Neviditelný pes

MOBY DICK: Elektřina, uhlí, ropa, atom a jiná krev

21.1.2012

Blízkovýchodní mír, bezbranní Němci, česká vina krachu evropského závazkového hnutí, mrtvý nezájem a naděje na globální ochlazení

**************************************************************
Neděle 15. ledna 2012
"Uzavře-li Írán Hormuzský průliv, barel může vylétnout ke 200 $/barel. A když světovou ekonomiku postihne hluboká recese, může naopak spadnout k padesáti dolarům." (Chakib Khelil, bývalý prezident OPEC.)

Už od pátku se vrbí budoucí rozhodnutí EU ohledně sankcím vůči Íránu na dovoz jeho ropy, které má padnout až na sčuchu ministrů zahraničních věcí 23. 1.: Protože Itálie, Španělsko a Řecko íránskou ropu potřebují, bude rozhodnutí odloženo. Nejspíš až o půl roku. Načež cena ropy klesla na 110 $/barel. Případný výpadek íránské ropy (kolem 3,5 mil. bar./den) hodlá nahradit Saúdská Arábie, která má prý možnost zvýšit svoji těžbu o 2 mil. bar. denně. "Stačí jen otočit kohoutkem." (Alí Naímí, saúdskoarabský ministr ropného průmyslu.)
Írán těží 2,5 mil. barelů denně. Hormuzským průlivem proudí 17 mil. barelů denně.
"Osobně nevěřím, že by Hormuzský průliv zůstal uzavřený na delší dobu, pokud vůbec. To by svět nedopustil." (Alí Naímí.)
"Írán má takovou sílu, že je schopen na určitou dobu průliv zablokovat. My zase máme sílu ho porazit." (Zástupce "světa", generál Martin Dempsey, předseda sboru náčelníků štábů ozbrojených sil USA.) Nicméně: "Takový konflikt by mohl vyústit ve velkou tragédii."

Nigerijské odbory na víkend přerušily stávky v těžbě a dopravě ropy, jež vyhlásily kvůli zrušení vládních dotací na ceny benzinu. Prezident Goodluck Jonathan tak chtěl státnímu rozpočtu ušetřit 1,2 bilionu nair ročně. (Nějakých 150 miliard Kč.) Maximální státem dovolená cena od 1. ledna byla stanovena na asi 8 Kč/litr, neposlušný trh ji však vyhnal až na 16 Kč/l. (2/3 ze 160 mil. obyvatel má denní příjem menší než 20 Kč.) Nigérie těží 2,1 mil. barelů ropy denně (je to 95 % vývozu v množství a 88 % v penězích), ale chybí jí rafinerie, takže 70 % pohonných hmot dováží. Ušetřený bilion a něco měl jít hlavně na stavbu elektráren a silnic.

Pondělí 16. ledna 2012
Írán "varuje" Saúdskou Arábii a další případné odpadlíky před zvyšováním produkce ropy. V případě, že zradí, "budou čelit následkům".

"Je načase, aby mezinárodní společenství přikročilo od slov k činům." (Avigdor Lieberman, izraelský ministr zahraničí.) "Írán nepředstavuje hrozbu jen pro Izrael. Ohrožuje také státy v Perském zálivu. Zmocnil se kontroly nad Irákem a totéž chce učinit i v Saúdské Arábii, aby mohl diktovat energetickou politiku celého světa."
Pro sichr, aby nevyvolalo zbytečný bugr, však bylo odvoláno společné izraelsko-americké vojenské cvičení.

"Stát nám nepřípustně změnil podmínky." (Vladimír Cibulka, jeden ze zakladatelů SNIFE k rychlejšímu snižování výkupních cen.) SNIFE = Sdružení (dvaceti dvou) neúspěšných investorů fotovoltaických elektráren, které chystá na český stát žalobu za 4 miliardy Kč. Před rokem se za SNIFE postavilo 20 senátorů, kteří podali stížnost Ústavnímu soudu. Od té doby - ÚS dělá mrtvého brouka. Takže: "Připravujeme stížnost k Evropskému parlamentu, ta nečinnost Ústavního soudu je alarmující." (V. Cibulka)
"S investory jsme jsme v kontaktu, nicméně tato jednání nepřinesla žádný výsledek." (Ondřej Jakob, mluvčí Ministerstva financí k jednání s IPVIC kvůli zpětnému 26% zdanění výnosů solární energetiky.)
IPVIC = sdružení zahraničních investorů fotovoltaik. Od listopadu jedná s MF o možných způsobech řešení. MF od té doby dělá - mrtvého brouka.
12 mld. Kč je plánovaný "výnos" (snížení předtím debilně nastavených podpor OZE*), které MF hodlá vybrat během tří let platnosti zákonů, vydaných v rámci "energetického stanného práva".
40 mld. Kč je možná výše soudních sporů a mezinárodních arbitráží, které hrozí českému energetickému odezdikezdiskému státu.

