Neviditelný pes

POLITIKA: V těžké době nás politici baví

8.10.2015

Můžeme v tom vidět absurdní drama nebo kabaret, jak je libo. Každopádně výkony stranických lídrů v posledních dnech příliš optimismu nevyvolávají.

Karel Schwarzenberg oznámil, že po nadcházejícím sněmu TOP 09 už jejím předsedou nebude. Poslední kapkou pro něj byly problémy se sluchem. Spolustraníky vést nehodlá, protože by je dobře neslyšel. Zároveň se ale chystá být jedničkou pražské kandidátky do Sněmovny. Tam mu ztráta sluchu nevadí. Patrně své voliče dobře zná, možná i všechny osobně, a tak je slyšet nemusí. Jak jinak vysvětlit rozpor, který člověka ihned napadne?

Nabízí se třeba nejistota uvnitř topky. Dosáhla by na slušný výsledek i bez Schwarzenberga? Nepřišla by o voliče, které oslovuje jeho výrazně humanistický étos? Jaká se ostatně rýsuje stranická budoucnost z hlediska programu? Nepoleví TOP 09 v proevropské orientaci či umírněném přístupu k migrační krizi?

Schwarzenbergův pravděpodobný nástupce, Miroslav Kalousek, se v neděli v České televizi opět pohádal s šéfem hnutí ANO Andrejem Babišem. Právě on je Kalouskovo hlavní téma. O ministru financí od něj slýcháme, že lže a snad i krade. Kalousek proti Babišovi a jeho holdingu Agrofert nešetří silnými slovy, ale s důkazy je na štíru. Buď si myslí, že nabroušená rétorika stačí, anebo se bojí, že kdyby šel do detailů, ukázalo by se, že Babišovi druhdy nahrávaly i vládní koalice, v nichž hrál Kalousek klíčovou roli.

Je ale pavlačová hádka mezi Babišem a Kalouskem právě tím, co chce český volič slyšet, když jej nejvíc zajímá vnitřní a vnější bezpečnost a ní související migrační krize?

Možná je to nespravedlivé, ale přílišná fascinace Babišem může TOP 09 ublížit, zatímco Babišovi jeho výpady proti Kalouskovi u voličů hladce procházejí a nejspíš ještě nějaký čas procházet budou. Lídr ANO se zatím úspěšně staví do role muže, kterému je křivděno a jehož hlavní cíl – vnést pořádek do veřejných financí i fungování státu - se nemění.

Jeho sympatizanti mu tudíž promíjejí slovník, emoce i gesta, zkrátka jakoukoli politickou nekorektnost. Nic to však nemění na tom, že je to on, kdo zatlačuje politickou kulturu kamsi do suterénu. Jeho alternativa je řídit stát jako firmu, k čemuž nepotřebujete nepříjemné otázky či glosy ani od opozice, ani od šťouravých novinářů.

Aby se Česká republika nestala jen boxerským ringem Kalouska s Babišem, je tu ještě sociální demokracie, momentálně nejsilnější vládnoucí partaj. Čím žije její 1. místopředseda, tedy potenciální náčelník a zároveň ministr vnitra? Vedle kauzy Česká pošta a rozplétání migračních uzlů to je proti němu vedená kampaň, na níž sám na sociální síti upozornil.

Milan Chovanec podezřívá jistý mediální dům, že mu jde po krku. Není patrně shodou náhod, že patří Andreji Babišovi. Chovanec dokonce zveřejnil snímek, který na něj měli jeho nepřátelé vytáhnout. Co vidíme? Politika v obleku, jenž se tváří zadumaně a kouká někam mimo, zatímco je před ním svlečená dívka. Nevěrohodné. Prostě ukázka fotomontáže hodné leda puberťáka. Ministr ji ale bere vážně. Přitom žijeme v zemi, kde by veřejné mínění i ministrovi prominulo návštěvu pánského klubu, kdyby na podobnou zábavu měl čas a chuť.

Nacházíme se v převratné době. Národy se stěhují z místa na místo a zatěžkávací zkoušce jsou podrobovány migrační, bezpečnostní i sociální systémy. Od politiků se čekají návrhy, kudy dál. Integrovat Evropu, či ji dezintegrovat? Posílit přerozdělování, nebo chtít po občanech, aby se každý staral sám o sebe? Jenže stranické špičky mají jiné starosti. Nebo je jejich cílem nás aspoň v těžkých časech zabavit? Pak ať se nestydí a řeknou to rovnou.

Vysíláno na ČRo Plus, publikováno na www.rozhlas.cz/plus



zpět na článek