Neviditelný Pes

GLOSA: Okamura neumí anglicky?

11.6.2018

Pobavení způsobil dopis Tomia Okamury britské premiérce Therese Mayové. Odborníci na angličtinu v něm našli mnoho chyb. Posloužilo to proto k další diskreditaci předsedy SPD.

Dopis ukázal na jednu ne zcela dobrou vlastnost „mocných“. Okamura si možná myslí, že je dobrý v angličtině, snad je schopen se i dobře domluvit. Nicméně napsat oficiální dopis britské premiérce je přeci jenom trochu jiná káva.

Dopis Mayové ve věci uvěznění jistého britského „potížisty“ tak měl zcela jistě dostat do ruky nějaký zkušený angličtinář. Rozhodně by se pak nemělo stávat, aby anglická a česká verze měly zřetelné významové rozdíly. Doufejme, že si pan Okamura propříště uvědomí, že jako místopředseda poslanecké sněmovny je přeci jenom reprezentantem České republiky, a formální stránka písemného projevu by proto měla být na úrovni.

Další typicky českou vlastností je „posměváčkovství“. I tohoto tak typicky českého jevu obsahuje kauza Okamurova dopisu britské premiérce přehršli. Předseda SPD rozhodně není miláčkem „korektních“ médií a ta využívají každou drobnost k tomu, aby „fašistu“ Okamuru vykoupala. Chyby v dopise britské premiérce nabídly skvělou možnost ukázat Okamuru v „pravém“ světle.

Věřme, že pokus sepsat oficiální dopis v jazyce anglickém poučí Okamuru v tom, že je i na takovou práci dobré najmout skutečného znalce anglického jazyka. Finance jeho straně zcela jistě nechybí a pár korun navíc by dokázalo zázrak.

Převzato se svolením autora z JanBarton.blog.idnes.czzpět na článek