Neviditelný pes

POLEMIKA: Kuchařka Markéty Šichtařové

25.9.2013

Ve své stati o TOP 09 (Co se vlastně TOP 09 (ne)podařilo?) si paní Šichtařová nepočíná příliš objektivně. Především, není vůbec jasné, zda TOP 09 bude po volbách "nejsilnější pravicovou stranou" (asi ano), nicméně sugestivní otázka na to, zda TOP 09 je a bude skutečně pravicová, je Šichtařovou zodpovězena zjednodušeně.

Takže vezmeme to poněkud na přeskáčku:

1. Šichtařová píše, že kumulovaný deficit za vlády ČSSD byl na úrovni necelých 600 mld. Kč. Deficit za "vlády" Miroslava Kalouska, coby exponenta TOP 09, byl vyšší, a to za kratší dobu. To na "dobré hospodaření" podle Šichtařové nevypadá.

Šichtařová zamlčuje (záměrně) tu skutečnost, že zatímco v letech vlád ČSSD (1998-2006) světová ekonomika i ekonomika česká rostla poměrně slušným tempem, od roku 2008 svět dusila nejprve finanční krize (pády bank v USA - nejkřiklavějším případem byla banka Lehman Brothers) a následně recese. Ta bolestně zasáhla i českou ekonomiku. Pravicové vlády (Topolánkova i Nečasova) si daly za svůj cíl snížit deficit státních financí a Nečasově vládě se podařilo snížit deficit pod 3 % HDP. Že k tomuto cíli došla tato vláda kombinací restrikcí výdajů a zvýšením sazeb DPH, je známý fakt. Je možné do nekonečna omílat, že vyšší sazby DPH "podkopaly" poptávku a vedly k tomu, že lidé méně utráceli. Pozitivní na tom je, že se o desítky miliard korun zvýšily úspory domácností na účtech komerčních bank. Nezapomínejme rovněž na to, že rok 2009 s deficitem řádově 200 miliard korun měla na svědomí "vláda odborníků Jana Fischera", která žádná opatření na restrikci výdajů nedělala, a o to větší zářez bylo nutné udělat po volbách 2010.

2. Německo ukázalo, že "to jde", a vykazuje v současnosti přebytek. Když to jde v Německu, proč to nejde u nás? ptá se Šichtařová.

To je taková ekonomická podpásovka. Německo si jednak také prošlo poklesem výkonu ekonomiky, jednak také mělo krátkodobé potíže s plněním maastrichtského kritéria, že deficit nepřekročí 3 % HDP. Ještě před rokem vypadala situace v Německu mnohem méně radostně. Nyní se německá ekonomika nadechuje a dochází k náznakům konjunktury. Právě včas, aby se současná kancléřka Merklová na této nastupující vlně konjunktury svezla a vyhrála další volby. Před dvěma roky by na její vítězství nevsadil nikdo ani korunu a CDU řadu voleb zemských v mezičase prohrála. Karta se nyní obrátila a Německo má šanci na pokračování pravicové vlády CDU/CSU, zvláště po drtivém vítězství CSU v bavorských zemských volbách.

A, paní Šichtařová, při vší úctě k vašemu ekonomickému vzdělání, Německo je přeci jenom trochu jiná liga než Česko, nemyslíte?

3. Na závěr si klade Šichtařová otázku, zda nejsilnější pravicová strana (podle ní TOP 09) bude "skutečně pravicová".

Advokáta Kalouskovi dělat nebudu. Miroslav Kalousek není dávno moje "krevní skupina". Je to jistě politik mimořádně schopný, chytrý a pracovitý. A svoje poklesky (přistižen při opilosti, když odpovídal na otázky ČRo) vyřešil správně, tj. omluvou. Je pro Topku škoda, že její předseda má již svůj zenit za sebou a za předsedu vlády bych ho nechtěl, i když se považuji za pravicově orientovaného voliče. Je pravděpodobné, že Topka není ideálem pravicové strany a že existují i strany s mnohem vybroušenějším pravicovým programem. Ty se však nacházejí v pásmu nevolitelnosti a pravicový volič by si měl jejich případnou volbu stokrát rozmyslet. Takže nám ta TOP 09 k volbě přeci jenom zůstává jako volba tolikrát opakovaného "menšího zla". Raději volit TOP 09 jako neideální pravicovou stranu, než dát hlas údajně ideální pravicové staně svobodných, která skončí někde s 1 % a minimálně čtyřicet procent tohoto hlasu si přivlastní levice.

Paní Šichtařová, po té vaší kuchařce "vonící novotou" se podívám, doufám, že tam naleznu zajímavé recepty.

www.janbarton.cz
Převzato se svolením autora z JanBarton.blog.idnes.cz



zpět na článek