Neviditelný pes

POLITIKA: Nezákonné odposlechy zase na scéně

9.11.2017

Soudkyně Hana Králová rozhodla o tom, že odposlechy v kauze Jany Nečasové jsou nezákonné. Plno lidí se rozčiluje, protože „rudovlasá furie“ zase uniká spravedlnosti. Anebo je to trochu jinak?

Údajné trafiky pro rebelující poslance ODS se u soudu dostaly opět do „rozhodující fáze“. Soudkyně z Prahy 1 Helena Králová dostála své kontroverzní pověsti a při úterním hlavním líčení v tzv. kauze Nagyová týkající se údajných poslaneckých trafik náhle rozhodla o nezákonnosti odposlechů jako důkazu v daném případu.

Zajímavé však jsou i okolnosti tohoto rozhodnutí. K zásadnímu zlomu došlo v úterý v okamžiku, kdy u soudu vypovídal jako svědek někdejší ministr financí z dob vlády nyní obžalovaného Petra Nečase (ODS) a stále ještě šéf TOP 09 Miroslav Kalousek. Ve chvíli, kdy mu chtěli státní zástupci předestřít SMS zprávy z komunikace z období, kdy se jednalo o odchodu trojice rebelujících poslanců ODS ze Sněmovny, vznesl námitku na použitelnost odposlechů Nečasův obhájce Adam Černý. Podle něj byly nezákonné proto, že je povolil nepříslušný soud, navíc nebyly příkazy k odposlechům řádně odůvodněné. Černý tak použil stejné argumenty jako v údajné korupční kauze někdejšího středočeského hejtmana Davida Ratha, kterého rovněž zastupuje. A k překvapení všech mu soudkyně po krátké poradě dala za pravdu a námitce vyhověla.

Dozvěděli jsme se, že Janu Nečasovou zastupuje stejný advokát, který zastupuje Davida Ratha, kde již jednou uspěl s námitkou na nezákonnost odposlechů. Tuto námitku sice Nejvyšší soud neuznal a případ Davida Ratha vrátil k došetření i s použitím odposlechů, nyní se k podobnému postupu schyluje i v případu „trafik“.

Zatímco případ Ratha byl případem, který ovlivnil zejména jeho postavení, a policie Ratha přistihla se sedmi miliony korun v hotovosti, kauza údajných trafik pro poslance ODS vedla v roce 2013 k pádu vlády a k vypsání předčasných voleb, které ODS totálně projela. Státní zastupitelství v Olomouci tak zásadním způsobem ovlivnilo politickou situaci v našem státě. Jestliže se nyní soudy nižších instancí domnívají, že odposlechy, které mají dokázat vinu obžalovaných, jsou nezákonné, ukazuje to minimálně na znepokojivý stav českého soudního systému.

Jenom v takovémto systému se může stát, že voliči nedůvěřují policejnímu obvinění posvěcenému státním zastupitelstvím (nebo je to obráceně?) a lidé zvolí v takovém počtu hnutí, jehož předseda má na krku závažné obvinění z podvodu. K tomu přidám ještě jeden střípek do mozaiky. Jiří Čunek, bývalý předseda KDU-ČSL, kritizuje své stranické kolegy z vedení, že nejsou ochotni jednat s Andrejem Babišem, a tvrdí, že považuje Babišovo obvinění za politicky motivované. Vznesl jednu docela zajímavou námitku k žádosti policie o vydání Andreje Babiše před volbami. Podivil se totiž tomu, že policie požádala o Babišovo vydání před volbami a stejnou proceduru bude muset v případě, že stíhání Babiše bude pokračovat, absolvovat ještě jednou. Přitom by podle Čunka stačilo, aby si policie počkala na to, až proběhnou volby, a pak požádala o vydání. Svatá pravda, policii by to stálo méně práce, ale nebylo to po chuti lídrům ČSSD a zejména Milanu Chovanci, ministru vnitra. ČSSD prostě potřebovala Babiše obviněného. Co po volbách ČSSD a lidovci tvrdili? Přeci to, že nemohou jednat s obviněným z trestného činu! Jiří Čunek tak možná klepl hřebíček na hlavičku.

Když pozoruji cirkus kolem Davida Ratha a jeho „sedmičky“ vína a nyní kolem trafik Petra Nečase, zdá se mi, že je to přesně to, co řadu lidí vede až k negaci současného systému. A ještě jedna věc je na tom docela zajímavá. O soudkyni Haně Králové se hovoří jako o „kontroverzní“ osobě. Co to znamená? Nezná zákony nebo nesoudí tak, jak by podle očekávání vládnoucího soudního establishmentu měla? Pokud „pohrdá zákony“, měla být už dávno odvolána, pokud stále soudí, musí být její výroky respektovány. Jiný režim si ani nedovedu představit.

Po tom všem, co jsme v záležitosti sledování a odposlechů bývalého premiéra Petra Nečase zažili, mám vážné pochybnosti, zda skutečně nešlo o politicky motivované sledování s cílem Nečase natolik kompromitovat, aby odstoupil. To se podařilo i díky jeho možná malé odvaze postavit se na odpor.

www.janbarton.cz
Převzato se svolením autora z JanBarton.blog.idnes.cz



zpět na článek