Neviditelný pes

BOTANICKÁ ZAHRADA: Vylíhla se motýlí monstra

20.4.2007

Attacus atlas - motýl s největší plochou křídel ozdobou výstavy

Příroda - stvořitelka a výtvarnice - se na nočním martináči z tropů, jehož můžeme v těchto dnech potkat na Výstavě exotických motýlů v Botanické zahradě hl. města Prahy opravdu vyřádila...

Attacus atlas na líhništiAttacus atlas (to je ten, o něhož kráčí) je noční motýl, který pochází z jihovýchodní Asie. Tam se vyskytuje zejména v tropických pralesích velké části Indie a Číny, Srí Lanky, Malajsie a Indonésie. Mezi motýly si drží světový primát, protože jde o motýla s největší plochou křídel. U některých samic martináče může rozpětí křídel dosahovat téměř 30 centimetrů. Obři se líhnou v divoké přírodě, u nás - ve skleníku Fata Morgana se právě teď líhnou obříci o něco málo menší. První samička, která se v líhništi na terase skleníku vyklubala má něco málo přes 20 centimetrů…

U martináčů, stejně jako u většiny motýlů (pochopitelně existují rozdíly) probíhá vývoj v zásadě stejně: vajíčko - housenka - kukla - dospělý jedinec. Proto jsou motýli, stejně jako brouci nebo včely a vosy řazeni k okřídlenému hmyzu s dokonalou proměnou. Mnohým návštěvníkům, kteří jsou kromě trpělivosti vybaveni i jistou dávkou štěstí, se může naskytnout jedinečná možnost sledovat atlase při kladení vajíček. Právě u druhu Attacus atlas, kteří toho přes den příliš mnoho nenalétají, je šance na pozorování poměrně vysoká. Ostatně se má co ohánět: Je sice největší, ale zároveň patří mezi motýly, jejichž délka života je velice krátká, trvá přibližně jen 5 dní. Vůbec nejdéle u něj trvá fáze housenky (asi 60 dnů), zhruba 35 dní je z něj kukla. Během svého krátkého života nepřijímá žádnou potravu, ale žije ze zásob, které nashromáždil ještě jako housenka. Housenka se živí listím tropických dřevin, na nichž se nakonec i zakuklí. U nás se dá chovat například na ptačím zobu, topolu a vrbě. Housenka před zakuklením má více než 10 cm. Má zelenou pokožku a na zádech ji zdobí dlouhé výrůstky. Mezi svlékáním se postupně "obaluje" tenkou, bílou vrstvou vosku.

Dospělý motýl kromě velikosti na sebe upozorňuje i kresbou svých křídel: kresba na špičkách předních křídel připomíná hadí hlavu, která má zastrašit nepřátele.

Nejen na největšího motýla se můžete do skleníku Fata Morgana, Botanické zahrady hl. města Prahy přijít podívat do 29. dubna. Výstava tropických motýlů se koná denně od 9 do 18 hodin, výjimečně i v pondělí.

A co více:
- Botanická zahrada hl. města Prahy pořádá od roku 1996 letos již 11. Hmatovou výstavu, a to nejen pro nevidomé ve spolupráci se Zoologickou zahradou hl. města Prahy a Institutem rehabilitace zrakově postižených Fakulty humanitních studií Univerzity Karlovy. Letošní hmatová výstava nese název: V zemi čaroděje Konzuma aneb Příroda volá SOS a potrvá ve výstavním sále botanické zahrady od 21. do 29. dubna 2007, denně 9 - 18 hodin. Vernisáž je na programu v pátek 20. dubna v 16 hodin.

Foto: První samička, která se v líhništi na terase skleníku vyklubala, má něco málo přes 20 centimetrů…Foto: Marcela Uhlíková

Další informace o akcích v trojské zahradě naleznete na www.botanicka.cz



zpět na článek