Neviditelný Pes

POLITIKA: Půjde Babiš do vazby?

18.9.2017

Andrej Babiš se ohradil vůči tomu, že by měl být vzat do vazby. Prezident Miloš Zeman tvrdí, že by Babiše jmenoval premiérem, i kdyby byl ve vazbě. To Babiš nechápe.

V rozhovoru Jaroslava Plesla s Andrejem Babišem se jeho začátek točí kolem Čapího hnízda.

Prezident Zeman se vás před pár dny zastal, když řekl, že by vás jmenoval premiérem, i kdybyste byl ve vazbě. Jak se vám to líbilo?
No to se mi právě vůbec nelíbilo! Jak na to pan prezident přišel, že bych měl být ve vazbě? Moji političtí soupeři by si to určitě přáli, ale zrovna jsem si tu četl o případu paní starostky Palkovské, která je velice šikovná a deset let bojuje za obchvat Třince. Bylo na ni podáno trestní oznámení, potom se to odložilo a zjistilo se, že postupovala s péčí řádného hospodáře. Ústavní soud teď řekl, že trestní oznámení nelze zneužívat v politickém boji. To samé platí i pro případ Čapího hnízda. Je to jednoznačně načasované.

Ale stejně je to od prezidenta silná podpora.
Vážím si slov pana prezidenta, ale debata o tom, zda budu, nebo nebudu ve vězení, se mi samozřejmě vůbec nelíbí, protože jsem nic neprovedl. Mám čisté svědomí. Ale poškozuje to mou rodinu a má dcera z toho má trauma, protože věří různým domněnkám objevujícím se v médiích.

Opravdu si myslíte, že by vás mohli sebrat?
Proč by mě měli sebrat?

Z výše uvedeného vyplývá, že si Andrej Babiš nechce připustit, že by právě teď a v tomto předvolebním období mohl být policií vzat do vazby. Přitom existuje řada precedentů, kdy policie uvalila vazbu i na poslance, kteří nebyli zbaveni poslanecké imunity. Do voleb zbývá pět neděl a vzetí Andreje Babiše do vazby považuji stále za pravděpodobné. V podstatě jde o střet dvou názorů v ČSSD, která ovládá českou policii. Jedni s jistou opatrností navrhují před volbami nekonat, protože by to řadu voličů mohlo povzbudit k tomu, aby Babiše ve vazbě podpořili. Jiní by rádi dotáhli celou akci zbavení Babiše poslanecké imunity do konce a uvalili na něj vazbu právě proto, aby na stranu ČSSD přitáhli ty voliče, kteří sice nemají Babiše v lásce, ale nejsou ani podporovateli ČSSD. Vazba Babiše by je měla přesvědčit o tom, že ČSSD je správná volba a že ČSSD dokáže s Babišem zatočit.

Bez jakýchkoliv pochybností je případ poslanců Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka pokusem ovlivnit říjnové volby. Pokud to sám Babiš nazývá Kubiceho zpráva č. 2, má i nemá pravdu. Pravdu má v tom, že je to další pokus využít policejní složky k politickým účelům. V roce 2006 však byla na Paroubka k dispozici jen velmi vágní složka drbů a faktů, z níž se Kubice snažil splést spojení lídra tehdejší ČSSD Jiřího Paroubka s podsvětím. Letos má policie díky kauze Čapí hnízdo bezesporu více faktických informací. Vyhnout se obvinění z ovlivnění voleb mohla policie tím, pokud by pracovala rychleji a svou žádost o vydání podala někdy na počátku roku 2016. To by ale ohrozilo fungování „úspěšné“ Sobotkovy vlády, a proto k tomuto obvinění nedošlo.

Hrozba vazby Babiše proto zůstává viset jako Damoklův meč nad volebním výsledkem ANO. Pokud stratégové ČSSD dojdou k názoru, že vazba Babiše zvýší volební výsledek ČSSD, půjde Babiš sedět.

www.janbarton.cz
Převzato se svolením autora z JanBarton.blog.idnes.czzpět na článek