Neviditelný Pes

Dvě skutečnosti

18.4.2018

S dlouhým nosem odešel od prezidenta předseda ODS Petr Fiala. Bylo mu sděleno, že Andrej Babiš se svým ANO vyhrál s takovým náskokem parlamentní volby, než že nic jiného nezbývá než mu svěřit úkol sestavit vládu. Titul „druhá nejsilnější parlamentní strana“ je sice numericky opodstatnitelný, ale realitu více vystihuje titul „první z osmi poražených politických stran“. 

Je zde ANO s třetinovým podílem, žádná sláva, ale je to třetinový podíl, a potom osm poražených, a jejich podíl má jen odstíny potupnosti. Nejtrapnější ovšem mají obě levicové strany, sociální demokracie a extremistická komunistická strana.

Ta politická krize, což je termín, který použil i Petr Fiala ve svém exposé po setkání s prezidentem, spočívá v tom, že poražené strany se pokoušejí nějak sestřelit vítěze svobodných parlamentních voleb. Policie ho vyšetřuje, ale za tři čtvrti roku nedokázala dát dohromady materiál, který by přesvědčil soud, že v případě dotace jedné hospody šlo o podvod. To je další nepopiratelná skutečnost. Ono se pořád mluví o té první, ale ta druhá den po dni nabývá na důležitosti a naléhavosti. Policie není schopna prozkoumat šanony (kolik jich kolem jedné hospody může být?) a projít dokumentaci schvalování dotace (kdo všechno ji schvaluje?), přestože případ rozvrací náš politický systém a posiluje extremisty.

Je pěkné, že sněmovna v úterý koupala Babiše kvůli jeho veletočům stran syrského bombardování. Ale měla by se věnovat tomu zásadnímu a bombardování by mohlo být odloženo do agendy s menším stupněm naléhavosti, při vší úctě k bombardování. Jak dlouho bude policie zkoumat šanony s dotací jedné hospody? Dalších tři čtvrti roku? Dva roky? Pět let?

Oni se asi aktéři téhle frašky pokládají za velké bojovníky a prvoligové politiky. Měli by si ale uvědomit, že jejich počínání sledují lidé a ti by chtěli vidět výsledek.

Pokud jde o mne, tak bych pokládal za výsledek Andreje Babiše v teplácích. Je to uskutečnitelné? Tak do toho!

Aston Ondřej Neff


zpět na článek