Neviditelný Pes

Únorové rozjímání

23.2.2019

Měsíc co měsíc máme příležitost rozjímat nad průzkumy veřejného mínění, jež naznačují, jak by mohly dopadnout parlamentní volby. Obrázek to je a není stejný. Podle posledního šetření ubylo na konci, takže ve sněmovně by zasedli poslanci jen šesti stran, pokud by volby opravdu dopadly tak, jak průzkum naznačuje.

Na špici se obrázek nemění, vede ANO se svou podporou zhruba třetiny voličstva. O druhou příčku se dělí Piráti a ODS. Toto vyprofilování není novinka, už je obsaženo v současné sněmovně, nicméně je trvale pozoruhodné. ODS naplňuje potřeby tradičních pravicových voličů konzervativního typu. Piráti oslovují typ voliče, který doufá ve změnu a v čerstvý pohled na problematiku. Jedni i druzí tu tedy hrají hru na levici a pravici: změníme vše k novému, protože to staré je špatné, slibují Piráti, kdežto občanští demokraté hlásají opak – vrátí to, co bývalo dobré, a zametou to nové, špatné. Každá politická strana je prodavač nějaké naděje. Zdá se ale, že jak Piráti, tak ODS narážejí na svoje limity. Piráty podporuje jen patnáct procent voličstva, protože s nimi nejsou zkušenosti. ODS podporuje více méně stejné procento voličstva z důvodů opačného, protože s nimi jsou zkušenosti. Jejich bezúhonnost není zaručena svatouškovskými proslovy pana Fialy, ale tím, že nejsou u lizu. Jakmile k němu přijdou, kdo by věřil, že opět nezačnou žrát a mlaskat?

Sociální demokraté a komunisté jsou dva vyhořené milíře, jsou to už jen party lobbující pro sociální experimenty s výsledkem zpravidla devastujícím. Komunisté jsou v tomto ohledu ještě o krok dál, naštěstí si kladou limit obliby docela sami svým příklonem k orientálním diktaturám, k Rusku a Číně. Přece jen ta lekce jednačtyřicet let trvající má svůj efekt. Lidovci balancující na hraně volitelnosti, to je takový zábavný přílepek a jiné to s nimi nebude. Starosty lidi vidí raději na radnicích než v parlamentu a TOP 09 jaksi nedovede odpovědět na fundamentální otázku, k čemu je dobrá. Že je proevropská? To ale deklarují všichni kromě komunistů. Že jsou pravicoví? V čem jinak a líp než ODS, která je svým způsobem také proevropské v tom smyslu, že nehoruje pro destrukci, ale pro rekonstrukci, o které se žvaní všude, i v Bruselu?

Zajímavý a vítaný je pokles SPD. Protiimigrační burcování ztratilo aktualitu, vládní praxe je protiimigrační a výstražné troubení zní poněkud směšně. Přímá demokracie? To je heslo neofašistů Antifa a navíc tu agendu přebírají Piráti.

Co tedy s nimi, s SPD, tím spíš, že je Okamura šikmookáč a cizák?

Aston Ondřej Neff


zpět na článek