Neviditelný pes

KLIMA: Arktida se rekordně otepluje

21.3.2013

Vypadá to, že všechny zprávy včetně informací výzkumníků, rybářů a lovců tuleňů svědčí o radikální proměně klimatických podmínek Arktidy, o bezprecedentně vysokých teplotách v této části naší planety.

Dovoluji si citovat přeložené úryvky z jednoho odborného článku:

"Vypadá to, že všechny zprávy včetně informací výzkumníků, rybářů a lovců tuleňů svědčí o radikální proměně klimatických podmínek Arktidy, o bezprecedentně vysokých teplotách v této části naší planety.

Oceánografická expedice, vyslaná za účelem průzkumu této části planety, zjistila velmi zajímavé závěry. Zaznamenala rekordně nízký stav mořského ledu, unikátní situaci, která neměla pamětníka. Výzkumníci se dostali na 81. rovnoběžku, přičemž do takto vysokých zeměpisných šířek se poprvé někdo dostal s moderní oceánografickou výbavou.

Závěry o výjimečně teplém arktickém počasí podpořil kapitán Martin Ingebrigtsen, který se v Arktidě plaví již 54 let. Již před několika lety zaznamenal vzestup teplot, od té doby oteplování pokračovalo, nyní je tato část Arktidy k nepoznání vzhledem k situaci před několika lety. Kde se dříve nalézaly ohromné masy ledu, zůstaly nyní často jen morény, nahrnuté zmizelými ledovci. Ledovce na místech, kde zasahovaly daleko do moře, zmizely.

Změna teplot měla dalekosáhlé důsledky na mořskou faunu a flóru, dodal kapitán Ingebrigtsen. Typická hejna obvyklých lovených ryb ve dříve bohatých vodách již nejsou k nalezení, také tuleňů významně ubylo. To vše ale kapitána nepřekvapilo. Zdůraznil, že dříve se letní teploty kolem Špicberků pohybovaly kolem 3 °C, zatímco letos zaznamenal až 15 °C a předchozí zimu moře nezamrzlo ani na severní straně Špicberků. Namísto obvyklých druhů ryb se ale objevily jiné, na západním pobřeží Špicberků byla pozorována dříve nevídaná velká hejna sleďů a korušek drobných."

(konec citace - volného překladu)

Zdá se Vám, že chybí obvyklá lamentace na téma negativních klimatických změn způsobených lidskou činností? Že chybí varování před neblahým osudem ledních medvědů a dalšími (zásadně negativními) dopady antropogenních klimatických změn? Není divu, tento článek vyšel v roce 1922 a celý si jej můžete přečíst v archivu Amerického úřadu pro oceán a atmosféru (NOAA) zde.

Autor je meteorolog

Převzato z blogu Salek.bigbloger.lidovky.cz se svolením autora



zpět na článek