Neviditelný pes

Evropu obchází strašidlo…

8.4.2019

Ale ne, zapomeňme na Komunistický manifest a ono to ani není strašidlo. Spíš je to projekt ve stádiu jednání. Evropská komise navrhuje opatření, jemuž se začalo říkat digitální daň a zmínila se o tom v neděli v televizi i naše Venezuela Maláčová. 

Jde o to, že celosvětoví obři typu Google a Amazon neplatí prakticky žádné daně. Google má sídlo v Irsku a (ne)platí daně tam, Amazon dělá totéž v Lucembursku, ano, rodné to zemi Jeana-Clauda Junckera, který tak rád káže levity středoevropským inkasérům evropských dotací, které jsou mnohem menší než dividendy, jež z těchto zemí odcházejí. Podle výpočtů EK by například takový Apple měl doplatit 13 miliard eur. V roce 2014 Apple platil 0,005 procent ze svých zisků. Proti tomu je Babiš se svým Čapákem žabař (ano, vím, že je to něco jiného, ale svinstvo je jedno i to druhé).

Od března se tedy jedná o tom, jak by měla digitální daň vypadat. Debata bude trvat ještě dlouho a kdo ví, zda k něčemu dospěje. Kdysi se hezky říkalo: velké země se chovají jako gangsteři, ty malé jako kurvy. No a ve světe byznysu to vypadá stejně. Digitální daň prosazuje Francie, což je logické, její zmírající ekonomice by se americké peníze hodily. Naopak Němci nechtějí do vosího hnízda šťourat, z obav před hněvem Američanů kupujících jejich auta (francouzské auto v USA potkáte tak často jako zeleného Marťana s tykadly na hlavě).

Zatím je tedy digitální daň přítomna v růžových snech Venezuely Maláčové, která, po ranním procitnutí, dostává další nápad, komu ještě by mohla nacpat veřejné peníze.

Aston Ondřej Neff


zpět na článek