Neviditelný pes

Pobouřený majitel pravdy

21.7.2018

Ideové utkání Ladislava Jakla a Igora Lukeše v České televizi se dostalo do pátečních médií. Málokdy je televizní debata nikoli vedoucích politiků takto probírána. Stalo se to proto, že profesor Bostonské univerzity Igor Lukeš nebývale otevřeně zaútočil na jiný názor na působení prezidenta Trumpa, než má on a společenská vrstva, k níž náleží.

Ladislav Jakl hodnotil Trumpa pozitivně. Profesor Lukeš jeho názory poznačil za nesmysly a lži nadiktované Kremlem. Zpochybnil Jaklovu kompetenci k věci mluvit, podle něho je to laik s ohonem na hlavě.

Představitelé názorového směru, jaký zastává Ladislav Jakl, se do České televizi často nedostávají. Z veřejnoprávních médií spíše plyne názorový proud, v němž je profesoru Lukešovi jako rybě ve vodě. Jakl před kamerou tedy byl spíše výjimkou než pravidlem. Navíc Ladislav Jakl není jenom pán, který náhodou šel kolem a má ohon na hlavě. Je z okruhu prezidenta Václava Klause, přičemž exprezident dal možná žertem, ale možná vážně minulý týden najevo, že po Zemanově termínu by se mohl ucházet o znovuzvolení. Pak ovšem by Ladislav Jakl nebyl pán, co šel kolem s ohonem na hlavě. On není ani dnes, ale to by pak nebyl na kvadrát. Formuluje myšlenky, jaké jsou publikovány v Institutu Václava Klause. Je možno s nimi nesouhlasit, lze s nimi polemizovat, nicméně jsou to ideje relevantní a zaslouží si seriózní odezvu.

Profesor Lukeš se zachoval jako majitel pravdy, který je pobouřen, že se do vysílání dostane jiný pohled. Kdyby zesměšnil jenom sám sebe, nevídáno. Bohužel, aktivismus znevažuje věrohodnost veřejnoprávních médií. Když poslouchám rozhlas, tak citovaná zahraniční média jsou Guardian a Washington Post, taktéž CNN a BBC. Pak před mikrofon nastoupí Luboš Palata a vysvětlí nám, jak jsme všichni mimo. Aby to došlo i natvrdlému, pan Daniel Veselý dovodí, jací jsme rasisté ve vleku bolševického myšlení. Je to PŠM, politické školení mužstva. To, že pustili na obrazovku Jakla, je osvěžující zpestření a tuším, že po Lukešově extempore ho zase dlouho neuvidíme.

Profesoru Lukešovi zřejmě nedochází, jak jinak se jeví mela kolem Trumpa a ruského vměšování zpoza oceánu. Poražená strana se zoufale chytá čehokoli, co by mohlo vystrnadit Donalda Trumpa z Bílého domu. Musí se hodně snažit, protože Trumpovi se práce zjevně daří, ekonomika šlape, nezaměstnanost klesá, Trump je aktivní i v zahraničí, války se snaží spíš utlumit, než aby nové začínal. Takhle zdaleka je aféra kolem ruského vměšování dokonale absurdní: Americko - ruské vztahy jsou na nejnižším bodu od konce studené války. Proč tedy Rusové dosadili Trumpa do prezidentského úřadu? Navíc je směšná představa, že by nějací hackeři zmanipulovali volby ve Spojených státech. Pokud tomu skutečně tak bylo, měli by se předáci FBI a CIA a dalších agentur rovnou oběsit. Abych došel k takovému závěru, opravdu nepotřebuju číst nějaký Sputnik nebo Protiproud.

Mimochodem, ten laik s ohonem na hlavě Jakl už ohon nenosí. Má rozpuštěné vlasy.

Aston Ondřej Neff


zpět na článek