Neviditelný pes

POLITIKA: Jak je důležité míti Březinu

6.11.2014

Karel Březina, kterého soud pravomocně odsoudil za to, že v letech 2007 až 2011 neoprávněně pobíral odměnu za práci v dozorčí radě Dopravního podniku hlavního města Prahy, se dostal pod tlak. Nejedná se však o tlak politický, nýbrž mediální.

Sám Březina rezignoval na ambici stát se členem rodící se pražské rady a jeho kolegům ze sociální demokracie tato míra sebereflexe stačí. Spolu s odsouzeným podotýkají, že se chystá dovolání k Nejvyššímu soudu a že celá kauza včetně postojů justice je nejednoznačná. Už jsme se též od nich doslechli, že Březinova soudkyně měla v minulosti soudit i Václava Havla.

Ovšem – marná sláva – politické souvislosti jsou zajímavější. Již v roce 2000 učinil premiér Zeman 28letého Březinu ministrem své vlády. Po roce 2006 byl členem pražského zastupitelstva a současně též členem komise pro Opencard. Po volbách v roce 2010 zamířil do křesla prvního náměstka primátora. Coby dopravní expert oranžových měl v gesci právě dopravu. Ta mu měla připadnout i letos.

Připomínám to v souvislosti s podporou, kterou v druhém kole říjnových senátních voleb dala ČSSD v pátém pražském obvodu kandidátovi ODS Pavlu Žáčkovi. Proti němu totiž stál – nakonec zvolený – protikorupční aktivista Václav Láska, jenž se v minulosti šťoural v záhadách okolo dopravního podniku.

Z funkce prvního náměstka primátora byl Březina odvolán v roce 2011. Tehdy se koaliční tandem ODS-ČSSD rozpadl a sociální demokraty v něm vystřídala TOP 09. O pár měsíců později se Březina připomněl výrokem, že vládnutí koalice ODS a TOP 09 je v otázce politické kultury mnohem horší než někdejší panování Pavla Béma.

V posledních volbách do pražského zastupitelstva ztratila sociální demokracie oproti minulému období 7 procent a 6 mandátů, přesto se stala stěžejní silou vznikající koalice, kde dále zasedne hnutí ANO, KDU-ČSL, Strana zelených a Starostové a nezávislí. Sociální demokracie disponuje nejzkušenějším a nejstmelenějším klubem. Tím pádem může být i nejvlivnější. Proto si ČSSD mohla dovolit odmítnout nabídku TOP 09, aby to táhla raději s ní a získala i primátorský post.

Karel Březina je vůdčí postavou pražské sociální demokracie, proto jej teď spolustraníci nevyzývají ke složení zastupitelského mandátu. Bývalý šéf Petr Hulinský si zachovává jen neformální vliv a soustředí se na práci náměstka ministra školství. Další čelný politik, Miroslav Poche, se přemístil do Evropského parlamentu. No a Březinova autorita je vyšší než Miloslava Ludvíka, který ČSSD vedl v Praze do voleb, nebo Karla Klímy, který pražské sociální demokracii formálně předsedá.

Když budete naslouchat kuloárům, dozvíte se, že na Březinu nepasuje černobílé měřítko. Je zkušený, pracovitý a jako inteligentní člověk má záklopku, která jej nenechá dopouštět se tak šibalských kroků, jakými se proslavili jiní pražští sociální demokraté. Kromě toho je osobním přítelem předsedy ČSSD Bohuslava Sobotky. Pro něj, ale i pro další špičky sociální demokracie jsou cenné hlasy pražských delegátů na sjezdu. Nejbližší se uskuteční v březnu příštího roku a budou mu předcházet i volební krajské konference, včetně pražské. Tím míň se dá předpokládat, že by Březinu do latě postavili jeho spolustraníci. O to větší odpovědnost za jeho další kariéru se paradoxně přenáší na politiky ANO, KDU-ČSL, Starostů a nezávislých, zelených, ale i pirátů, kteří budou jakousi pojistkou magistrátní koalice.

Ta sama bude mít většinu jediného hlasu. A nelze nepřipomenout, kam to dopracovala Nečasova vláda, která svoje nejvážnější zákony opírala o rozhodující hlas poslance pravomocně odsouzeného za korupci.

Vysíláno na ČRo Plus, publikováno na www.rozhlas.cz/plus



zpět na článek