Neviditelný pes

POLITIKA: Jičínský se zastal Babiše

29.3.2016

Zdeněk Jičínský je ústavním právníkem, který se mimo jiné podílel na „alternativní“ české ústavě po rozdělení Československa, která ale nebyla naštěstí přijata.

Bývalí komunisté, kteří se přidali „neprozřetelně“ k politice Alexandra Dubčeka v roce 1968 a po nástupu normalizace to s plnou parádou „odnesli“, jsou samozřejmě lákavým terčem ke kritice. Sám Jičínský po studiu Právnické fakulty UK v Praze působil v letech 1954 až 1964 jako docent na Vysoké škole politické. V letech 1964 až 1970 přednášel na Právnické fakultě UK v Praze, kde roku 1969 získal profesuru. Jako právník se zaměřuje na teorii státu a práva, ústavní právo a politologii. Bývá označován za stoupence právního pozitivismu. V roce 1965 označoval, tehdy jako pravověrný komunista, prvorepublikové sociální demokraty jako reformisty s mozky ztuhlými parlamentním kretenismem.

Po roce 1968 si sice mnohé vytrpěl, podepsal Chartu 77, nicméně i s jeho aktivní pomocí se bolševismus po únoru 1948 v našem státě zakořenil a jeho plody pozorujeme dodnes v podání českých komunistů v parlamentu. Proto jeho politické úvahy k současnosti vždycky budou posuzovány z kontextu jeho dlouhého působení na Vokovické Sorbonně alias Vysoké škole politické ústředního výboru Komunistické strany Československa.

Jestliže tedy tento pán dnes napíše, že koalice ČSSD, ANO a KDU-ČSL neměla schválit program mimořádné schůze k Babišovu „nejlepšímu“ projektu Čapí hnízdo a měla vyčkat na šetření policie a OLAFu (což je orgán kontrolující dotace z úrovně EU), můžeme s pravděpodobností hraničící s jistotou tvrdit, že se opět mýlí. Jičínský se totiž mýlil ve svém životě tolikrát, že jeho názory na cokoliv považuji od listopadu 1989 za omyly. Pamatuji na jeho plamennou kritiku privatizace, rozdělení Československa a nespočet dalších tvrzení, která v mých očích tohoto pána diskvalifikují na to býti „autoritou“, nadto autoritou morální.

I panu Jičínskému musí být jasné, že se Babiš ničeho nezákonného nedopustil, když přepsal svou farmu na své děti a poté ji opět pohltil do svého koncernu Agrofert. Jde jenom a jenom o to, že toto jednání bylo účelové s cílem podojit rozpočty EU a ČR, a to v období, kdy byl Babiš plně v podnikání a o své účasti v politice ještě vůbec nepřemýšlel. Nepíšu ani to, že Babišovo jednání bylo „nemorální“, protože popravdě od našich vrcholových politiků už žádné morální principy ani neočekávám.

Můžeme tedy „čekat“ na šetření policie a OLAFu a v tom lepším případě se dozvíme, že došlo k pochybení (?). A, jak povídal bývalý socdemák a nyní poslanec za ANO Jaroslav Faltýnek, jak si vůbec Kalousek, tento největší tunelář, který nejvíce zadlužil Česko, dovoluje něco Babišovi vytýkat. Mimořádná schůze k Čapímu hnízdu ukázala opravdový stav české politiky, a pokud snad tomu chtěl Jičínský zabránit, jsem rád, že se tak nestalo.

www.janbarton.cz
Převzato se svolením autora z JanBarton.blog.idnes.cz



zpět na článek