Neviditelný pes

EET: Proč se nezvýší výběr daní z příjmu (3)

22.11.2017

Kapitola třetí: Co tedy EET umí. A co dělá.

Pravím, že jediným cílem EET je, aby ANOfert získal údaje o své konkurenci. Případně o svých budoucích akvizicích.

Veškeré údaje, které se posílají do EET, je každý podnikatel povinen evidovat a státu dodat již dnes. Každou tržbu musí zaevidovat a na požádání vystavit doklad. Dnes i zítra se může rozhodnout, zda tržbu zaeviduje nebo zatají – a daňová správa má dostatečně robustní možnosti, jak to zkontrolovat. Zákazník může kohokoliv udat, že nedostal účtenku, že jeho soused už má zase nové auto a kde na to vzal, může na berňák poslat účtenku ke kontrole, zdali je u prodejce zaevidována - a finanzamt i na anonymní udání povinně chodí. V evidenci ani kontrole tržeb nepřináší EET naprosto nic nového.

Novinka EET je v tom, že na jednom místě se v jednom databázovém formátu shromáždí údaje o všech hotovostních transakcích - navíc k těm, co finanční správa už má o bankovních převodech, navíc k možnosti si je kdykoliv vyžádat při daňové kontrole. NĚKDO (kdo to jistojistě neukradne ani nevykecá) tyto údaje získá všechny a ode všech najednou a na jednom místě. Kdo s kým obchoduje, v jakých objemech a v jakých časech – potenciální konkurent si může snadno vypočítat, komu má smysl co dodávat a kde jsou zajímavé obraty, kde je trh nasycen a kde je ještě místo pro další expanzi. TOHLE a nic jiného přináší EET navíc. S nějakou evidencí tržeb to nemá nic společného.

Všichni velkoobchodníci budou muset rozkrýt poslední část systému svých subdodavatelů, tu, která nedává „na fakturu“, ale vyžaduje prachy na dřevo – potenciální konkurent s velkou firmou uvidí na první pohled, kde svoji konkurenci zlikviduje, pokud nabídne stejné zboží na fakturu s dlouhou splatností. A první obchodníci, co prodávají kuřecí maso, již prý dostali cílený direkt-mailing od jakéhosi kuřete na supervýhodnou nabídku. Jak je možné, že jen ti, co nakupují maso odjinud? Náhoda – nebo neopatrnost?

Všichni maloprodejci nyní budou muset rozkrýt, v kterých časech mají největší obrat, v kterých regionech se co dobře prodává – ne, nebude to rozpoložkované, budou to jen součty a časy – ale stejně, bude to lokalizované na konkrétní provozovnu, konkrétní sortiment, konkrétní časový interval, agregovatelné do lokality a regionu - potenciální konkurent si může snadno vypočítat, kdy je konkurence v maloobchodu může nejúčinněji zasáhnout a nahradit. Tahle data mají pro někoho, kdo aspoň něco dodává do většiny velkoobchodů a o kom se říká, že chce koupit českou divizi TESCO, cenu zlata! Proč jinak by se v EET evidovaly třeba platby kartou a platební brány z e-shopu, které jdou z účtu na účet a v principu je nelze nijak zatajit. Nebo proč se do EET hlásí dobírka, kterou vybere přepravce v hotovosti a posílá z účtu na účet (psáno v květnu 2016 – možná bude mít výjimku, pozn.aut.).

A proč se duplikují registrační pokladny a skladová hospodářství všech obchodníků s hmotným zbožím, které berňák již dnes má neomezeně k dispozici, včetně křížených dokladů od jejich dodavatelů. Proč mají podruhé evidovat tržby velké řetězce, které jedou na SAPu a jejichž zahraniční vlastník si sám hlídá každý halíř, evidenci jejich tržeb z nich berňák dostane na čtyři údery do klávesnice a třeba i online... Proč je tam vlastně, u všech všudy, třeba právě to TESCO…..? Že by krátilo tržby? No nic.

Kdo uvěřil, že se skutečně zvedne výběr daní, jeden obklad mu asi nebude stačit! Jen přibude pár tisíc lidí, kteří se na to vykašlou a definitivně se přesunou do šedé ekonomiky nebo na pracák, případně obojí. Všichni ostatní zdraží – kdo neplatil daně, nebude je platit ani nadále, ale miliardy na pořízení a provoz EET bude muset někdo zaplatit. Zkusím hádat - budeme to my, zákazníci? Nebo kde se ty prachy „vybrané navíc“ vezmou? Někdo se raduje, že si rád na ty daně připlatí, za to že se začnou odvádět - přitom jistě je každému jasné, že ty největší daňové zlodějny nedělají malí živnostníci, kteří možná sem tam něco nepřiznají, ale velké firmy jako ANObudemilíp (miliardové odpustky na nedoplacených daních, pochybné dotace, na míru šité státní zakázky a legislativa). Babiš chce z EET 18 miliard navíc, finanční správa myslí dvacet a podnikatelské svazy deset. Za dalších několik miliard se již nakoupily pokladničky a tiskárničky systému EET. Kde se ty peníze vezmou – kde byly schované až dosud? Tipnu si, že se prostě stáhnou z trhu. Laskavý stát z nich jistě nakoupí nějaké pandury, zaměstná pár tisíc nových úředníků a zadotuje nějaké čapí hnízdo - ale jinak se toho tady o těchto X miliard vyrobí a spotřebuje méně, bude tedy potřeba méně zaměstnanců a vybere se méně DPH. Méně zaměstnanců znamená nižší výběr z odvodů z mezd a nižší koupěschopnost populace. Tyhle peníze z oběhu ubydou, když se utratí za nesmyslné EET - ne že přibudou, nemají odkud. V této ekonomice budou stále titíž lidé a tytéž peníze, jiným způsobem zdanění zkrátka nepřibude ani kachle, neřkuli zdaněním vyšším.

