Neviditelný pes

POLITIKA: Když na západ, tak na západ

9.11.2016

Tak fajn: v Německu sto tisíc lidí protestuje proti možné ztrátě pracovních míst v důsledku dohody TTIP. Ve Francii se bouří policisté proti jejich zneužívání v důsledku nezvládnuté migrační vlny.

Všude v západních zemích lidé stávkují za důstojné pracovní a životní podmínky, za vyšší mzdy, proti růstu nájmů. A u nás: neprotestujeme, nestávkujeme, jen „alternativně slavíme státní svátek“. Mzdy rostou, nezaměstnanost je nízká, ekonomicky se nám daří.

Ale události posledních dnů v Žatci naznačují, že zde stále doutná konflikt, se kterým si nikdo kloudně neví rady. Na Ostravsku těžařská firma nemá peníze na sociální platby a horníkům hrozí, že budou bez práce i bez peněz. Ceny bytů v Praze vzrostly za rok o dvacet procent a nájmy rostou rychleji než důchody.

Nikdy není tak dobře, aby nemohlo být hůř. Migranty u nás zatím nemáme, ale západní státy stále zvyšují tlak na to, abychom i u nás otevřeli dveře těm, kteří se nechtějí integrovat, nechtějí žít s námi, ale místo nás. U nás se nám nelíbí „dopis čtyř“ a Miloš Zeman, a tak alternativně slavíme státní svátek... Když na západ, tak se podle toho chovejme! Vyjděme do ulic a požadujme to, co se dá přítomností v ulicích změnit.

Protestujme a stávkujme za skutečná sociální práva, požadujme důstojné životní podmínky. A pokud se nám nelíbí vláda vzešlá ze svobodných voleb, pak volejme po předčasných volbách jako ve Španělsku.

Pokud se nám nelíbí prezident, kterého si občané zvolili ve svobodných volbách, zvažme, zda se dopouští velezrady, neboť to je jediný důvod, pro který jej mohou zákonodárné sbory odvolat. Rozhodli to ti, kteří po přímé volbě prezidenta volali tak hlasitě, až je zákonodárci poslechli.

A nemudrujme nad článkem č. 66 Ústavy ČR, podle kterého lze prezidenta odvolat, jestliže není schopen vykonávat svoji funkci, když ji zjevně vykonává. To, že jinak než si někteří přejí, s tím nesouvisí...

Před pár lety Prahou procházelo sto tisíc odborářů. Jejich požadavky na řešení ekonomických problémů odmítali, s odvoláním na nezbytnost respektovat řádně zvolené představitele (ulice nám přece nemůže vládnout!), právě ti politici z té strany politického spektra, kteří dnes volají po „alternativních oslavách“ a „neklidu“.

Občané mohou ledacos odpustit, ale sotva kdy zcela zapomenout. A nejhorší, co se může politikovi stát, není to, že nemá pravdu, nebo to, že s ním lidé nesouhlasí. Ale jedině to, že se stane směšným. A ani dobrý úmysl tomu zabránit nemůže.

Autor je zástupce veřejné ochránkyně práv

Právo, 4.11.2016



zpět na článek