Soukromí investoři si také stěžovali v Bruseli, načež české vládě přišel dopis, zaslaný komisařem pro energetiku Güntherem Oettingerem. V něm se píše, že Evropská komise chce pro tyto investory "stabilní podmínky". Změny navíc poškozují imič ČR v očích investorů. Retroaktivní změny v ČR jsou "nepřijatelné". Vláda by měla vyvinout maximální úsilí a udržet stabilní investiční prostředí pro ty, co dávají peníze do obnovitelných zdrojů. A zároveň by měla být "opatrná" při rozhodnutích, která je mohou zpětně ovlivnit. "Ujistěte se, že vaše investiční prostředí je stabilní, potřebujeme ho, značná část investic jde OZE ze soukromého sektoru. Když jim změníte pravidla, nemohou plánovat." A když investoři nedají peníze, Česko nesplní závazky pro OZE a tím ohrozí "zelenou politiku" Unie. Protože - kdyby to tak udělal každý stát, pak to debilní závazkové hnutí zkrachuje v celé EU!

Mrtvá Kočka: "Však o nic jiného nám nejde."

* OZE = obnovitelné nefosilní přírodní zdroje energie, jimiž jsou energie větru, energie slunečního záření, geotermální energie, energie vody, energie půdy, energie vzduchu, energie biomasy, energie skládkového plynu, energie kalového plynu a energie bioplynu. Ve skutečnosti jde o "podporované", čili dotované zdroje, což vůbec neznamená, že jsou příznivé pro životní prostředí. Často je tomu právě naopak.

Úterý 17. ledna 2012
"Jakmile Pentagon své úkoly v Afghánistánu a Iráku vyřeší, rozhodne se pravděpodobně pro útok na Írán. Myslím si, že tento útok nebude mít důsledky pouze v tomto regionu, nýbrž i pro nás a pro celou světovou populaci. Co z toho vyplyne je jen těžce předvídatelné. Írán je sousedem Ruska, vedení v Moskvě pozorně sleduje situaci a dbá o to, aby válce v tomto regionu zabránil." (Nikolaj Makarov, velitel ruského generálního štábu.)
V rámci obrany míru v regionu i na celé planetě se u jižních hranic Ruska připravuje strategické vojenské cvičení "Kavkaz".
V Sýrii již mír brání ruská letadlová loď Admirál Kuzněcov, která i s hojným s doprovodem 8. ledna doplula na ruskou námořní základnu Tartus v Sýrii. Flotila připlula, aby posílila vzájemné vztahy mezi Ruskem a bratrskou Sýrií. Tato návštěva je aktem solidarity se syrským lidem. Přesněji: S arabským nacionálsocialismem soudruha Bašára Asáda.

"Za tmy zkřížila syrská rychlá hlídková loď kurs bezbranné německé lodi Alster ve velmi malé blízkosti. Na horní palubě syrské lodi byla ozbrojená posádka." (Stefan Paris, mluvčí Spolkového ministerstva obrany k prosincovému incidentu v mezinárodních vodách 15 námořních mil od syrského pobřeží, ke kterému se zatím Syřané nevyjádřili.) Incident Alsteru se syrským hlídkovým člunem byl projevem "námořní hrubosti" a "špatného námořnictví" ze strany Sýrie Takto se chovaly lodě Varšavské smlouvy v době studené války, které až do 90. let "obtěžovaly" německé lodě v Baltském moři. Stefan popřel, že by snad Alster byla "špionážní lodí":
Loď s posádkou 85 námořníků je jednou ze tří průzkumných lodí německé vojenské rozvědky.

Mrtvá Kočka: "Takže není špionážní. Jde jen o strategický průzkum."

Alster operuje v mezinárodních vodách. Jedná se o rutinní a národní misi, o níž není možno zveřejňovat žádné operační podrobnosti… Němci mají v oblasti ještě další lodě, které se podílejí na snaze OSN zamezit námořnímu pašování zbraní do Libanonu.

Mrtvá Kočka: "Jen aby němečtí průzkumníci nevrazili do lodí sovětských obránců míru!"

