Neviditelný Pes

Vržené vidle a dětinské záruky

26.4.2018

Od chvíle, kdy Andrej Babiš prohlásil, že neodstoupí, ani když bude prvoinstančně odsouzen, ocitla se sociální demokracie v groteskní situaci. To už není dělání fíkového listu, to je dělání blba. Na tak arogantní prohlášení je jediná důstojná odezva – odchod středem a pokud by si chtěl Andrej Babiš vykopat politický i lidský hrob, pak bude mít dva hrobníky – Filipa s Okamurou. 

Toto zřejmě pochopili senátoři za sociální demokracii a vstup do Babišovy vlády nedoporučují. Naopak hodlají přesvědčovat straníky, aby v nadcházejícím vnitrostranickém referendu hlasovali proti. Vidle jsou vrženy. Jan Hamáček s Jiřím Zimolou se snaží svoji sázku na mrtvého koně obhájit, ale taky je to hodně rozpačité. Hamáček prohlásil, že postoj senátorů nechápe, kdekdo jiný ho chápe. Zimola si pozval senátory na koberec, copak jim asi chce sdělit? Jistě se pochlubí nejnovějším nápadem na pojistku. Když podá demisi pět ministrů za ČSSD, musí podat demisi premiér a s ním i celá vláda. A co když nepodá?

To je ta ošidnost pojistek, nejsou vymahatelné. Babiš si přeje důvěru vládě. Až ji bude mít, pojede dál, pojistky nepojistky. Že nebude hlasovat společně s okamurovci socialistům za zády? I kdyby to desetkrát podepsal, jak by mu v tom mohl někdo zabránit? Všechny ty pojistky nesou rysy komiky až dětinské.

Jan Hamáček se zoufale snaží o Pyrrhovo vítězství. To je ale stále méně pravděpodobné. Nakonec bude muset Babiš usednout na lopatu Filipovi a Okamurovi, načež nastane politický neklid, demonstrace v ulicích a konflikty s partnery a spojenci.

To vše proto, že se vyšetřování případu jednoho hostinského zařízení táhne a konec v nedohlednu.

Aston Ondřej Neff


zpět na článek