Neviditelný pes

POLITIKA: Je Zeman vážně nemocen?

10.11.2017

Šuškanda v Česku již vybublala na povrch, a tak se již na internetu šíří zpráva, že Miloš Zeman má rakovinu, ví o tom, ale nechce se léčit. A přesto kandiduje.

Poprvé jsem zaregistroval názor, že je Miloš Zeman vážně nemocen a má „rakovinu“, v první polovině roku. Lidé, kteří to tvrdili, říkali: „Jen se na něj podívej, jak vypadá!“ Obvykle to nebyli jeho fanoušci, právě naopak.

Mluvčí hradu Jiří Ovčáček chce podat žalobu a trestní oznámení na radního městské části Brno-střed Svatopluka Bartíka. Ten na Facebook napsal, že prezident Miloš Zeman má rakovinu a zbývá mu maximálně sedm měsíců života. Bartík si za svými slovy stojí. O necelou hodinu později jeho status sdílel na Twitteru Ovčáček s komentářem, že Bartíkovo tvrzení je lživé. Serveru iDNES.cz následně mluvčí Hradu sdělil, že věc aktuálně řeší právníci. „Budeme postupovat rychle,“ dodal. Bartík si za svým vyjádřením stojí a uvedl, že se nebojí ani trestního oznámení. Zdroj svých informací odhalit odmítl, ale stoprocentně mu věří. „Kdybych nevěřil, tak to nezveřejním,“ řekl serveru iDNES.cz Bartík.

Tvrzení, že je Miloš Zeman vážně nemocen, je bezesporu vážným obviněním s charakterem poplašné zprávy. Brněnský radní Bartík navíc dává svému tvrzení punc „serióznosti“, že se tak rozhodl ve „veřejném zájmu“ poté, co svému zdroji informací stoprocentně věří. Situace vypadá na první pohled analogicky situaci před parlamentními volbami.

Tehdy se politické strany výrazně orientovaly na agitaci proti Andreji Babišovi kvůli jeho údajnému dotačnímu podvodu a Babiš si dokráčel pro suverénní volební vítězství. Nyní se vytváří situace, kdy se kandidáti budou předhánět v tom, jací že jsou to „sportovci“ a „řípy“, a média si budou všímat zdravotního stavu dosluhujícího prezidenta. Opět tedy bude rozhodovat mediální snaha „popravit“ favorita voleb a udělat z něj těžce nemocného?

Miloš Zeman skutečně nevypadá moc dobře. Evidentně zhubl a nemá ani „barvu“. To, že má potíže s chůzí i s rovnováhou, lze jistě přičíst jeho neuropatii. Z vlastní zkušenosti vím, že neuropatie dolních končetin není nic příjemného a člověk ztrácí důvěru v pohyb zejména ve zcela neznámém prostředí. Proto také záběry Zemana z Evropského parlamentu ve Štrasburku působily tak negativně. Prezident byl v cizím prostředí, při projevu seděl a měl obrovské potíže s tím, aby se dostal z dosahu kamer a mikrofonů. To je bezesporu hendikep pro politika velmi nepříjemný.

Nerad bych se mýlil, ale tomu, že má Zeman rakovinu ve stádiu metastáz a zbývá mu několik měsíců života, příliš nevěřím. Nezdá se mi, že by i přes své velké ego nebyl v takovém případě schopen racionální úvahy a že by volební kampaň byl i za takovýchto okolností ochoten absolvovat. Nedávno dokonce prohlásil, že je zdravý a že mu „odešla cukrovka“. Pokud by byl skutečně vážně nemocný a v terminálním stadiu rakoviny, bylo by to i z pohledu jeho týmu a zejména manželky docela zvláštní divadlo.

Je-li to tedy jenom skutečně a jenom sprostá lež, bude si žít na internetu svým životem a bude se táhnout jako pomluva po celou dobu volební kampaně. Může se klidně stát, že rozhodnutí voliči Zemana budou v takovém případě ještě více ochotni podpořit svého favorita a k volbám rozhodně půjdou a přesvědčí i další nerozhodnuté. Může to tedy skutečně dopadnout tak, že tato situace povede k Zemanově úspěchu i v druhém kole voleb.

Pokud tedy radní Bartík tvrdí, že svému zdroji „stoprocentně věří“, měl by jít s pravdou ven. Voliči totiž mají právo vědět nejen to, že Zeman má rakovinu v terminálním stadiu, ale i to, která kapacita to tvrdí. Jestliže se Bartík ohání tím, že máme vědět o Zemanově vážné nemoci, my máme naopak právo vědět, kdo to tvrdí. Bartík se totiž pokouší ovlivnit výsledek voleb podobným způsobem, jako se o to pokusila ČSSD před volbami do poslanecké sněmovny. Tam jsme ale věděli, kdo za obviněním Babiše z podvodu stojí. V tomto případě to nevíme. Pane Bartíku - je čas říci celou pravdu a odhalit zdroj vaší informace!

www.janbarton.cz
Převzato se svolením autora z JanBarton.blog.idnes.cz



zpět na článek