Neviditelný pes

OSOBNOST: Zemřel Roubíčkův žák a adoptivní syn

19.2.2016

Dne 13. února 2016 zemřel po ročním boji s rakovinou slinivky ve věku 66 let výtvarník, architekt, designér a vysokoškolský kantor Bořek Šípek.

Pražský chodec, který se o výtvarné umění moc nezajímá, si mohl všimnout jeho Lavičky Václava Havla, která je na Maltézské náměstí: jde o dvě židle a stůl, jehož středem prorůstá strom. Šípek byl nejen přítelem Václava Havla, ale v letech 1992 až 2002 i hlavním architektem správy Pražského hradu. Cílem laviček bylo vytvořit ve veřejném prostoru místo k setkávání a podpoře vzájemných dialogů.

Bořek Šípek

Dnes je takových míst po světě osm a další se chystají. A vystoupí-li návštěvník z metra u stanice Staroměstská, hned za rohem najde Arzenal, pražský salon Šípkova designu spojený s thajskou restaurací. Samozřejmě nejvíc jeho artefaktů najdeme na Pražském hradě, pro který navrhoval jak nábytek, tak i osvětlení a stolní sklo. Intarzovaný nábytek připravil i pro Tančící dům, kde je v současné době výstava jeho sklářských artefaktů.

Každý, kdo se o jeho práci víc zajímal, pochopil, že na něj měl velký vliv René Roubíček, první sklář, který v roce 1958 na výstavě Expo v Bruselu překročil ve skle hranici mezi užitým a volným uměním. Tento světově proslulý umělec byl nejen prvním učitelem Bořka Šípka, ale i adoptivním otcem, protože Šípkovi záhy zemřeli oba rodiče rovněž na rakovinu. Například velice známé Montrealské sloupy, které vytvořil pan Roubíček pro světovou výstavu Expo 1967, poukazují svým výtvarným pojetím velice zřetelně, kdo Šípka do konce života inspiroval.

Bořek Šípek se narodil v roce 1949 v Praze, v roce 1968, po absolvování umělecké průmyslové školy, emigroval za svou sestrou do Německa, kde vystudoval architekturu v Hamburku a filozofii ve Stuttgartu. Doktorát získal v Delfách. Od roku 1983 žil v Amsterodamu, kde založil designové studio Aletrego. Po pádu sovětského impéria v roce 1989 založil umělecké studio i v Praze a o něco později se svými známými i sklářskou firmu Ajeto v Novém Boru. Záhy taky začal učit na Vysoké škole umělecké v Praze. V roce 2012 otevřel novou sklárnu v Novém Boru s názvem Studio Anežka a tak by se dalo pokračovat.

Měl nesmírně energie, chrlil nápady a všude byl doma. Jeho výtvarné práce najdeme nejen po muzeích a výtvarných galeriích po celém světě, ale i v domácnostech takových umělců, jako jsou Mick Jagger či Bob Dylan. Jedna z jeho posledních prací byla určena pro papeže Františka. Rovněž spolupracoval s divadly a ztvárnil skleněnou cenu Thálie. Pro svou sestru navrhl skleněný dům v Hamburku, pro Wolfsburg výstavní pavilon automobilky Škoda, obchodní dům Ginza v Tokiu, operu v Kjótu, pařížské butiky německého módního návrháře Karla Lagerfelda a pro Václava Havla přestavbu jeho pražské vily.

Šípkův mentor René Roubíček, kterému bylo v lednu 94 let, ještě stále pracuje střídavě v Kamenickém Šenově a v Praze.

(Psáno pro ČRo Plus)

(převzato z Blog.aktualne.cz se souhlasem redakce)

Autor je novinář a spisovatel



zpět na článek