Téměř 20 tisíc zaměstnanců propustí německé energetické firmy E.ON a RWE kvůli klatbě na jadernou energetiku. 1500 míst ruší v Německu francouzská firma Arewa. Očekávaný nárůst cen elektřiny je až 20 %. RWE hodlá během dvou let zvýšit své zisky z OZE na 0,5 mld €/rok. K tomu hodlá investovat 5 mld €. Německé banky se však nemají k tomu, aby poskytovaly půjčky. Zpátečníci!
K přenosu větrníkové elektřiny ze severu Německa na jih je již vystavěno nových 90 km vedení. Bude potřeba dostavět už jen 3400 km. Ekologistické organizace protestují proti znešvařování krajiny sítí drátů.
Zatím se německá elektřina přesouvá severojižním směrem přes Česko. Dvě zařízení, která umožní odepnutí německé elektřiny, valící se do české elektrizační soustavy, budou postavena do dvou let a přijdou nás na 2 mld. Kč.

Elektromobily mají v r. 2025 dosáhnout 15 % prodeje. Alespoň dle přacího celosvětového průzkumu KPMG mezi manažery automobilového průmyslu. Více se budou prodávat hybridy než čistě bateriové stroje.

Žena Moby Dicka: "Tato čísla by se mohla rapidně zvýšit po dalším moudrém rozhodnutí Rady Evropy. Totiž po zákazu benzinu a nafty."

Očekává se, že nová auta budou jezdit na internet. Možná to bude telefon na kolečkách.

Mrtvá Kočka: "Ještě nejsou vyčerpány všechny možnosti ekologického dřevoplynu."

"Vydírají mě. U soudu zazněly jen lži." (Pavel Tykač, uhlobaron ze skupiny Czech Coal na obvinění Klause Petera Schimmelpfenniga – který r. 1997 vypral 1,25 mld. Kč z vytunelovaných CS fondů – že je pral právě pro Tykače.) Bílý německý šiml prý nebude muset vracet ani pfenig, neb jeho dávný zločin jest promlčen.

Mrtvá Kočka: "Neříkal tady někdy někdo, že všechno, co je ukradené, by se mělo vrátit?"

Český stát zmeškal možnost připojit se k trestnímu stíhání ve Švýcarsku, kde mu visí asi 8 z 12 ulitých miliard uhlobaronů z Mostecké uhelné. Češi se prý snaží přesvědčit švýcarskou justici, aby se neohlížela na novelu švýcarského trestního řádu, která platí už přes rok. Proto jsme dosud nepodali civilní žalobu. Ve Švýcarech. A co v Česku?
Již pracuje tým státního zastupitelstva, jež šetří "českou větev" kauzy.

Výška ceny nafty na českých pumpách pro příští týden: Až 37 Kč/litr.

Středa 18. ledna 2012
"Atomový Írán: válka, nebo válka?" (Titulek HN nad článkem Ireny Kalhousové, analytičky Pražského institutu bezpečnostních studií.)

"Homs je v obležení, město čelí katastrofě. Nefunguje elektřina, v ulicích se hromadí odpad, děti celou noc děsí zvuky bombardování." (Imád Ghaljún, syrský poslanec za Homs, jenž se mandátu zřekl, načež prchl do Egypta.)
"Vím, že mám na vybranou - buď útěk, nebo vězení a smrt." (Fadvá Soliman, milá holka, ale víte, kolik brala za hraní v syrských seriálech? Fadvá se postavila do čela protivládní demošky v Homsu, ačkoliv patří k vládnoucí sektě alávitů, kam patří i Asádova famílie, a kterých je v zemi jen 10 %.)
Pokud by v Sýrii vypuklo vyřizování účtů, pak jsou Alávité ohroženým druhem. Pro tento případ jim už jedna sousední země nabídla asyl. Hádejte která.

Žena Moby Dicka: "Libanon? Ne, ten ne. Irák? Ten asi taky ne. Jordánsko? Určitě ne. Tak už zbývá snad jen Turecko."

Neuhodla. Je to Izrael.

Mrtvá Kočka: "Kdo jiný?"

Hm, loni v dubnu jsem psal, že "pro Bašára Asáda jsou dnes vlastní obyvatelé větší hrozbou než Izrael" - a po necelém roce se zdá, že jedině Izrael, prokletý šajtán arabského světa, je schopen zabezpečit genetické přežití Asádova kmene.

Mrtvá Kočka: "To Asádovi v Sýrii hodně pomůže."