Prodejci pokladen jsou na EET samozřejmě připraveni. Jak ho zase ošulit. Nejvíc registračních pokladen je v restauracích, na což se romanticky těší mnoho zastánců EET, jak jim vyperou prádlo, že konečně začne ten Babišův pořádek. Přitom všechny počítačem řízené EET-ready registrační pokladny v restauracích, které jsem dosud viděl, mají zcela transparentně instalovanou funkci „účet nefiskalizovat“, která zaevidovanou tržbu nad vytištěným paragonem do EET nenahlásí. To myslí ten osel vážně, že tohle by se nějaký dodavatel nebál naprogramovat, když je za to pokuta padesát tisíc? Jak by před daňovou kontrolou obhájili takové fuj tlačítko? No protože drobný prodej přes pult je maloobchod a ten se do EET hlásí až od jara 2018, i když probíhá v hospodě (text je psán v červnu 2016, kdy se o tom ještě tolik nemluvilo, pozn. autor). 

OK, takže zatím jsou všechny hospody v klidu, tržby pro štamgasty pojedou v offline režimu bez EET, jako prodej přes ulici. Ale pak budou muset zlé tlačítko smazat a pak už bude opravdu pořádek a daně se začnou platit, řekl by asi kobliha. Jenže, co kdyby pak někdo chtěl v hospodě platit na fakturu převodem na účet, třeba nějaká cestovka nebo firemní raut? To se samozřejmě do EET nehlásí ani potom a ani se o tom neuvažuje, a pokladna to zase musí umět. Takže funkce „účet nefiskalizovat“ bude potřeba i po roce 2018. Takže hospody máme vyřešené, EET ještě ani nezačalo (text je psán v červnu 2016). Jistě i nejen proto patří právě asociace provozovatelů restaurací a hotelů mezi hlavní zastánce EET – před Babišem dobře vypadají, a přitom jich se to vůbec nedotýká. Kobliha až si tam dá jedno pivo, dostane svou fiskalizovanou účtenku a může se s ní tetelit. Ale kamoš výčepního, až tam udělá rodinný oběd pro dvacet lidí, nějak se jistě dohodnou, a berňák ví zase kulový – tržba jde v hotovosti do kapsy a náklady se svědomitě rozúčtují proti příjmům přiznaným přes EET, a ještě si nechá vrátit DPH. Ale hlavně že kobliha dostane svou účtenku… asi zas někdo nevěděl, že tržba se dá i nenamarkovat. A že ten plátce, který na tom spokojeně ušetřil – NAPROSTO nemá motivaci tak laskavého poskytovatele udávat a likvidovat, on potřebuje zalevno přijít i zítra a příště.

Ono totiž nejde jen o to zatajit tržbu, ale taky snížit ziskovost o náklady za zboží prodané pod rukou. Nikdo nepotřebuje zatajit všechny tržby, tipnu si, že málokdo „potřebuje“ zatajit víc než nějakých deset, dvacet procent, protože spolu s náklady už je (při zatajení 20 % tržeb) na půlce výnosu. Mnoho živnostníků krátí tržby jen proto, aby nepřesáhli obrat pro DPH, které má o řád složitější účetnictví, a kontrolní hlášení, a ručení za daň, a odvod neobdržené daně jen z obdržené faktury a podobné zlomyslnosti – pokud tedy jsou tak tupí, že nemají na každý půlmilion obratu jinou koncesi. Ale kdo má obrat řádově do milionu, tedy není plátce DPH - se započtením nákladů se téměř jistě VŽDY dostane do nezdanitelného minima, a stejně žádné daně z příjmu nikdy neplatí, a není to žádný podvod. Takže fakt nejde o to, že někdo by si EET vůbec nepořídil nebo že by na něm nemarkoval vůbec nic – jen si vybere tech 10-20 % od kamarádů, od kterých přijme peníze pod stolem a které mu sníží zisk na půlku, daňovou povinnost srazí pod nulu – a ty větší hlavně že vyviní z DPH.

A jak jsem již pravil, není to úniková cesta jediná. Stačí si zákon přečíst a software jen nepatrně „dovybavit“.

Pokračování zítra.

Jan Bláha


zpět na článek