Neviditelný pes

RADAR: Pacifismus v nás

16.7.2007

Radarům nerozumějíce, obavy majíce, rozhodly se osobnosti českého kulturního a vědeckého světa apelovat na samotného presidenta republiky a další představitele politického života, by radaru nedopouštěli a referendum nemeškali vyhlásit, neb jedině obyvatelé této země mohou vědět, co takový radar obnáší. Vzhledem k tomu, že si jedním dechem stěžují na nedostatek informací, je tento požadavek značně diskutabilní. Jak může o něčem rozhodovat ten, kdo o dané věci ničehož netuší?

Cit.:… Dosavadní vývoj nás však nepřesvědčil, že občané České republiky jsou bráni jako jedna z rozhodujících stran a dokonce jim v této věci ani není prostřednictvím veřejnoprávních médií poskytován dostatek relevantních a pravdivých informací.

Dokonce i žurnalisté čeští, zaklínajíce se svatým Googlem tvrdí, že informací se jim nedostává, a pilně při tom kritizují vládu a americké imperialisty, že za zády našimi jednají, informace tají a vůbec na nás šijou nějakou boudu. Což o to, historicky je ta česká paranoia celkem pochopitelná, leč v současné situaci málo platná.

Co si tedy má počít lid český, když celebrity, ba dokonce i žurnalisté informací postrádají a nalézt nemohou?

Nuž chopme se myši a vydejme se na exkurzi po internetu….

Základní informace o radaru
http://www.army.cz/scripts/detail.php?id=8763

O jaký typ radaru půjde?

Bude se jednat o radar typu X-band, který využívá velmi přesně zamířený paprsek. Ten si lze představit jako kužel světla baterky o úhlovém rozsahu 13 stupňů. Radar bude po většinu času v pasivním stavu a bude aktivován v případě, že americké družice včasné výstrahy zjistí vystřelení nepřátelské rakety. Následně bude radar sloužit ke sledování dráhy nepřátelské rakety, proti které bude navádět interceptor (antiraketu) vystřelený ze základny, jejíž umístění se předpokládá na území Polska. Zařízení je schopné sledovat a rozeznat velmi malé objekty na vzdálenosti až několika tisíc kilometrů i mimo zemskou atmosféru.

Jak velká bude radarová stanice, kde bude stát a kolik osob se bude podílet na její obsluze?

Radar by byl umístěn na základně o rozloze přibližně 30 hektarů. Provoz a ochranu stanoviště by zajišťovalo 150 odborníků americké armády.

Co to je "pulzní výkon radaru" a je pravda, že výkon toho českého by byl 1000 MW?

Pulzní, neboli impulsní výkon je udáván u impulsních radiolokátorů, kdy radiolokátor nevyzařuje elektromagnetickou energii nepřetržitě, ale v podobě krátkých impulsů. Impulsní činnost vysílače umožňuje hromadit energii z napájecích zdrojů během intervalů mezi impulsy a nahromaděnou energii vyzářit během impulsu. Impulsní výkon je tedy výkon vyzářený radiolokátorem během jediného impulsu. Impulsní výkon možného "českého" radiolokátoru je podstatně nižší a pohybuje se řádově v desítkách MW.

Bude radar napájen vlastní elektrárnou s jaderným reaktorem?

Ve spojitosti s radarovou stanicí nebude použita absolutně žádná jaderná energie. Stanice bude napojena na běžnou rozvodnou síť a bude mít zálohový zdroj energie, jako mají např. běžně nemocnice, významné budovy, vodárny, metro atd. Předpokládaná potřeba energie k napájení radaru je cca 1,2 MW, k pokrytí celé základny asi 4 MW. Vše bude záležet na konkrétních parametrech definovaných americkou stranou. Celkový odběr radarového stanoviště ale bude srovnatelný například se spotřebou sportovního areálu.

Hrozí v případě sestřelení rakety pád úlomků na teritorium ČR?

Interceptor (antiraketa) zasahuje balistickou raketu mimo atmosféru a úlomky při svém pádu k zemi v atmosféře shoří. Na zem dopadne maximálně 5% velmi drobných úlomků, ale dopadnou přibližně do oblasti, na kterou mířila útočící raketa. Je vždy lepší být zasažen malým množstvím úlomků, než celou raketou.

Bude mít radar vliv na fungování mobilních telefonů, či televizních vysílačů?

Nebude mít žádný vliv. Radar vysílá na zcela odlišné frekvenci, proto nemůže příjem signálu do rádiových a televizních přijímačů či mobilních telefonů rušit

…….atd.

