Neviditelný pes

Ručník v ringu

3.10.2018

Petr Štěpánek už nechce kandidovat do Rady pro rozhlasové a televizní vysílání. Mnoho psů, zajícova smrt. Štěpánka nepodpořil klub ANO, vyměkl a jako ti lovci na saních hodil Štěpánka coby kabát na rozsápání pronásledující smečce vlků. 

Síla názoru a charakter nebyla nikdy charakteristická črta ANO a tahle epizoda to jenom potvrdila. Dvě poznámky k tomu.

První poznámka:

Celá ta štvanice proti Štěpánkovi velkým obloukem obcházela podstatu. Ta tkví v tom, že Štěpánek kritizoval ideologicky jednostranné zaměření České televize, která se stala platformou jednoho z mnoha proudů rezonujících společností: jako orgán veřejné služby má dávat prostor všem proudům, což nečiní. Hrozilo nebezpečí, že kritik Štěpánek bude coby člen RRTV tuto pluralito hájit a prosazovat, což způsobí televizním mentorům přinejmenším nepohodlí. 

Bylo nutno Štěpánka uvařit a z téhle strany na něho nemohli, že by jim boural ideový monopol. Proto se štvanice týkala nesmyslu, jednoho žertíku, že by pan Štěpánek chtěl stisknout puntík a ČT vyhodil do povětří. Meritu věci se štvanice netýkala, soustředila se na jednu blbovinku a vinou bezcharakternosti ANO se dospělo k výsledku: kritik ČT v Radě nebude.

Druhá poznámka:

Obecně vzato, celá ta dnešní politická scéna skýtá mdlý pohled. Takzvaní předáci, to jsou převážně figury, na které pasuje anglosaské rčení, že by lepšího chlapa vyřezal z banánu. To je většina, pak jsou ti mimo. Pak se ozývají vzdechy, jak to, že Babiš, jak to, že Bartoš, jak to, že Okamura. No protože to jsou lidé schopní zaujmout, přijít s názorem a hájit ho. Štěpánek je taky takový, ať už jsou jeho názory jakkoli diskutabilní. Kolik jen takových lidí s výrazným názorem se pokusilo v naší politice prosadit a kde skončili? Vezměte lupu a pátrejte se Sherlockem Holmesem. 

Najdete je ve vývařovně Armády spásy? Ne, je to jednoduché, milý Watsone. Odešli do soukromého sektoru, protože v něm nejde o žvásty, ale o výkon, tam výrazné lidi potřebují a oceňují. Z nudné, ideologicky spořádané televizní obrazovky mají k lidu hučet nudné mluvící hlavy. Což se děje a žádný Štěpánek to narušovat nebude. Není třeba demonstrací. Stačí zbabělost klubu ANO, v daném případě.

Parlament podpořil Orbána

Dodejme, že náš český parlament odmítl nedávné hlasování europarlamentu ve smyslu aktivizace článku 7 Lisabonské smlouvy. „Poslanecká sněmovna považuje za chybné a nešťastné hlasování Evropského parlamentu proti suverénnímu státu Maďarsko ve smyslu aktivizace článku 7 Lisabonské smlouvy. Tento postup jen dále prohloubí příkopy a nedůvěru mezi starými a novými členskými státy Evropské unie,“ zní usnesení naší poslanecké sněmovny schválené 97 ze 153 přítomných poslanců. Ze sociálních demokratů hlasovali pro tuto formulaci dva. Proti byli všichni Piráti, poměr sociálních demokratů byl 2 pro a 3 ne, tudíž i zde byla jakási převaha.

Je to významný politický krok, jelikož předznamenává náš další postoj v této věci. Jistě budou snahy obejít jednomyslné hlasování většinovým, ve kterém by vládnoucí franko-německá dvojka vnutila unii vypráskání odbojného Maďarska za jeho neposlušnost vůči převládající ideologii. Ta analogie s naší situací v roce 1968 je vtíravá a zdrcující. Je věru šílené, že Evropskou unii nadále vedou lidé, kteří připustili odchod Velké Británie a zřejmě jim nevadí, že se stavba potácí a skřípe ve všech koutech.

Zbourání stavby není řešení, řešení je vyhazov téhle garnitury. O tom budou příští volby do europarlamentu a domyšleno do důsledků, součástí procesu je i toto hlasování v naší sněmovně.

Aston Ondřej Neff


zpět na článek