Neviditelný Pes

Palermský atentát

14.11.2018

Andrej Babiš odjel do Palerma a za patami mu vybuchla nálož. Na veřejnost se dostalo desatero důkazů proti němu ve věci Čapího hnízda a vzápětí Seznam.cz zveřejnil pětatřicetiminutovou televizní reportáž Jiřího Kubíka a Sabiny Slonkové; je perfektně natočená s použitím slídilských technických prostředků jednadvacátého století. 

Televizní kamery v brýlích zachytily výpověď Babišova doposud nezvěstného syna. Byl očividně vyděšený, komentuje Sabina Slonková výsledek rozhovoru. Přitom divák viděl výpověď člověka očividně, jak to říci, duševně vykolejeného. Následuje svolání demonstrace proti Babišovi na čtvrtek a pak už je to pár desítek hodin do 17. listopadu. Ten připadá na sobotu a dostane vždycky do ulic spoustu lidí. Je tedy naděje, že mobilizační video, burácení v parlamentu a předskokanská demonstrace ve čtvrtek zatopí pod kotlem natolik, že bude vřít pořádně a Babiše nakonec uvaří.

Stát jako firma

Významní předáci dostávají v naší zemi cejch, už je to pěkná tradice: Klausův cejch je výrok o tom, že nezná špinavé peníze, Havel se proslavil humanitárním bombardováním a Babiš státem jako firma. Přitom ve všech třech případech jde o nesmysl, pokud jde o ten Babišův výrok, tak samozřejmě měl znamenat, že stát by měl být efektivní jako jsou soukromé firmy, což nikdy nebyl, ani teď není a nikdy nebude. Nicméně, i kdybychom měli Babiše v tomto ohledu brát doslova, pak se naskýtá otázka: pokud bychom měli premiéra brát jako ředitele firmy, je někde soukromá firma, jejíž ředitel by přežil na svém postu takový skandál, do jakého se rozrostla kauza Čapí hnízdo? 

Tento aktuální skandál má dvě hlavní příčiny.

Jedna je Babišovo nezvládnutí krizové situace. Soustavné trapné mlžení jen připravovalo půdu k explozi, k níž teď došlo. Zametat pod koberec se nedá do nekonečna. Dotace pro Čapí hnízdo bylo – odborně posouzeno – šmé, očividně a od samého začátku. Pouze kompetentní orgány, v konečné fázi soud, mohly posoudit, zda šlo o trestný čin, nicméně bylo jistě sto a jeden způsob, jak aféru řešit elegantně a čistě bez ztráty květinky. Babiš volil mlhu a čtenáři těchto glos si mohou vzpomenout, že toto zde mohli opakovaně číst po celou dobu, kdy se veřejnost o existenci Čapího hnízda dozvěděla.

Druhá, přinejmenším stejně závažná příčina, je neschopnost státní moci. I to bylo zde opakovaně řečeno – šlo o vyřešení účetnictví jedné hospody. Je trapné se vymlouvat na obstrukce – každý vyšetřovaný se kroutí, jak dovede, a od toho má stát všemožné páky, aby obstrukcím zamezil. Babišova mlha a státní šlendrián, to jsou dvě složky pro nálož, která nyní vybuchla.

Šest opozičních stran vyzývá Babiše, aby se vzdal funkce až do závěru vyšetřování, a současně vyzývá k vyslovení nedůvěry. Obracejí se na poslance vládních stran (řadí k nim i komunisty), aby individuálně zvážili svoje postoje. Návrh podal mravně čistý předseda ODS Petr Fiala. Ten zatím nebyl vystaven žádnému pokušení, protože opoziční strana není pro pokušitele zajímavá. Čistý Petr Nečas připustil, aby se jeho úřad stal rejdištěm šmejdů tak prohnilým, že zasahovala úderná policejní jednotka. Koho pak máme ještě jako ty spravedlivé, kteří mají stanout v čele státu? Pana Bartoše, který zkrátil dredy a odložil anarchistickou vlajku? Miláčka národa Miroslava Kalouska? Pana Okamuru, který chce demokratický systém obrátit naruby a nahradit ho přímou demokracií, což je elegantní výraz pro diktaturu?

Velkou malou neznámou bude pozice sociálních demokratů a komunistů, jakož i sestavy ANO v poslanecké sněmovně. Pikantní je ovšem pozice hlavně socdem a komunistů – jestlipak přežijí předčasné volby, které hrozí, když by měla vláda padnout? A když Babiše podrží, jak se to projeví v příštích parlamentních volbách, které prostě nastanou, to je ten půvab demokratického režimu?

Podškrtnuto a sečteno, Babišova demise by byla odpovídající odpověď na nezvládnutou krizovou situaci. Že by to byl obrat k lepšímu, je velmi pochybné. A je hodně smutné, že rozbuškou bylo video, natočené špionskými brýlemi, zobrazující zmatené výpovědi ubožáka zaskočeného v jeho vlastním bytě. Pokud jste ho neviděli a chcete si udělat vlastní úsudek, odkaz na ně je zde. 

Prezident Zeman radí Babišovi zachovat klid a rozvahu. Nicméně stát opravdu není firma a mlžení nemůže být normou. Stát se do věci musí vložit a zjednat jasno. Tady nejde jen o Babiše a jeho pozici, ale o důvěru ve fungování státu jako takového.

Aston Ondřej Neff


zpět na článek