Vrtulník Seahawk z torpédoborce USS Dewey se připojil k záchraně posádky íránské rybářské lodi Al Mansoor, která se potápěla. "Když jsme promluvili s jejich kapitánem, zjistili jsme, že potřebují jídlo a vodu." (Jason Dawson, velitel záchranné operace.) Američtí námořníci poskytli rybářům 70 kilogramů potravin, vody a dalších zásob, načež se vrátili na USS Dewey. Za posledních deset dnů jde již o třetí americkou kolegiální pomoc íránským rybářům.

Český ministr zahraničí Karel Schwarzenberg, jenž dlí na pracovní návštěvě Kataru s dvanáctičlennou delegací podnikatelů, podepsal dnes leteckou dohodu s Katarem. Poté byl přijat jeho excelencí šejchem Taminem Bin Hamad Al Thanim, korunním princem státu Katar. Dnes v Kataru a zítra v Bahrajnu probíhají mnohé akce, které připravily obchodní komory České republiky, Kataru a Bahrajnu ve spolupráci s českými ambasádami v Kuvajtu a v Saudské Arábii.

Čtvrtek 19. ledna 2012
Český ministr zahraničí Karel Schwarzenberg, jenž dlí na pracovní návštěvě v Království Bahrajn, zde jednal se svým protějškem jeho excelencí šejchem Khalidem bin Ahmed bin Mohammed Al Khalifa. Předmětem jednání byly otázky, zajímající obě strany. Třeba proč jsou naše vztahy s "nejliberálnější muslimskou zemí v oblasti" na téměř nulové úrovni.

Poté se ještě uskutečnilo setkání s bahrajnským ministrem energetiky Ali Mirzou, kterému byl představen zástupce české firmy, produkující fotovoltaické technologie. Obnovitelné zdroje energií jsou podle vyjádření bahrajnského pana ministra "v centru pozornosti současné bahrajnské vlády" a o české technologie se proto "živě zajímal".

Mrtvá Kočka: "Česká média se o tuto cestu mrtvě nezajímají."

Žena Moby Dicka: "Budou se nám fotovoltaiky, které v Bahrajnu postaví Češi, počítat do energetického mixu ČR?"

"Jakákoliv hrozba našim zájmům nebo bezpečnosti nás donutí využít všechny dostupné možnosti k obraně našich zájmů a národní a regionální bezpečnosti. Rostoucí eskalace a trvalé napětí mohou skončit dobrodružstvím s nepředvídatelnými následky nebo v nechtěné vojenské konfrontaci. Írán nesmí rozdmychávat tento koflikt a nesmí nám hrozit, když se řídíme mezinárodními rozhodnutímu. Musíme zabezpečit bezpečnost Hormuzského průlivu a světové energetické dodávky." (Princ Turki al-Fajsal, bývalý šéf saúdské zpravodajské služby v projevu k delegátům konference Rady pro spolupráci arabských států Zálivu.)

"Je to neskutečně hloupé rozhodnutí. Obama rozhodl špatně z řady důvodů. Nemám pro to jiná slova. Jeho vláda je tak mimo realitu, je to jako kdyby vládla Marsu." (Newt Gingrich, kandidát na republikánského kandidáta na prezidenta USA.)
"Zdá se, že si popletl národní zájem se svým vlastním zájmem." (Mitt Romney, kandidát na republikánského kandidáta na prezidenta USA.) Obama si prý "neuvědomuje závažnost boje s vysokou nezaměstnaností".
Ekonomičtí opičáci upozorňují, že schválit ropovod je "správné z hlediska energetické bezpečnosti USA".

Křik se strhl kolem toho, že prezident USA na doporučení ministerstva zahraničí zamítl stavbu ropovodu Keystone XL, dlouhého 2735 km z kanadské Alberty do rafinerií poblíž texaského Houstonu. Investice ve výši $7 miliard měla přinést tisíce nových pracovních míst. Tento nejdelší ropovod Severní Ameriky může Spojeným státům zajistit stabilní přísun ropy. Republikáni poukazují na to, že Kanada, na rozdíl od muslimských států Blízkého východu, je "spolehlivým spojencem". Kanada lituje, republikáni slibují "přehodnotit stanovisko", až se dostanou do Bílého domu, investor "překresluje mapu ropovodu". Který měl ve státě Nebraska vést přes oblast Sandhills, ze které čerpá vodu osm amerických států. To byl důvod zamítnutí stavby.

V Iowě byly před dvěma týdny dva vítězové: Po přepočítání hlasů vyšlo najevo, že Santorum jich dostal o 34 víc než Romney. Avšak nebylo možné přepočítat lístky z osmi z celkem 1774 okrsků. Ty už byly zničeny. Proto prý vyhráli oba.

