Neviditelný pes

GLOSA: Proč nechodit povinně k urnám

26.12.2017

Prezident Zeman stále propaguje povinnou volební účast. Inu, kázeň musí být i u voleb, tak je to… Nejprve se rozhlédněme, jak je tomu ve světě.

V rámci osmadvacítky zemí EU (Británie je stále z právního hlediska členem) existuje volební povinnost pouze v Belgii a v Řecku. Není ani v USA, Kanadě, Japonsku či v Rusku. S povinnou účastí se můžeme setkat pouze v několika zemích Jižní Ameriky a v Austrálii.

Mám za to, že běžný občan má aktivit už tak mnoho, od různých pracovněprávních, daňových a zdravotních, až po byd lení či koníčky. Další otazník vidím v tom, kterých voleb by se měla zmíněná povinnost týkat? Voleb neustále přibývá. A platila by povinnost i pro obecná referenda, která nám chce zavést zejména Okamurova SPD?

A kde je povinnost, tam bývá i právní odpovědnost za řádné a včasné (ne)splnění a následná sankce. Prezident si představuje symbolickou pokutičku. Tak k čemu by to vlastně celé bylo? A jak by se, byť malá částka, vymáhala od exekuovaných? A hlavně jaký hlubší smysl má snaha o to, aby obligatorně chodili volit i lidé, kteří se o politiku nezajímají či o ní mají povědomí jen v pověstném homeopatickém množství? Neposílili by tak například různé obskurní a extrémistické partaje a hnutí?

Volební právo nechť zůstane i pro naše děti, vnuky a pravnuky nadále právem, a ne nenáviděným povinným úkolem.

Právo, 21.12.2017

Autor je právník

SuKolman.cz



zpět na článek