Neviditelný pes

SBÍRKA: Podpořte věž v Jeruzalémě

6.11.2017

Jeruzalém je, nejen pro mě, magické město. Všichni v Huti architektury to cítíme stejně. A tak když se na mě na jaře 2017 obrátil kamarád a zároveň šéf Českého centra v Tel Avivu Lukáš Přibyl s tím, že s paní Francoise Cafri z magistrátu města Jeruzalém objevili možnost postavit v centru Jeruzaléma věž - a že by to byl důstojný způsob, jak oslavit blížící se výročí 100 let od založení Československa a 70 let od založení státu Izrael -, ani vteřinu jsem neváhal.

Nejcennější pak byla informace, že věž by měla stát na kopci v samém srdci nového města, v rozlehlé zahradě Hansen Housu. Je to historická budova, kde byla v 19. století nemocnice pro pacienty s leprou, dnes tam ale sídlí významné kulturní centrum. Věž by se tam tyčila jako veliký „umělecký artefakt“, odkud by se navíc návštěvníkům otevřel báječný výhled na celý okolí.

Hned jsme se s kolegy z Hutě ponořili do práce a dostali nápad - věž se bude podobat kaktusu. Proč? Když kaktus rozkvete věncem květů, je to ve své houževnatosti a ježatosti dojemně krásná rostlina a mně to připadalo symbolické - tahle kombinace něhy a odhodlanosti je, jak jsem si všiml, podobná charakteru lidí, které jsem v Izraeli potkal. A navíc: Jak se říká Izraelcům, který se narodili v téhle úžasné, ale nehostinné krajině a dokážou poušť měnit na rozkvetlou zahradu? Sabra. Co je sabra? No přeci kaktus! Takže stavíme sabru, abychom oslavili lidi, co měli sílu, odvahu, tvrdost, ale zároveň i lásku a něhu ke své zemi.

Věž Jeruzalém

Věž má nahoře plošinku, kde se, jako květy kaktusu, oddělují jednotlivý plátky pláště a dovolují návštěvníkům skrytým ve stínu, případně chráněným před nepříznivým povětřím, kochat se nádherným okolím. Jako každý sabra, i tahle věž hodně vydrží. Sabra věž bude jediná svého druhu, protože každý náš projekt je unikátní, nikdy se neopakuje. Velmi jsme si taky dali záležet na tom, abychom její parametry přizpůsobili pohádkovému prostředí Hansen House a jeho zahradě - aby „nepřekřikovala“ tohle historické stavení a byla příjemným a uznalým společníkem stovky let starým olivám a dalším stromům v zahradě, ale i domům v bezprostředním okolí areálu.

Samozřejmě jsme věnovali maximální pozornost tomu, aby vzniklo dílo odpovídající nejpřísnějším evropským i izraelským parametrům, a doufáme, že tenhle vstup „designu ve dřevě“ bude pro izraelské publikum zajímavý a osvěžující. U nás v Huti totiž stavíme běžně ze dřeva, protože je pro nás absolutně nejdůležitější dělat věci, co se lidem na první pohled líbí. Proto volíme dřevo, které je lidem blízké, neboť je jim náramně podobné. Jenže v tamějších končinách bude jakákoliv stavba ze dřeva opravdovým unikátem.

Aby byl projekt co nejlíp realizovatelný, vyrobili jsme v Čechách jednotlivé segmenty tak, aby se daly umístit do dvou kontejnerů, poslat přes moře a v prostorách zahrady Hansen Housu složit do kýženého tvaru.

Každá stavba s sebou nese určitý ethos a je taky moc důležité, za jakých podmínek a s jakými lidmi vznikala. Na tomhle projektu se podíleli samí milí a nadšení lidé a odborníci, s kterými je radost pracovat:

Lukáš Přibyl je šéf Českého centra v Tel Avivu a duchovní otec projektu, který je hnacím motorem všech jednání.

Francoise Cafri je dáma z jeruzalémského magistrátu, která pro tuhle věž a česko-izraelské vztahy dělala a dělá obrovské množství práce.

Kolega z HAMRu, architekt Tomáš Kosnar, na projektu odpracoval stovky hodin.

Radost byla znovu dělat se Zbyňkem Šrůtkem, kamarádem a jedním z nejlepších specialistů na dřevěné konstrukce. Podílel se na dílenské dokumentaci, spočítal i statiku a vedl výrobu.

Ivan Němec – skvělý fotograf, o věži a jejím zrodu připravuje nádhernou knížku, na kterou mimochodem ještě hledá partnery.

Spolupracovali s námi i nejlepší izraelští stavebníci a odborníci na statiku a konstrukční řešení. Náš projektový manažer Gilad Maik je pro nás nenahraditelný.

Proč je pro nás v Huti a pro mě osobně projekt tak důležitý? Přiznám se, že jsem izraelský národ a izraelský stát vždycky obdivoval. Mám totiž rád odvážné lidi, co jsou připravení čelit i zdánlivě beznadějným situacím se vztyčenou hlavou. Jsem moc pyšný na to, že Češi v roce 1948 přispěli k tomu, aby nově vzniklý stát Izrael nebyl smetený do moře, a že tak na Blízkém východě dnes existuje demokratický a odvážný stát, kde jsou lidé nesmírně vzdělaní a pracovití.

My všichni, co se na projektu podílíme, chceme dát najevo, že Izrael je pro nás i jakýmsi vzorem a nadějí, že i malá země se může odvážit vybojovat a udržet si to nejdražší - svobodu a nezávislost. Přispění na tuto věž považuju za symbolické přihlášení k téhle myšlence, a proto jsem se rozhodl svou práci na projektu Izraeli darovat.

Nejbáječnější na celé věci je pocit, že náš kaktus bude nová česká stopa na území jedné z kolébek světové civilizace! Tahle rozsahem nevelká stavba se tak stane nositelem hlubokého symbolického poslání.

Krásná chvíle se blíží: začátkem listopadu přivítají naši věž v Jeruzalémě vysocí představitelé české i izraelské strany. Platí to totiž zčásti Česká republika, zčásti Izrael a z většiny to jde ze soukromých peněz lidí, kterým tyhle myšlenky nejsou cizí. Ještě nám trochu peněz chybí, takže se ptám: přidáte se k nám?

Chcete vědět jak?
Vaše příspěvky nad 100.000 Kč přijmu osobně, ozvěte se mi do Huti:

Huť architektury Martin Rajniš s.r.o.
hutarchitektury@gmail.com
www.hutarchitektury.cz
+420 224 313 634

Protože se ale každá podpora počítá, připravili jsme ve spolupráci s českou pobočkou Mezinárodního křesťanského velvyslanectví Jeruzalém – ICEJ - celostátní sbírku.

Účet celostátní sbírky je zřízen u Komerční banky. Číslo účtu je 3747530257/0100 Variabilní symbol: 105.

A přijďte se někdy na to dílo do Jeruzaléma podívat, určitě nebudete litovat.

Martin Rajniš


zpět na článek