Neviditelný pes

POLITIKA: „Babiš to neustojí“

20.11.2018

neboli „Trump prezidentské volby nevyhraje“

Různí politologičtí experti se vyjadřují k osudu Andreje Babiše ve světle „bizarní“ kauzy Čapí hnízdo. Podle Daniela Kunštáta na lidovky.cz Babiš dříve nebo později padne. To jsou přímo „zlatá slova“.

Pan Kunštát poskytl lidovky.cz rozhovor, z něhož vybírám nejpodstatnější pasáž:

Lidovky.cz: V takovém případě si ale neumím představit scénář, za jakých okolností by kvůli Čapímu hnízdu padl. Vy ano?
Zatím se zdá, že vyšetřování má být ukončeno koncem tohoto roku. Nechci spekulovat, ale pravděpodobnost, že Andrej Babiš bude obžalovaný, je poměrně velká. V takovou chvíli by to už pro jeho podporovatele včetně poslaneckého klubu ANO byla velmi obtížná situace. Navíc nepodceňujme to, že se může mobilizovat občanská veřejnost. Síla protestů v takové chvíli už může být taková, že hnutí prostě bude muset udělat nějaký krok. Můžeme se také dozvědět, že současná aféra už přece jen pro ANO negativně hýbe voličskými preferencemi. Je tam celá řada otazníků. Každopádně pro Andreje Babiše se v této kauze negativní impulsy, které budou podrývat jeho pozici, budou spíše hromadit, než že by ubývaly

Já rovněž nechci spekulovat, ale Babiš zatím obžalovaný není a zda bude či nebude, je vlastně jedno. Koaliční smlouva mezi ANO a ČSSD obsahuje pouze to, že Babiš by musel podat demisi v případě odsouzení. O obžalobě se tam nic nepíše. ČSSD dobrovolně do koalice s hnutím ANO vstoupila, vše, co se nyní okolo kauzy Čapí hnízdo děje, bylo předvídatelné. Mediální tlak protibabišovských sil se dal velmi dobře očekávat. A útok se vede přímo na jeho rodinu, tj. děti z prvního manželství. Není vůbec podstatné, zda tyto děti jsou či nejsou nemocné, a to ani psychicky. Cílem médií je dostat do ulic alespoň sto tisíc lidí.

Vzpomeňme na akci televizní krize z doby opoziční smlouvy mezi ODS a ČSSD. Tato krize se také odehrávala na pozadí „ohrožení demokracie“ a argumentovalo se tu vlastně stejně jako právě teď proti Babišovi. Jako krize České televize nebo televizní krize je označován sled událostí na přelomu let 2000 a 2001, kdy se redaktoři zpravodajství České televize s podporou předních politiků spjatých s havlovským křídlem a Čtyřkoalicí vzbouřili proti vedení České televize, které bylo považováno za spřízněné zejména s ODS, přičemž obě parlamentní komory se nakonec přiklonily ke vzbouřencům. 3. ledna 2001 proběhla demonstrace na Václavském náměstí na podporu vzpoury v České televize, odhadovaná účast činila přes 100 000 lidí.Téhož dne Senát přijal usnesení, v němž konstatoval odpovědnost Rady ČT a Jiřího Hodače za situaci v ČT, vyzval Jiřího Hodače k rezignaci a Poslaneckou sněmovnu k odvolání Rady ČT. Dne 5. – 6. ledna 2001 v závěrečném jednání Poslanecké sněmovny poslanci konstatovali, že odstoupení Jiřího Hodače je podmínkou řešení situace v ČT, a pokud neodstoupí, vyzvali Radu ČT, aby jej 8. ledna odvolala.

Cílem současné protibabišovské opozice není nic jiného než na Václavské náměstí dostat opět alespoň sto tisíc lidí a vynutit si premiérovu demisi. Demonstrace při hlasování o důvěře Babišovu kabinetu se nezdařily. Tlak na ČSSD se bude stupňovat. Demonstranti na Národní třídě přijali potleskem bývalého předsedu Senátu Štěcha za to, že horní komora přijala výzvu, aby Babiš odstoupil. Jan Hamáček zatím hovoří o tom, že „neexistuje plán B“. Přitom jeden z plánů B, tj. předčasné volby, si ČSSD zoufale nepřeje. Sociální demokracie vsadila vstupem do vlády na to, že výsledky činnosti „prodá“ v dalších volbách. Výsledky zatím nejsou žádné a po čtyřech měsících se ani nelze divit. Předčasné volby by tedy ohrozily ČSSD, které reálně hrozí odchod ze sněmovny. Ti, kteří ČSSD vyzývají k odchodu z vlády, ji volit zcela jistě nebudou. To jsou lidé spjatí se zcela jinými spolky, z politických stran asi nejvíce s Piráty.

Nakonec jenom malé srovnání s USA. Výroky o „rozdělené společnosti“ jsou typickým argumentem nejen u nás proti Babišovi či Zemanovi, ale i v USA. Připomeňme si, že čeští experti včetně tehdejšího zpravodaje ČT v USA Řezníčka nepřipouštěli vůbec možnost, že by Donald Trump volby vyhrál. Celé dva roky se teď do Trumpa navážejí obdobnými argumenty jako česká média do Babiše. Na Trumpa se vytahují aféry nejen deset let staré, jako Babišovo „hnízdo“, ale dvacet či třicet let staré, kdy proti němu vystupují ženy, které Trump údajně tehdy osahával či jinak „ponižoval“. Jedna z kauz, Stormy Daniels, se týká poměru Trumpa se stále aktivní pornoherečkou. Podle liberálních médií a politiků Demokratické strany přeci není možné, aby člověk s pověstí Trumpa mohl vykonávat prezidentský úřad. Už jednou se v Kongresu pokusili o zahájení procesu odvolání, tehdy se pro to vyslovila jen část Demokratické strany ve Sněmovně reprezentantů. Nyní demokraté tuto komoru ovládli, ale republikáni udrželi Senát. Do Kongresu bylo zvoleno mnoho mladých nominantů Demokratické strany, kteří se o odvolání Trumpa budou jistě pokoušet znovu. O to důležitější je úspěch republikánů v Senátu.

Mantra o „rozdělené společnosti“ či o politicích, kteří rozdělují společnost, je tak dominantní nejen v našich médiích, ale i v USA. Rozdělená je vlastně i celá Evropa, v níž velmi posilují „nacionalisté“ či „krajní pravice“. Paradoxně je Babiš spíše ochoten naslouchat té „lepší EU“ v čele s německou kancléřkou a francouzským prezidentem. Přesto si dovolil nesouhlasit s paktem OSN o migraci a odmítá přijímat uprchlíky. Někteří komentátoři proto přisuzují současný mediální humbuk kolem Babiše i těmto jeho postojům, za které musí být potrestán.

Babiš zcela jistě dříve nebo později padne. V tom má Kunštát naprostou pravdu. Jde vlastně jen o jednu podstatnou věc: kdy nastane ono dříve, zda to nebude spíše později.

Převzato se svolením autora z JanBarton.blog.idnes.cz



zpět na článek