Neviditelný Pes

PRÁVO: Povinné prohlídky všech jsou pro kočku

25.9.2017

Mám silnou výhradu k tomu, že před každým uzavřením pracovní smlouvy, a to včetně smlouvy na dobu určitou, musí úplně každý nový zaměstnanec povinně absolvovat vstupní lékařskou prohlídku. Notabene ta není zadarmo - obvykle stojí 200-500 Kč.

Věc zbytečně zatěžuje lékaře, nové zaměstnance i pacienty, kteří musí déle čekat, než je lékař přijme v důsledku vyřizování zmíněných potvrzení. A samozřejmě zaměstnavatele, které věc zbytečně zatěžuje administrativně i finančně.

Chápu, že taková prohlídka je nutná pro případ nebezpečných povolání či u fyzicky namáhavějších prací (např. horník, zedník, řidič autobusu, pyrotechnik, svářeč či policista), ale pro pět ran do razítka, proč ho autoritativně byrokraticky chtít pokaždé i u lidí, kteří nikterak nebezpečné zaměstnání nevykonávají?

Při dnešním nedostatku pracovníků je provozní problém, že nemůžete přijmout člověka do práce, která není nijak zdravotně riskantní, jelikož si nováček nemohl přinést potvrzení - např. jeho lékař má dovolenou či je také nemocen. A zastupující lékař provádí pouze neodkladné úkony, kam vstupní potvrzení nespadá. Je taky „padlé na hlavu“, že člověk musí potvrzení opakovaně nosit, třeba každého půl roku, když mění zaměstnání. A dnes je zaměstnanec skoro pán, může jít za lepším každou chvíli. Jak známo, zaměstnavatelé dnes přetahují šikovnější lidi o sto šest.

Satirik by možná podotkl, že zmíněná povinnost odfiltruje méně schopné budoucí zaměstnance - neumíš si zajistit potvrzení od lékaře, budeš asi nemehlo, dobře že to vyšlo již nyní najevo. Ale tohle vysvětlení je pro zaměstnavatele slabá náplast.

Povinná prohlídka nutná nebývala. Až do dubna 2013 byla tato povinnost stanovena na základě směrnice ministerstva zdravotnictví pouze u vybraných skupin osob. Tedy ne u každého nového zaměstnance jako dnes.

Od 1. 4. 2013 však nabyl účinnosti zákon o specifických zdravotních službách, jenž ve své moudrosti stanovil, že je zaměstnavatel povinen zajistit vstupní prohlídku vždy před uzavřením pracovního poměru. Tedy v nadsázce řečeno, i pro každý klotový rukáv. Tím se nechci nijak dotknout desetitisíců lidí, kteří pracují v kancelářích, ale pléduji za zrušení této zbytečné byrokratické povinnosti, která zdraví ochrání asi málokomu.

Právo, 21.9.2017

Autor je právník a publicista

SuKolman.czzpět na článek