Neviditelný pes

GLOSA: Koho volí roboti

23.2.2017

Mají lidé zdanit práci automatů, nebo to vzdát?

Pomalu se blížíme k letopočtům, do kterých autoři sci-fi zasadili své temné vize, třeba příběh Terminátora. Měli pravdu? Jak v čem. Zatím zdaleka nehrozí, že by se roboti vzbouřili a chtěli vyhladit lidstvo. Zato hrozí, že část lidstva chce širokým nasazením robotů vyhladit pracující třídu. V takto pojaté nadsázce to působí děsivě. Ale v realitě to začíná být vážný problém. Tak vážný, že se k němu vyslovil i Bill Gates. Právě on navrhuje zdanit práci robotů.

Gates dává za pravdu spíše spisovatelům než technologům, prostě těm, kteří nazírají problém robotizace ze širších úhlů. Technologický úhel je pro většinu lidí těžko srozumitelný, ale společensky, politicky, právně i ekonomicky to působí jinak. Slogan „roboti hrozí vyhubit lidstvo“ zůstává doménou sci-fi. Ale slogan „roboti berou lidem práci“ už je běžnou součástí nejen odborných studií, ale i osobních zkušeností. Proto Gates vyrukoval s myšlenkou zdanění práce automatů.

Slyší-li to našinec jako novinku, napadají ho spíše legrácky: Když budou roboti zdaněni, neměli by mít i nárok na důchod? A co volební právo? No taxation without representation, říkají přece Anglosasové. Ale ve skutečnosti to není legrace, leč problém, který vyvolává i plány na nepodmíněný příjem pro každého. Problém, jak sociálně zaopatřit lidi, jejichž práce už nebude potřeba. A více či méně se týká nejen řidičů a manuálně pracujících, ale třeba i diagnostiky v lékařství.

Vyspělý svět může trend nanejvýš zpomalit, aby se lidé stačili mentálně přizpůsobit. Tak to chce i Bill Gates: zdanit práci automatů a tím zpomalit vytěsňování člověka z produktivní sféry. Ta idea má něco do sebe. Ale kdo pro ni bude hlasovat, když právě robotizace vede k poklesu cen výrobků? Tohle je kvadratura kruhu robotů.

LN, 21.2.2017



zpět na článek