Neviditelný pes

ČNB: Hrozba funguje stejně jako intervence

16.1.2015

Prezident Miloš Zeman se opět vymezil vůči politice České národní banky a ve světle rekordního pádu koruny v prvních dvou týdnech letošního roku vyzval Bankovní radu, aby skoncovala se svou politikou umělého podhodnocování naší měny.

Řekl to ale ne úplně šťastně, doslova “Česká národní banka by si neměla hrát na demiurga české ekonomiky a měla by pokud možno okamžitě zastavit intervence, které plánovala až do konce roku 2016.“ Stačilo dodat jediné slovo, místo „zastavit intervence“ měl říci „zastavit hrozbu intervencí“.

Veřejnost Zemanovi samozřejmě dobře rozuměla, ale vedení ČNB ho za jeho chybějící slovo okamžitě začalo chytat argumentací, že intervenovalo v neprospěch koruny naposled na podzim roku 2013, a že tedy na trhu ČNB nebyla už 14 měsíců. Tím chtějí centrální bankéři (tedy ta její těsná většina, která podhodnocování koruny podporuje) mezi řádky sdělit, že současný pád koruny se děje jaksi sám od sebe a že oni nic, oni muzikanti. To ale vůbec není pravda. Ani ten pád sám od sebe, ani to s těmi muzikanty.

Výrok, že ČNB na trhu není 14 měsíců, je přece alibismem hraničícím s manipulací. ČNB je na trhu 24 hodin denně, trh každou vteřinu počítá s deklarovanými zásadami její politiky a s příslibem nepustit euro pod 27 korun. Jestliže ČNB disponuje nástroji kdykoli zvrátit eventuální růst kursu koruny a její vedení jasně deklaruje, že to v případě takového vývoje ihned udělá, pak je tento její postoj faktorem, který je v rozhodování tržních subjektů trvale přítomen.

Nelze se vymlouvat, jestli a kdy vývoj Bankovní radu přiměl či nepřiměl explicitně „jít na trh“ intervencemi, když implicitně je na trhu stále a její působení na něm je trvalé právě kvůli trvající hrozbě intervencemi.

Členové Bankovní rady klidně mohou hájit sporné dopady své sporné politiky, u níž rozhodně neplatí, že ji kritizují jen laici, ale neměli by obelhávat nás i sebe, že ČNB prý není na trhu. Být na trhu je v tomto smyslu pokrytecký termín. U ČNB nejde o „přítomnost na trhu“, ale o její politiku s dopady na trh.

Za závěr přirovnání: Když panovník vyhlásí, že nikdo nesmí pod trestem smrti nosit vousy, bude tato jeho deklarace přítomna v chování jeho poddaných každý den, aniž by došlo k „emisi“ jediné popravy. ČNB nemusí emisemi „popravovat“ korunu, popravuje ji totiž sama politika hrozeb touto popravou. Neboli: threat matters. A to přece centrální bankéři vědí, jinak by tento nástroj neužívali.

P.S. Po aktuálním rozhodnutí švýcarské centrální banky SNB odpoutat se od eura (což způsobilo okamžitý pád eura i vůči koruně) možná prezident Zeman to slovo ani dodávat nebude muset…



zpět na článek