Neviditelný pes

OSTRAVA: Trojhalí Karolina

17.7.2014

Nový život pro historický industriální objekt

V pátek dne 11. července 2014 se v Ostravě pro veřejnost otevřel nový multifunkční prostor Trojhalí Karolina. Jeho jádro tvoří historické industriální stavby, které jsou vzpomínkami na někdejší důl a koksovnu Karolina a na Žofinskou huť. Důl Karolina by zasypán v roce 1933, Žofinská huť dosloužila v roce 1972 a koksovna Karolina ukončila provoz v roce 1982.

V těchto místech ještě před několika desetiletími dýmaly komíny koksovny a v noci zde zářily stovky světel její budovy na pozadí záře z vítkovických vysokých pecí, která se mihotala vysoko na obloze. Tak nějak mohlo vypadat Verneovo Ocelové město. Tuto již uzavřenou kapitolu historie takřka nic nepřipomíná. Již dva roky zde stojí nákupní a zábavní centrum Forum Nová Karolina a z celého kdysi tak rozsáhlého průmyslového komplexu zůstaly pouhé dva objekty.

Trojhalí

Trojhalí, napravo Dolní oblast Vítkovice

Zachovala se dvoulodní budova postavená v letech 1903 až 1907 – energetická ústředna Žofinské huti, pro niž se vžil název „dvojhalí“. Těsně vedle ní stojí hala elektrocentrály koksovny Karolina. Od roku 1900 do 70. let minulého století dodávala koksovně elektrickou energii. Komplexu těchto dvou budov, které jsou kulturními památkami, se říká trojhalí.

Unikátní industriální objekty z počátku 20. století se podařilo nákladnou rekonstrukcí zachovat – pokud jde o vzhled budov – v jejich původní historické podobě. Vnitřní prostory se však zcela změnily. Turbíny ani žádné jiné stroje zde nejsou.

Dvojhalí energetické ústředny Žofinském hutě

Elektrárna koksovny Karolina

Dvoulodní budova je koncipována na způsob zastřešeného náměstí o ploše 4 500 m2. Mohou se zde pořádat výstavy, koncerty, divadelní představení nebo jarmarky. Prostě všechny velké akce, jaké lze pořádat na každém náměstí. Počítá se i s využitím pro městskou galerii.

Pro sportovní akce je určena budova elektrocentrály s plochou 1 600 m2, v níž jsou dvě tělocvičny. Je to především ideální místo pro míčové hry. Mezi objekty se dá procházet podzemní chodbou. Podzemní komunikace je také spojuje s garážemi pod obchodním centrem Forum Nová Karolina.

V den slavnostního otevření zde bylo rušno. Před osmi lety Trojhalí symbolicky uzavíral koncertem Jaromír Nohavica a nyní jej opět koncertem otevřel. Vstupenky pořadatel akce rozdával zdarma. Večerního koncertu se zúčastnily tisíce návštěvníků.

Investorem a správcem objektu je zájmové sdružení právnických osob Trojhalí Karolina, jehož zakládajícími členy je strojírenský holding Vítkovice, zájmové sdružení Dolní oblast Vítkovice (Vítkovice a Vysoká škola báňská), město Ostrava a Moravskoslezský kraj. Jeho představitel se v médiích nechal slyšet, že nepočítají pouze s velkými akcemi, jejichž pořadatelům budou prostory pronajímat. Jsou připraveni poskytnout, a to doslova za několik symbolických korun, místo i jednotlivým osobám. Třeba básníkům nebo těm, kteří by zde chtěli na veřejnosti vystoupit se svými názory na politiku. V době, kdy se zde nebudou konat akce, je prostor od 8 do 20 hodin veřejně přístupný.

Prostory v elektrárně koksovny Karolina

Prostory v dvojhalí

Zatímco v den otevření se na rekonstruovaný historický objet přišly podívat tisíce lidí, již druhý den to v rozlehlých prostorách zelo prázdnotou. Byl zrovna den „volna“, kdy se zde nekoná žádná akce a ve veřejnosti přístupném areálu se procházelo několik návštěvníků, aby si vše v klidu prohlédli.

Rekonstrukce těchto více než stoletých industriálních budov, které jsou němými svědky zašlých dob, a pamatují tak mnohé ze zdejší historie, přišla na více než 200 milionů korun. Modernizace prostor vnitřek historických objektů zcela proměnila. Je přizpůsoben požadavkům nejrůznějších akcí. Dokonalý historický vzhled se zde podařilo skloubit s moderním využitím. Je to docela působivý zážitek procházet se jen tak těmi velkými prostorami a naslouchat tichu v místech, kde by člověk dříve vlastní slovo neslyšel.

Trojhalí Karolina je prostorem na cestě mezi centrem Ostravy a národní kulturní památkou Dolní oblastí Vítkovice (důl Hlubina, vysoké pece a koksovna Vítkovických železáren), které se říká „ostravské Hradčany“. Jde o poměrně rozsáhlý průmyslový areál, v němž se jedinečným způsobem dochovala industriální architektura navzájem propojených provozů uhelného dolu, koksovny a vysokých pecí. Tento unikátní celek je zapsán v seznamu Evropského kulturního dědictví.

Nelze se ale stále pouze vracet do minulosti. Město musí především žít. A právě Trojhalí je takovým místem, kterému lze dát naplnění. Je to především velká výzva pro Ostravu a teprve budoucnost ukáže, jak město a jeho obyvatelé dokáží takovou možnost využít, zda a jak se bude dařit dát obnoveným prostorám v historických budovách nový život.

Foto: autor



zpět na článek