Neviditelný pes

POLITIKA: Ústavní puč?

21.11.2017

Leccos jsem již od českých politiků zaslechl. Poslední projev Miroslava Kalouska před zahájením schůze poslanecké sněmovny mne opět přesvědčil, že Kalousek je mistrem politických zkratek. Jednání Zemana a Babiše nazval ústavní puč.

V poslední možný den pro zahájení ustavující schůze nové poslanecké sněmovny ladí jednotliví lídři svých stran „noty“ a jasným králem všech je opět Miroslav Kalousek. Jednání Andreje Babiše v součinnosti s prezidentem Milošem Zemanem označil za „ústavní puč“ a „salámovou metodu“. Připomenul i situaci rovněž v povolebním Německu, kde zkrachovala jednání o nové koalici mezi CDU, CSU, FDP a Zelenými. V Německu se údajně podle komentářů médií schyluje k předčasným volbám a k tomu samému tedy nabádá i Kalousek?

Puč je podle klasické definice státní převrat, někdy se též používá francouzského výrazu coup d’état. Je to (často násilné) svržení legitimní vlády a převzetí politické moci ve státě. Pučisté tvoří obvykle malou skupinu (například vysocí vojenští důstojníci). Převrat či puč je úspěšný, pokud se pučistům podaří převzít moc a dosáhnout konsolidace nového režimu. Pučisté se zpravidla zmocní výkonné moci a podřídí si jak zákonodárnou, tak soudní moc. Existují různé definice puče a hodnocení konkrétní politické události jako puče (nebo revoluce, povstání, atd.) většinou závisí na míře osobních sympatií pozorovatele vůči stávajícímu režimu, nebo vůči pučistům (zvýrazněno mnou).

Jako puč se často označuje převzetí vlády pod totalitní kontrolu KSČ v únoru 1948. Právě političtí odpůrci komunistů takto únorové „obrození“ Národní fronty nazývali a nazývají. Komunisté se naopak chlubili, že vše proběhlo podle ústavních zvyklostí poté, co prezident Edvard Beneš přijal demisi ministrů za národní socialisty, lidovce a demokratickou stranu. Tak jakýpak puč!

Jednoznačně tak platí mnou zvýrazněná věta z wikipedie, že hodnotit státní převrat jako puč záleží na osobních sympatiích či antipatiích hodnotitele. Nicméně Kalouskovi lze přičíst minimálně jedno prvenství – jako o ústavním puči se po únoru 1948 poražené strany a jejich zástupci v exilu nevyjadřovali. Pro ně to byl prostě puč.

O názvu z hlavy brilantního politického analytika, jakým Kalousek bezesporu je, však mám i přes Kalouskovo vysvětlování jednu nejasnost. Může být ústavní puč protiústavní?

www.janbarton.cz
Převzato se svolením autora z JanBarton.blog.idnes.cz



zpět na článek