Neviditelný Pes

Zeman, čínská spojka

12.1.2019

Nehorázný diplomatický přešlap čínského velvyslance má dohru. Z aféry vyšel Andrej Babiš trapně, jako kdyby mu kalhoty spadly na půl žerdi, po – zřejmě – trapné schůzce s ambasadorem si zahrál na siláka a povykoval, že byl obelhán, aniž výrazně žádal satisfakci. 

Tou by bylo odvolání diplomata, který tak hrubě zasahuje do vnitřních věcí členského státu Evropské unie. Další na řadě byl ministr zahraničí Petříček, ale od něho snad nikdo ani nečeká, že by se nějak zachoval.

Situace využil Jaroslav Kubera v roli předsedy senátu a sehrál moderátora sporu. Zjevně si buduje image budovatele mostů, když předtím ho pokládali spíše za rozpustilého staříka, s kterým je sranda. Podle interpretace ČTK se měl Kubera vyjádřit asi tak, že velvyslanec připustil chybu obou. Podle jeho interpretace šlo o rutinní setkání s velvyslancem, kauzy Huawei se oba dotkli jen letmo a jde o nafukování bubliny. Jenže, co je to platné, i přes výslovnou žádost ministra Petříčka ještě v pátek večer drzé prohlášení viselo na ambasádní stránce, včetně této nehoráznosti:

Velvyslanec Zhang poukázal, že varování vydané příslušným českým orgánem, které se vůbec nezakládá na skutečnosti, mělo nepříznivý dopad a čínská strana proti němu rozhodně protestuje. Uvedl, že čínská strana bere na vědomí úsilí české vlády o nápravu příslušných chyb a doufá, že česká strana přijme účinná opatření, aby zabránila opakování podobných událostí, a bude účinně chránit legitimní práva a zájmy čínských firem.

Česká strana jen kecá a lavíruje a rozhodně se nestalo, že by rozhodně protestovala, čímž přitaká ambasadorově nehoráznému tvrzení, že se usilovně snaží napravit příslušné chyby. Zbytečné dodat, že korunu tomu nasadil Miloš Zeman. Od dob Vasila Biľaka zřejmě nemáme v reprezentaci člověka, který by tak otevřeně kopal za cizí tým. Emil Hácha byl ve srovnání s tímto člověkem ryzí vlastenec. 

Mimochodem, jakpak asi vnímá Škoda Auto jeho prohlášení vycucané z palce, že Čína zpochybňuje její investice v Číně? Když už se premiér nemá k tomu obeslat tohoto člověka k Ústavnímu soudu, neměla by Škodovka poslat Miloše Zemana k obyčejnému soudu za to, že svévolně poškozuje její pozici?

Aston Ondřej Neff


zpět na článek