Neviditelný Pes

Pochmurná groteska

14.5.2018

Situace kolem vládního porodu nabývá rysů pochmurné grotesky. Komunisté přizvaní k podílu na moci poté, co ostudně prohráli volby, si kladou podmínku podpory eventuální vlády – zradu aliančních závazků, odstoupení od našich povinností vůči spojencům, na které se máme spoléhat v době nouze. 

Třeba takové, kdy nás bude ohrožovat Rusko, jemuž komunisté slouží s neochvějnou oddaností. Reálné ohrožení je nepravděpodobné, ale vkrádá se tam slovíčko „zatím“. Je nepravděpodobné zatím, protože – mimo jiné – alianční svazky fungují. Aby přestaly fungovat, o to se komunisté posledním krokem snaží.

Tím to nekončí. Sociální demokracie vzkázala přes média, že jí do komunistické podpory nic není a že je to věc ANO a Andreje Babiše, aby ji dohodla. To je milá ukázka politické podlosti ve stylu „já nic, já muzikant“. Do Lidového domu by měl někdo vzkázat, co se v Čechách odedávna říká: spolu chyceni, spolu pověšeni.

Do třetice všeho groteskního, státní zástupce Jaroslav Šaroch naznačil ve svém usnesení, že všechno může být ve věci Čapího hnízda jinak. Ono je jinak už teď, když týž Šaroch zprostil stíhání Jaroslava Faltýnka a spol., když byl ujistil sněmovnu, že má Faltýnka vydat a že je pro to dost pádných policejních důkazů. Za čtvrt roku pádnost jaksi pozbyla pádnosti. Podle toho, co problesklo tiskem, může koroze pádnosti pokračovat, až tu pádnost docela rozloží.

Což je velmi pravděpodobné, neboť se za tři čtvrti roku nepodařilo dostat dotační skrumáž kolem jedné hospody před soud, kam patří, přičemž jedině soud může vynést rozsudek. Zatím tu soudí policisté a Lenka Zlámalová a to stačí, aby se rozklížila politická scéna a nejstarší česká politická strana se rozložila natolik, že se ocitá na okraji volební propasti.

Nedělejme si však iluze, pokud státní zástupce Šaroch čapiádu odpíská, nebude pokoj. Naopak. Tím se rozpadne do trosek zbytek důvěry v právní stát, v policii a státní zastupitelství. Proto je tolik třeba, aby se věc dostala k soudu a ten rozhodl nestranně – a před očima veřejnosti.

Což se tedy opravdu neděje, ta chmurná groteska se odehrává za oponou a vidíme jen pitvorné stíny.

Aston Ondřej Neff


zpět na článek