Neviditelný Pes

V květnu volby do EP

9.1.2019

Před pěti lety se voleb do Evropského parlamentu zúčastnilo devatenáct procent voličů, byla to druhá nejhorší účast hned po Slovensku. Nezájem to byl zásadní. 

Někde mají volby povinné, například v Belgii, tam je pak účast devadesátiprocentní, nicméně celoevropsky je zhruba pětačtyřicetiprocentní. Pro našeho voliče to tedy bude jakási zkouška, zdali už chápeme, že volby jsou důležité, že není jedno, kdo v orgánech sedí. Aktuální europarlament například schválil parametry pro výbušné motory automobilů, které se vymykají fyzikálním zákonům a odvolávají se jen na zelené náboženství. Výsledkem – pokud by se to vše mělo brát vážně – bude zhroucení evropského automobilového průmyslu.

To jen na okraj teze, že jsou volby důležité. Podstatné je jít volit, ovšem – jak se hezky říká – v neposlední řadě pak to, koho budeme volit.

Předvolební kampaň se už zvolna rozjíždí. Systém je daný a nic ho nezmění – budeme zase volit stranické kandidátky a pravidla dovolují dva lidi na kandidátce zakroužkovat. Je to systém očividně nevhodný. Naše strany jsou v EP součástí některého z osmi klubů, takže víme, že ANO je v ALDE a že nejsilnější klub je lidovecký a že propad hrozí alianci socialistů a demokratů. Jinak se ale v těch osmi uskupeních vyzná jen specializovaný pozorovatel. 

Počínání našich poslanců vnímáme individuálně a kdo politiku sleduje, asi by si uměl sestavit aspoň větší část sestavy 25 českých poslanců. Což by bylo rozumné, a tudíž to není možné. Osobně si myslím, že nejvhodnější by byl volební systém Pozitivní revoluce Karla Janečka, který má za cíl přivést do zákonodárného sboru nejlepší lidi. Každý volič má podle tohoto systému dva kladné a jeden záporný hlas. Ale každopádně by logice věci odpovídala volba osobností bez ohledu na stranickou přítomnost, jelikož osoby sledujeme a jako občané kontrolujeme. Takže bych například podporoval Jana Zahradila, předáka jednoho z oněch osmi bloků ECR, Evropských konzervativců a reformistů, takto člena ODS, ale taky Tomáše Zdechovského z lidoveckého klubu ELS a člena našich lidovců. Oba bych rád do EP navolil, ale nemůžu.

Tak snad se tam oba dostanou hlasy různých lidí.

Aston Ondřej Neff


zpět na článek