Neviditelný Pes

Referendum zase na přetřesu

10.1.2019

Ústavně-právní výbor se bude nadále zabývat sociálnědemokratickým návrhem zákona o obecném referendu. Existuje ještě návrh komunistický a okamurovský, ty otevřeně cílí na vyvolání hysterie a následného referenda o vystoupení z Evropské unie a NATO. Obecné referendum je populistická úlitba pošetilému názoru, že referendum je jakási vyšší forma demokracie, protože „rozhodují přímo lidi“. 

Jako by nestačila úděsná zkušenost s dalším populistickým přehmatem, totiž přímou volbu prezidenta. Bez jakýchkoli omezení a pojistek jsme si vytvořili mocenskou kreaturu, která nedbá ani na ústavu, ani na parlament a na vládu a koná svévolně podle sebe a hlavně podle manipulátorů kolem sebe.

Takto byla naplněna představa pošetilců, že přímá volba prezidenta bude demokratičtější než volba parlamentem. Pošetilost pokračuje, prezident tlačí na přímou volbu hejtmanů a starostů – dovedete si představit, kolik nekorigovaných a nekorigovatelných Napoleonků se vynoří v zemích českých a moravských a slezských? Ovšem celostátní referendum může mít mnohem vážnější důsledky.

Zásadní námitky proti rozhodování skrze referenda jsou tři.

Referendum je vždy už ze své podstaty manipulativní. Záleží na formulaci otázky a tou je už naznačen směr, kterým referendum půjde. Jste pro setrvání ČR v Evropské unii má úplně jiný náboj, než Jste pro odchod ČR z Evropské unie. Vzpomeňme, že při dělení Československa tu byly pokusy o referendum, ale nebylo možné najít formulaci otázky.

Voličovo rozhodnutí je okamžité, a tudíž emotivní. Musí se rozhodnout, přičemž možnosti jsou ano, nebo ne. Ano, jde to rychle. Pádem z okna v pátém patře se na chodník dostanete taky rychleji než cestou po schodech.

Rozhodnutí referenda je nevratné. Zákon se může revidovat podle toho, jak se osvědčí, dá se změnit, zrušit, nahradit, doplnit. Výsledek referenda je konečný. Brexit je snad dostatečně odstrašující příklad, aby soudnému člověku otevřel oči. Taky se stačí podívat, kdo pro referendum horuje: politické formace, které by v normální demokratické proceduře svoje cíle nedokázaly naplnit. Proto si přejí nastolit mimořádnou situaci, kdy bude možno nasadit všechny páky demagogie. To je referendum.

V této souvislosti je groteskní pohled na sociální demokraty, kteří referendum postrkují kupředu, ale chovají se, jako když někdo postrkuje páchnoucí lejno hůlčičkou. Chceme referendum, říkají (= chceme se zalíbit), ale zároveň jsme opatrní, takže půl miliónu podpisů a nesmí to být o EU a NATO…

Povídali, že mu hráli! Nesmí to být o EU a NATO? To jako když homosexuálové prosazovali registrované partnerství a teď ho prohlašují za vrchol diskriminace a ponížení!

Aston Ondřej Neff


zpět na článek