Neviditelný Pes

Úspěch české diplomacie

10.8.2018

Dvojjediný ministr, momentálně tedy ministr zahraničí Jan Hamáček slavnostně oznámil, že se české diplomacii podařilo vyjednat v Sýrii propuštění dvou německých humanitárních pracovníků. Je to bezesporu velký úspěch. Je to náš příspěvek ke společnému úsilí a pokud by někdo hledal příklad pozitivního přístupu ke společné věci, zde ho má jako na talíři.

Je ale dobře připomenout, že úspěch je především dílo naší velvyslankyně v Sýrii paní Evy Filipi. Její jméno by mělo být zapsáno zlatými písmeny do análů české diplomacie. Velvyslanecký post v Sýrii a před tím v Libanonu, věru si lze těžko představit žhavější židli pro diplomata.

Nicméně ani tak zdatný diplomat, jímž paní Filipi bezpochyby je, by mnoho nedokázal, kdyby ho nepodrželo jeho ministerstvo, potažmo vláda. V tomto případě i vlády předchozí, vždyť v Sýrii je paní Filipi velvyslankyní už od roku 2010. Kolem držení velvyslaneckého postu v Damašku bylo mnoho dohadů. Svoboda pro dva německé humanitární pracovníky, to je jen viditelný výsledek práce paní Filipi a celé naší ambasády, potažmo našeho ministerstva zahraničí, potažmo vlády jako takové. Držíme želízko v ohni, hájíme významný post – i proti vnitřním vlivům. Málo chybělo a ambasáda by byla zrušena, málo chybělo a paní Filipi by byla odvolána kvůli paragrafu služebního zákona.

Naštěstí se nestalo ani jedno, ani druhé a my dnes můžeme být spokojeni z úspěchu české diplomacie.

Málokdy se to, co se píše v titulcích, tak kryje se skutečností.

Aston Ondřej Neff


zpět na článek