Neviditelný pes

EKONOMIKA: Euro nás ochrání před Paroubkem

2.6.2009

V kampani před volbami do Evropského parlamentu opět selhala na celé čáře média. Když nereferují o pitomostech typu vaječná válka, tak se věnují místo 27 nesněmovním stranám, z nichž 4 jsou programově relevantní (SSO, SDŽ, DSZ, LIB), virtuální Kalouskově straně.

Podstatná témata – termín a prijetí přijetí eura, výběr eurokomisaře, pozice ČR v politikách, které přenese Lisabonská smlouva z národní úrovně (energetika, imigrace, apod.), mediokrati ignorují a nahrazují polarizací mezi oranžové a modré koaliční partnery z Fischerovi vlády.

Euro místo strašení

Česká republika se zavázala, že bude co nejrychleji směřovat k přijetí eura. Kromě úzce odborných fór se toto zásadní ekonomické téma šířeji nediskutuje. Vedle ideologických odpíračů (Klaus), kteří vidí v přijetí eura další krok posilující EU, se většina ekonomů vyjadřuje k termínu přijetí eura zdrženlivě. Ani ryba, ani rak. Politické strany jsou také vlažné. Vždyť to není podstatné.

Najdou se však i mediálně známí podporovatelé rychlého nahrazení koruny eurem. Bývalý víceguvernér ČNB Luděk Niedermayer nebo Vladimír Dlouhý. „Po léta jsem byl vůči rychlému přijetí eura skeptický. Nyní jsem názor změnil, protože rizika z rychlého přijetí eura jsou menší než rizika vyplývající z katastrofických scénářů ekonomického vývoje. Co nejrychleji bychom měli vyslat jasný signál, kdy chceme euro přijmout.“ Vladimír Dlouhý, LN 16.4.2009

Minulý týden se k přijetí eura vyjádřil premiér Polska. Klíčové je podle Tuska udržet pod kontrolou deficit veřejných financí. "Maastrichtská kritéria pro zavedení eura chceme plnit i proto, že je to potřebné pro nás samotné," řekl Tusk s tím, že jako správní liberálové nebudou zvyšovat zadlužení podporou domácí poptávky, ale budou se snažit hlavně šetřit.

Osamělý Hynek Fajmon

Originální cestu volí europoslanec ODS Hanek Fajmon. Jako vlajkovou loď své osobní kampaně si zvolil téma ponechání koruny. Má to malou vadu, je to v rozporu s naším závazkem. To chce řešit kličkou, kterou EU toleruje Švédům. Ti udělali referendum, kde přijetí eura těsně neprošlo. Švedi úmyslně administrativně neplní jedno z kritérií pro přijetí eura a tím odsouvají nutnost dodržet svůj závazek.

Proč euro přijmout co nejdříve

Existují tři velmi silné důvody.

Zavázali jsme se k tomu. Naše pověst průměrně solidní země (na škále Finsko a Řecko) se zhoršuje. Hůře budeme získávat spojence a nevýhodnější budou podmínky dalších smluv.

Euro navenek – bude nás chránit před kurzovými výkyvy, ty mohou být jednou výhodné pro exportéry, podruhé pro importéry, ale pokaždé znamenají šoky a celkově zvýšené náklady. Činí nás závislými na spekulantech a ekonomických problémech našich sousedů.

Euro dovnitř – bude nás chránit před populismem Paroubka a Topolánka, ochotných zadlužit nás i naše děti až na hranici bankrotu, který si užívají v Lotyšsku a na dohled jsou v Maďarsku.

Směřování k euru nutí vlády k sebedisciplíně při veřejných výdajích.

Nejjistější obrana proti sociálnímu populismu ČSSD a o málo slabšímu z ODS je neprodlené stanovení závazného termínu pro přijetí eura, např. leden 2013.

*********
Fakta o euru 
- Euro je název společné měny, kterou 1. ledna 1999 zavedlo jedenáct států Evropské unie (Belgie, Finsko, Francie, Irsko, Itálie, Lucembursko, Německo, Nizozemí, Portugalsko, Rakousko a Španělsko) a o dva roky později také Řecko. 
- Od 1. ledna 2007 se euro stalo národní měnou ve Slovinsku, od 1. ledna 2008 na Kypru a Maltě a od 1. ledna 2009 na Slovensku. 
- Při vzniku eurozóny euro existovalo pouze v bezhotovostní formě a po tři roky obíhalo společně s národními měnami. V podobě bankovek a mincí obíhá od 1. ledna 2002. 
- Euro používá jako svojí měnu i bez oficiální účasti v eurozóně Černá Hora

**********

Psáno pro deník Neviditelný pes

Autor je ředitel Institutu K.Havlíčka Borovského a lídr kandidátky Liberálové.CZ



zpět na článek