služební cestě v trvaní 5 až 12 hodin podle zvláštního předpisu a stejně tak poskytovat příspěvek podle zvláštního předpisu.

Kdy s tím začne vláda něco dělat?

A jak se nyní vyvíjí situace v Česku? U nás zatím se zajištěním stravy jako na Slovensku policisté počítat nemohou. Ano, policisté sice v některých krajích pobírají stravenky, ale neplatí to rozhodně všude. Neexistují totiž žádná jednotná závazná pravidla pro celé Česko. Považuji za tristní stav, kdy čeští policisté v této oblasti zaostávají dokonce i za Slovenskem. Zhruba tři roky už se policejní odbory domáhají po střídajících se ministrech, aby policisté a zaměstnanci měli alespoň nějaký příspěvek na stravování. Zatím však bohužel bez úspěchu.

Policie je jediným bezpečnostním sborem v České republice a jediná složka státní správy, jejíž příslušníci a zaměstnanci nemají od zaměstnavatele příspěvek na stravování. Kromě míst, kde jsou na krajských ředitelstvích jídelny a kde se mohou naši lidé stravovat, policistům nezbývá, než si hradit stravu ze svého. Proto si říkám, kde to jsme, že čeští policisté nemají stejné podmínky jako všichni ostatní lidé, kteří se neustále starají o naši bezpečnost? Stravenky a případně i další výhody by měly být samozřejmostí o to více v dnešní době, kdy se policie dlouhodobě potýká s nedostatkem lidí.

Za úřadování ministra Metnara získali policisté příslib, že příspěvek dostanou, ale bohužel se tak nakonec nestalo. Už před nějakou dobou se psalo o tom, že ministerstvo vnitra o zavedení stravenek pro všechny policisty uvažuje. Ministerstvo financí ale dosud nedalo ani korunu. Přitom policisté patří k těm, kteří si vzhledem k náročnosti a rizikovosti svého povolání výhody navíc určitě zaslouží. Ptám se proto, jak dlouho se ještě bude přihlížet k tomuto ostudnému stavu a otálet s nápravou? Pomáhat a chránit bychom měli i policii samotnou!

Převzato z blogu s autorovým souhlasem

Autor je europoslanec za KDU-ČSL, člen Rozpočtového výboru Evropského parlamentu



zpět na článek