Neviditelný pes

POLITIKA: Děkujeme, pane Hamáčku

7.4.2018

Jan Hamáček, předseda ČSSD, nás svým „tvrdým“ požadavkem na neúčast Andreje Babiše ve vládě zachránil od nejlevicovější vlády v historii České republiky. Srdečně mu za tuto službu pro Česko děkuji.

ČSSD sehrála roli „obhájce“ právního státu naprosto dokonale. Tím, že se naoko pustila do vyjednávání s hnutím ANO, dohodla až na „detaily“ téměř celý program a nakonec z koalice s ANO vycouvala kvůli kauze Čapí hnízdo, bude jistě svůj postoj vysvětlovat tak, že účast trestně stíhaného politika je pro ni zásadní problém. V této souvislosti se nedá její politika ohodnotit jinak než jako pokrytecká. Čapí hnízdo, tj. kriminalizaci Andreje Babiše na základě údajného daňového podvodu, přeci ČSSD sama vyrobila a snaha nového vedení ČSSD ukázat přívětivější tvář a jednat s Andrejem Babišem se nakonec opět ukázalo jako jedna z mnoha „taktických“ variant. Jediným reálným výsledkem je tak odchod Bohuslava Sobotky z poslanecké sněmovny. Ten se teď možná chytá za hlavu a lituje, že opustil teplý flíček ve sněmovně. Sobotkovu naturelu by zřejmě další pobyt ve sněmovně nevadil a bylo by docela stylové, kdyby si to Sobotka rozmyslel a ve sněmovně zůstal.

Jako dlouhodobý volič pravice pak musím samozřejmě Janu Hamáčkovi poděkovat za to, že nejlevicovější vláda Česka s podporou komunistů nevznikne. Nesmysly typu zrušení karenční doby tak doufám padly pod stůl. Za populistické považuji i slevy na jízdném vyhlášené Babišovým kabinetem pro důchodce a mladistvé. Pokud to bylo Babišem myšleno jako vábnička pro ČSSD, bohudík to nestačilo.

Postavení ČSSD tak zůstane v rovině opoziční strany. Nastane varianta, kdy nebude ČSSD moci ovlivňovat politiku vlády a bude jedním z mnoha kverulantů. Její vliv se zmenší úměrně ke skutečnému volebnímu výsledku, který byl nejmizernější v celé její historii. Současně to bude znamenat stagnaci jejího volebního potenciálu s možností dalšího úbytku voličů, kteří budou odcházet buď k ANO, nebo k SPD. Ukazuje se, že původní návrh Miloše Zemana, aby ČSSD za toleranci vládě chtěla pouze náměstky, byl v zásadě nejrozumnější. Umožnil by tak díky náměstkům vědět vše o jednání vlády a měla by i jistý vliv na program vlády. „Velký cíl“ Jana Hamáčka být přímo ve vládě tak ztroskotal a ČSSD nebude mít nic. Pravděpodobně to povede k dalšímu odvolávání náměstků spojených s ČSSD na ministerstvech.

Co zbyde pro Babiše a ANO? Bude muset zpytovat svědomí a vrátit se k „hlasovací koalici“ s SPD a KSČM? Nicméně postoj SPD k hnutí ANO prošel krizí, když Tomio Okamura tvrdě kritizoval účast ČSSD ve vládě. Babiš tak může zjistit, že jeho menšinová vláda už s podporou SPD počítat nemůže. Uvidíme, zda SPD dá ještě ANO šanci. Může tak nastat situace, na kterou také mnoho komentátorů upozorňovalo. Andrej Babiš tak dlouho přebíral, až přebral.

Převzato se svolením autora z JanBarton.blog.idnes.cz



zpět na článek