Neviditelný pes

LETY: Tak se to „vyřešilo“

4.11.2017

Odkup vepřína v Letech byl schválen vládou Bohuslava Sobotky v režimu „vyhrazené“ a částka za vepřín byla oznámena až po volbách. Že by záměrně?

450 milionů korun českých je hezká sumička. Za vlády Bohuslava Sobotky vzrostl počet státních zaměstnanců o několik desítek tisíc a výše uvedená částka by stačila na jejich měsíční výplatu. Nicméně to by neměl být ten hlavní argument proti odkupu vepřína. Jde spíše o něco zcela jiného – o zdravý rozum.

Ministr kultury Daniel Herman považuje „vyřešení“ odkupu vepřína v Letech za úspěch, protože se tím vyřešila kauza stará více než dvacet let. Již předchozí vlády údajně a možná i fakticky činily nějaké pokusy o odkup tohoto vepřína, nicméně částka ve výši několik set milionů korun se jim zdála poněkud přemrštěná.

Lidé znalí místních poměrů tvrdí, že vepřín zasahoval do bývalého romského tábora zřízeného nacisty za druhé světové války jenom okrajově a že stávající řešení památníku v Letech je dostatečné. Památník beztak zeje celý rok prázdnotou, jednou za rok ho navštíví vládní delegace, ukloní se památce obětí a odjede.

Argumentace pro výkup vepřína byla zcela založena na tom, že to je právě vepřín – „nečisté místo“. Jednoduchá otázka – kdyby na místě vepřína stál nějaký výrobní závod – výroba hřebíků například – taky by to vadilo? Proto, že se často tvrdívá, že se něco či někdo stal „posledním hřebíčkem“ do rakve?

Je jasné, že majitelé vepřína nechtěli vepřín prodat za účetní cenu a využili jednání s vládou ke svému prospěchu. Bůhví, jestli budou vůbec nějaký nový vepřín stavět v situaci, která na trhu s masem existuje. Byli prostě na „správném místě“ ve správný čas. Nahrála tomu bezesporu i situace konjunktury české ekonomiky, která naplňuje státní rozpočet a odloupnutí 450 milionů tolik nebolí.

Pokud je něco na postupu vlády odsouzeníhodné, je to skutečnost, že výši sjednané odkupní ceny odtajnila až po volbách. Voliči měli totiž právo i na tuto informaci. Sobotkova vláda ji však měla strach před volbami uvolnit, aby to vládní strany nepoškodilo. Proto dostala tak často Sobotkou zmiňovaná „transparentnost“ na frak. A stejně to nepomohlo.

A ještě jedna zajímavost na konec. Podle OLAF ‚dozorujícího evropského orgánu na tak zvané „evropské dotace“, získala firma vlastnící vepřín AGPI v Letech v rozporu s pravidly dotaci pro její další provoz výrobny vajec a musí vrátit 10 milionů. Částka 45krát vyšší je dobrá náplast, že ano.

www.janbarton.cz
Převzato se svolením autora z JanBarton.blog.idnes.cz



zpět na článek