Radar pod lupou
http://www.army.cz/images/id_8001_9000/8756/10-13.pdf

Generálporučík Henry A. "Trey" Obering III, ředitel Agentury pro raketovou obranu USA(duben 2007)
Plán na realizaci evropského pilíře protiraketové obrany, aktuální informace pro Českou republiku
http://www.army.cz/images/id_8001_9000/8756/prezentace_gen_Oberinga_cesky.pdf Chronologie vývoje projektu radarové obrany USA
http://www.army.cz/scripts/detail.php?id=8781

Usnesení vlády ČR ze dne 28. března
http://www.army.cz/files/8755/usnesen__322_2007.doc

Průběh dosavadních jednání mezi ČR a USA k otázce protiraketové obrany
http://www.army.cz/scripts/detail.php?id=8782

A má-li někdo obavy o vlivu radaru na zdraví obyvatel, pak cituji celé:

Vliv radaru na zdraví a životní prostředí

Může radar způsobit zdravotní problémy?
Vybudování stanoviště protiraketové obrany na našem území je možné pouze za dodržení všech českých hygienických, ekologických a zdravotních předpisů, což americká strana plně akceptuje. Je důležité zdůraznit, že radar bude většinu času vypnutý. Během této doby samozřejmě nebude vyzařovat žádné elektromagnetické záření, a tudíž nebude zdraví škodlivý. Zařízení bude v provozu pouze během zkoušek a v případě ohrožení – tedy poté, co získá od družic včasné výstrahy informace o odpálení nepřátelské střely. Co se týče zdravotních rizik v okamžiku zapnutí zařízení – elektromagnetické záření může způsobit ohřívání tkání s horším krevním oběhem (např. oči) – ale pouze u osob, které se pohybují v bezprostřední blízkosti zařízení. Existuje zdravotní studie pro již vybudované radary tohoto typu.

Ovlivní radar naše životní prostředí?
Vybudování stanoviště protiraketové obrany na našem území je možné pouze za dodržení všech českých hygienických, ekologických a zdravotních předpisů, což americká strana plně akceptuje. Radar nikdy nebude mířit na zem nebo vodní hladinu a bude v provozu jen během testů a během případného raketového útoku. Byla provedena rozsáhlá zdravotní a bezpečností studie u již existujících radarů tohoto typu ve Spojených státech. Ta je k dispozici ve zprávě o dopadu protiraketové obrany na životní prostředí, která je v angličtině umístěná na webových stránkách Protiraketové agentury USA. Zároveň pracuje Ministerstvo obrany na překladu a stručném výtahu z tohoto materiálu. Ten bude zveřejněn a posouzen odborníky na tuto oblast z ČR.

A k tomu i poznámky MUDr. Peter Bednarčíka, Fakulta vojenského zdravotnictví Univerzity obrany: -------------------- Když jsme se ptali přímo amerických představitelů na to, zda například dělali zdravotní studii působení tohoto radiolokátoru přímo na těch ostrovech, kde je v současné době instalován, tak ta odpověď byla spíš taková, jakože se spíš divil, proč by jsme to chtěli, protože dvacet let to tam je, když to zjednoduším, cirka čtyřicet tisíc lidí se tam za těch dvacet let v různě dlouhých dobách jaksi pohybuje, žije, existuje, studuje, tam jsou běžně školy, všechno možné, nad kterými jde ten paprsek, a nikdy nikdo nějakým způsobem nedokumentoval, že by došlo k zdravotnímu poškození.

Technicky a technologicky je zabezpečeno, aby ten paprsek směřoval prostě směrem vzhůru od roviny, od roviny té paraboly, to znamená nejnižší sklon, který lze dosáhnout, jsou dva stupně od roviny této paraboly, to znamená, že určité vzdálenosti od toho lokátoru bude ten paprsek v tak velké výšce, že nemůže dojít k žádné expozici obyvatelstva.

A vůbec – najděte si to celé na: http://www.army.cz/scripts/detail.php?pgid=1

Mít strach je normální, nebránit se útočníkovi však nikoli zásluha, nýbrž zbabělost. Před útokem nás neuchrání pacifismus, jen dobře zorganizovaná obrana, kterou už dnes žádný stát nemůže zorganizovat sám. Proto jsme v NATO a z toho skutečně nějaké závazky vyplývají. Na prvním místě pak ten, že se obrany aktivně zúčastníme.

P.S. - A protože je řada dalších lidí, kteří umí hledat na internetu, jako např. pan Halška, odkazuji vás tímto na jeho článek
Co se obyvatelům Jinců neřeklo!

Brdy

kde máte řadu dalších zajímavých linků pro ty, které zajímá, jaké všechny možné radary (tedy i tento nedaleko Jinců, potažmo Míšova) se na území ČR vyskytují:
Radarová síť ČHMÚ
Řízení letového provozu České republiky
"Například armádní radary pro ochranu vzdušného prostoru najdeme zde."
"Dále Astronomický ústav Ondřejov má několik radarů."

A ještě otázka…. Myslíte, že sovětská raketová vojska umístěná od r. 1968 právě u Míšova tam byla bez radaru?
A ten kdo tvrdí, že tam běžně chodil na houby, by to neměl říkat moc nahlas. Do lesa tam, za přímého dozoru sovětského vojáka, mohly výhradně jen velmi spolehlivé a prověřené osoby.



zpět na článek