Neviditelný pes

POLITIKA: Sobotka se obává Brexitu

24.2.2016

Bohuslav Sobotka vyjádřil na tiskové konferenci názor, že by nás odchod z EU nasměroval do náruče Ruska. Má nebo nemá pravdu?

Premiér Bohuslav Sobotka se kromě toho vyjádřil i k možnému referendu o setrvání Česka v EU v případě, že by si Britové odhlasovali vystoupení z unie. V této věci jsem poněkud zmaten postoji předsedy vlády a ČSSD. Česká levice dlouhodobě prosazuje uzákonění obecného referenda a je či byla mnohem více náchylná se na vše ptát občana. Již delší dobu však pozoruji, a zřejmě nejsem sám, odklon české vlády včele s „proevropskou“ ČSSD k nápadům Bruselu. Slyšeli jste snad v posledních měsících či týdnech z vládních zdrojů něco o „další harmonizaci českého a unijního práva“? Kdeže loňské sněhy jsou! Toto ještě Sobotkova strana vytrubovala do světa v čase její opoziční role za předcházejících pravicových vlád.

Mám za to, že právě politika „přizpůsobování se“ všem, i povážlivě hloupým nařízením z Bruselu, postupně nahlodala důvěru občana v politiku EU. Setrvalý úbytek podpory našeho členství v EU je také zdokumentován a dnes i v Česku přibylo lidí nespokojených a toužících opustit EU. Pokud by však měl Sobotka splnit své volební sliby a uzákonil obecné referendum, a přesto by se bránil vypsání referenda o setrvání či odchodu Česka z EU, viděl bych to jako zbabělost. Právě dnes, v čase migrační krize, je možná zapotřebí restart celé EU. EU by tak neměla vyjednávat s Británií o „zvláštním postavení“ Británie v EU, ale měla by zřejmě být vyjednána zcela nová dohoda o fungování EU, v níž by se uplatnily požadavky ostatních členů EU. Je navíc v zájmu Česka, aby se zvýšil vliv menších a středně velkých států Evropy na dění v Bruselu.

Pokud čeští „proevropští“ politici nechtějí po Brexitu ani Czexit, měli by především ve svém zájmu vyjednat restart EU a po něm by mohla či dokonce měla být referenda ve všech zemích EU. Pokud budou evropští vůdci stále tak bezradní, a nejen k migrační krizi ale i v neochotě obecně reformovat naprosto neúnosný sociální systém (bez ohledu na migranty), který je jednou z vážných příčin evropského zaostávání v konkurenceschopnosti, pak se EU rozpadne jaksi sama a jim navzdory.

Sobotka by se proto měl postavit k problému čelem a otázku o setrvání či vystoupení Česka občanům v referendu položit. Potom by se každý musel jasně postavit na tu či onu stranu a podle současného postoje Miloše Zemana by nemuselo být překvapivé, kdyby právě on byl vůdcem proti unijní politiky a ne Konvička či Okamura. Odchod či setrvání Británie v EU, o němž bude jasno 23. 6. 2016, tak nezbavuje ostatní vlády EU odpovědnosti za jejich politiku a postoj k EU. Po případném uzavření jižních hranic s Řeckem (plán B Visegrádské čtyřky) totiž už EU nebude spolkem, v němž se vše točí podle přání Německa a Francie.

K možnému nástupu Ruska do středoevropského prostoru lze konstatovat jenom jedno - pokud se nevzdáme dobrovolně svých spojenců na čele s USA, sotva k tomu dojde. Je však nutné pečlivě sledovat případná protiunijní politická seskupení, zda by kromě uvolnění vztahu s Bruselem nechtěli jeho představitelé opustit i NATO. Pokud ano, měli bychom v takovém případě říct jejich plánům jasné NE.

www.janbarton.cz
Převzato se svolením autora z JanBarton.blog.idnes.cz



zpět na článek