Žena Moby Dicka: "Pozdě. Prezidentské volby vyhrál už Romney. Nebo jiný republikán, který bude víc řvát."

Mrtvá Kočka: "Ještě bych Obamu neházela do koše. Počkejme, až jak dopadne v Íránu."

A co když Obama tu budoucí válku prohraje?

Žena Moby Dicka: "Tak se Keystone XL postaví, i kdyby měl mít ruské ekologické parametry a čínskou bezpečnost."

Mrtvá Kočka: "A Američani budou v tankerech dovážet pitnou vodu."

Pátek 20. ledna 2012
"Ať si Rusko nastaví horentní ceny plynu, klidně i milion dolarů za tisíc metrů krychlových. Máme dost doma produkovaného plynu a dalších zdrojů na to, abychom pokryli potřeby naší země." (Anatolij Hrycenko, předseda bezpečnostního výboru ukrajinského parlamentu.)

Ministr zahraničí ČR Karel Schwarzenberg se na závěr své pracovní návštěvy Kataru a Bahrajnu setkal s Abdullou Abderazim, členem nezávislé Bassiouniho vyšetřovací komise, která šetřila potlačování loňských nepokojů v Bahrajnu. Tématem byly hlavní závěry a doporučení Bassiouniho zprávy, především pak požadavek na okamžité propuštění politických vězňů zatčených v této nejliberálnější muslimské zemi v oblasti během loňských protivládních protestů. Karel Schwarzenberg "vyjádřil připravenost Evropské unie i České republiky pomoci při naplňování závěrů zprávy." (Jak pravil Vít Kolář, mluvčí MZ.)

U rozestavěné jaderné elektrárny Balillah (Dabaa, Egyptě) končí první týden protestů stovek lidí, kteří žádají ukončení její výstavby. Mezitím vyšlo najevo že se ztratila jedna ze schránek s "radioaktivním materiálem". Druhá je poškozena a rovněž chybí část jejího obsahu. "Materiál" nebyl specifikován, ani jeho množství, které se "vypařilo". Po pohřešovaném "materiálu" slídí egyptské bezpečnostní složky ve spolupráci s egyptskou Komisí pro jadernou energii a ministerstvem energetiky. Podle médií "není jasné", zda by zmizelý materiál nemohl být případně "zneužit k výrobě jaderné bomby".

Žena Moby Dicka: "Radioaktivní materiál z rozestavěné atomové elektrárny? Toho je tam asi tak stejně jako radioaktivního materiálu v rozestavěné fotovoltaické elektrárně. S ohledem na to, že egyptská Komise zatím nenahlásila žádnou mimořádnou událost (tedy událost významnou z hlediska jaderné bezpečnosti nebo radiační ochrany), tak si nikdo další asi atomovku stavět nebude."

Mrtvá Kočka: "Žeby ukradli cihly s příměsí popílku z tepelných elektráren?"

Zítra by měly země Ligy arabských států jednat o "vyslání arabských jednotek, které by zastavily násilnosti v Sýrii". Jak před týdnem navrhl šajch Hamad bin Chalífa Sání, katarský emír, v rozhovoru pro americkou CBS.

Podle rozsáhlé studie 50 nejprestižnějších českých klimatologických opičáků se do roku 2100 zvýší české teploty o 4° C v porovnání s obdobím 1961-1990. Likvidační to bude zejména pro podnikatele, kteří na horských svazích ve výškách pod 600 m pěstují lyžaře a surfaře na sněhu. Čeští zemedělci budou také muset více bojovat se škůdci.

Sobota 21. ledna 2012
Mrtvá Kočka: "Žádné strachy. Stačí několik malých atomových bombiček a hned tu máme příznivou jadernou zimu."

************************************************
Neregistrovaným komentátorům je možno vyjádřit se k tomuto článku v Šamanově hospůdce U hřbitova.

*******************************************************

Čtenáři, kteří by si toužili koupit Deníček Moby Dicka, kde popisuje první tři roky kvasu v ČESKÝCH TEXTÁRNÁCH, mohou tak učinit na stránkách internetového knihkupectví Daemon.cz

Portrét Mobyho vyhotovil Kryšpín.
Dostupné staré kousky Moby Dicka: Leden 2003, Únor 2003
Kdo byl kdo v Českých Textárnách v dubnu 2003.

Podněty, připomínky a výkřiky čtenářů Deníčku Moby Dicka lze posílat na schránku moby.dick@seznam.cz .
Předem dík! >>:)) Moby Dick



zpět na článek