Neviditelný pes

POLITIKA: Novela zákona ohrožuje chod Poslanecké sněmovny.

28.12.2005

V minulých dnech schválili poslanci sociální demokracie za podpory komunistů novelu zákona o zaměstnaneckých zdravotních pojišťovnách. Pro pojišťovny to znamená definitivní ztrátu samostatnosti a nezávislosti. Stanou se z nich politické orgány, ve kterých bude o všem rozhodovat strana a vláda – tak jako kdysi.

Pro mladší čtenáře připomínám, že pro jistotu byl tento způsob státní moci a rozhodování zapsán v ústavě ČSSR, aby to náhodou někdo nezpochybnil.

Co tato změna bude znamenat pro občany naší republiky? Direktivní řízení ještě nikdy a nikde nepřineslo zvýšení kvality a konkurenceschopnost. Pojišťovny budou v roli pokladníka, který na příkaz velkého guru zaplatí lékařům částku peněz předem stanovenou neomylným ministrem zdravotnictví. Ten rovněž rozhodne, která nemocnice bude mít nárok na smlouvu s pojišťovnou, které léky budou z pojištění hrazeny a v jaké výši. Po těchto úvahách je zřejmé, že o občana zde nejde. Jde o moc a rozhodovací pravomoci.

Do této chvíle se zdá, že jde jen o pouhý puč a převzetí politické moci nad systémem veřejného zdravotního pojištění. Dopad je však závažnější, než se zdá. Poslanci schválili na návrh ministra zdravotnictví divokou novelu zákona o zaměstnaneckých pojišťovnách, kde odstranili ze správních rad zástupce zaměstnavatelů, kteří pojišťovny založili a vložili do nich své majetky, a vyhnali z nich také zástupce pojištěnců. Ti byli většinou voleni v rámci odborových organizací zaměstnavatelů. Stát měl dosud třetinové zastoupení a síly tak byly vyrovnány. Zástupci státu podle novely zůstávají, ale ostatní vymění naši poslanci. Má jich být v každé správní radě 10 a v každé dozorčí radě rovněž 10.

Vezmu-li v úvahu, že je 8 zaměstnaneckých zdravotních pojišťoven, je to dohromady 80 poslanců ve správních radách a 80 v dozorčích radách, tj jestli dobře počítám 160 poslanců. Stavím si otázku, jak je to nespravedlivé vůči těm zbývajícím 40 poslancům, kteří se do žádného z těchto orgánů nevejdou? Omlouvám se, zapomněl jsem ještě na VZP. Zde jsou již poslanci zastoupeni a to v hojnějším počtu. 20 ve správní radě a 6 v dozorčí radě. Pořád však ještě zbývá 14 poslanců do celkového počtu 200, na které se nedostane. Doporučoval bych ještě jednu novelu, která by tuto nespravedlivost odstranila.

Ovšem je tu ještě další problém. Správní rady zasedají zpravidla 5x ročně, to znamená že všichni poslanci budou jezdit po celé republice, aby splnili svou povinnost a řídili zodpovědně chod zdravotních pojišťoven. Pak ale nezbývá čas na jednání Poslanecké sněmovny a dojde tak k ohrožení zákonodárné moci v České republice.

Tady je každá rada drahá. Což takhle nechat pojišťovny fungovat tak jako dosud a nebrat zaměstnavatelům a jejich zaměstnancům jejich samosprávné orgány jejich pojišťoven, které dobře fungují a nemají dluhy na rozdíl od VZP, kterou již poslanci řídí a která se s hospodařením nebyla schopna vyrovnat.

V Praze dne 22.12.2005

Autor je výkonným ředitelem Svazu zdravotních pojišťoven ČR

Jaromír Gajdáček


zpět na článek